bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 01:02   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?

Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?-Heyalan Sırasında Korunmak İçin Yapılması Gerkenler Nelerdir?

HEYELAN ESNASINDA YAPILMASI GEREKENLER:

a Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?
Kapalı bir odada iseniz ve konuttan dışarı çıkmak için yeterli vaktiniz yok ise onutun en az etkilenebilecek köşesinde (hareketin kaynağından uzak) sağlam eşyalar arasına saklanın Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı? Harekete karşın sabit ve güvenli bir noktaya sıkıca tutunun ve hareket sona erinceye kadar yerinizden kımıldamayın Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?

b Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?
Açık alanda iseniz toprak kaymasının meydana geldiği bölgeden acil bir şekilde yukarı kotlara doğru uzaklaşın Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı? Çamur veya moloz akmasından kaçabilecek zamanınız yoksa kalkan görevi yapacak sağlamlığına güvendiğiniz cisimlerin arkasına saklanın ve mutlak surette başınızın ve vücudunuzun hassas kemiklerini koruyun Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?

c Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı? Açık alanda heyelanı önceden fark ettiyseniz çevrenizde bulunanlara bağırarak var ise düdük çalarak diğer ses çıkaracak şeyleri kullanarak mutlaka uyarın Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?

ç Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı? Kapalı bir yerdeyseniz başınızı kollarınızın arasına alın ve dizlerinizi karnınıza çekip (cenin pozisyonunda) bekleyin Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?

d Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı? Toprak altında kaldıysanız gücünüzü fazla sarf etmeyin çırpınmayın çevrenizden sesler duymadıkça bağırmayın (kurtarma ekiplerinin gelip sizi kurtarmasını bekleyin çünkü gücünüzü sarf ettikçe yaşama şansınız azalır) Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?

e Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı? Kapalı bir alanda (oda kulübe vb Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı? ) kaldıysanız; çevrenizde elektronik cihazlar var ise (radyoteyp) açık bırakın (kurtarma ekiplerinde bulunan alıcılar yerinizi tespitte kullanılır) Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı? Cep telefonunuz var ise size en yakın birilerini arayıp yardım isteyin Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?

f Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?
En önemlisi hiçbir zaman kurtarılma umudunuzu yitirmeyin Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
elif (26-03-2013)

Alt 26-03-2015, 06:44   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

HEYELAN

Heyelan : Doğal kaya zemin suni dolgu veya bunların bir yada bir kaçının birleşiminden oluşan şev malzemesinin yerçekimi jeoloji ve su içeriği gibi doğal ve doğal olmayan faktörlerin etkisi altında eğim yönünde hareketiyle sonuçlanan bir sürece verilen isimdir. Heyelan ; çamur akması moloz akması kayma kaya düşmesi ve kaya devrilmesi gibi terimlerin genel tanımlayıcısıdır.

Heyelan olayına neden olan birincil faktör yerçekimi kuvveti olup şev üzerinde gravite kuvveti ile aynı yönde davranış göstererek heyelana neden olan diğer faktörler ; Hidroloji insan aktivitesi deprem ve jeolojik faktörler olarak sınıflanabilir . Heyelanlar tipik olarak aşırı yağış ve ani kar erimeleri bitki örtüsü tahribatı ve yoğun sismik aktiviteler ile hareketlenebilir.

Heyelanlar birkaç şekilde meydana gelebilmekte olup bunlar arasında en önemlileri ve tehlikeye neden olanlar kaymalar ( dairesel ve düzlemsel ) ve halk arasında çamur akması olarak da tanımlanan moloz akmaları moloz çığları gibi hızlı hareket eden heyelan türleridir .

HEYELANA UĞRAYABİLECEK BÖLGELER

· Mevcut ve eski heyelanlı kütleler
· Yamaçların zirve ve alt kesimleri
· Ana drenaj ağları ve yakınları
· Eski dolgu şevlerin üst veya taban kısımları
· Dik eğimli yamaçların alt ve üst kesimleri

HEYELANA KARŞI GÜVENLİ BÖLGELER

· Geçmişte herhangi bir harekete maruz kalmamış sert çatlaksız ana kaya kütleleri
· Şev ve – veya dik akarsu yataklarından bağımsız topoğrafik olarak nispeten düz bölgeler
· Sırtların üst ve düz uzanımlı kesimleri

HEYELANLARI BELİRTEN İPUÇLARI

· Daha önce gözlemlenmiş su kaynakları sızıntı suları ve suya doygun zeminler
· Zemin kaldırım ve yollarda daha önce gözlemlenmiş yeni çatlak oluşumları ve kabarmalar
· Beton zemin ve temellerde kıvrımlanma ve/veya çatlamalar
· Su/gaz boruları gibi yer altı yapılarının kırılması patlaması
· Telefon direkleri ağaç ve bitki örtüleri istinat duvarları ve/vaya bahçe çitlerinde hareket yönünde meydana gelen eğilme bükülme ( Şekil a-b)
· Yollarda ve zeminde meydana gelen düşey yönde oturmalar
· Kapı ve pencerelerin çerçevelerinde oluşan deformasyon
· Yapıların temellerinde ve taşıyıcı sistemlerinde meydana gelen çatlaklar ( Şekil c )
· Yağışlı mevsimlerde akarsulardaki çamur miktarının artarak suyun bulanık ve kirli bir görünüm alması

HEYELAN KONUSUNDA BİLİNÇLİ OLUN

· İkamet ettiğiniz bölgede daha önce heyelan olayının meydana gelip gelmediğini mutlaka öğrenin . Daha önce heyelan oluşturmuş yamaçlar ilerisi içinde potansiyel heyelan bölgesi özelliğindedir. Bu konuyla ilgili her türlü bilgiyi bağlı olduğunuz kaymakamlıklardan ve ilinizde bulunan Bayındırlı Ve İskan Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.
· Bulunduğunuz bölgede yeni yapılaşmaya gitmeden önce mutlaka yerel kurumlardan bilgi alın. Bu konuda Bayındırlık ve İskan Müdürlükleri ile Belediyedeki uzman personele başvurabilirsiniz.
· Yukarıdaki ipuçları göz önüne alınarak konutlarınızı heyelanlı bölgelerden dik yamaçlardan ve akarsu/dere yataklarından uzak bölgelere inşa edin.
· Yapılaşma esnasında heyelana karşı uygulanacak önlem yapıları ilk başta zaman kaybı ve maliyete yol açıyor olsa da afet sırasında meydana gelecek zararlar göz önüne alındığında bunlar önemsiz kalacaktır.
· Toprak kaymasında zarar görmeme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta evlerin yamaçlara bakan kesimlerinin yatak odası olarak kullanılmamasıdır. Amerika Birleşik Devletlerinde toprak kaymasından ölenlerin üçte birinin yatak odalarının evin yamaca bakan kesiminde olduğu ortaya çıkmıştır.

HEYELAN ESNASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Şayet kapalı bir alandaysanız ve konuttan dışarı çıkmak için vaktiniz yoksa konutun en az etkilenebilecek köşesinde ( Hareketin kaynağından uzak ) sağlam eşyalar arasına saklanın . Harekete karşın sabit ve güvenli bir noktaya sıkıca tutunun ve hareket sona erinceye kadar yerinizden kımıldamayın.
Şayet açık alandaysanız toprak kaymasının meydana geldiği bölgeden acil bir şekilde yukarı kotlara doğru uzaklaşın. Çamur veya moloz akmasından kaçabilecek zamanınız yoksa kalkan görevi yapacak sağlamlığına güvendiğiniz cisimlerin arkasına saklanın ve mutlak surette başınızı ve vücudunuzun hassas kesimlerini koruyun. Çevrenizde yaşayan insanları komşularınızı toprak kayması tehlikesine karşı ikaz edin.

HEYELANDAN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

· İlk önce tehlikeli bölgelerden uzaklaşarak kendinizi güvene alın .
· İletişim hatları zarar görmemiş ise bölgenizde meydana gelen afet olayını en yakın idari birimlere haber verin.
· Her davranışınız ve yardımınızdan önce mutlaka kendinizin güvende olduğundan emin olun. Unutmayın orada ilerisi için de size ihtiyaç duyulacaktır.
· Yakınınızda bulunan elektrik gaz ve su kaynaklarını hemen kapatın. Çevrenizde gaz kaçağı olmadığından emin olana kadar kibrit veya diğer yanıcı maddelerle aydınlatma yapmaya çalışmayın.
· Çevrenizde yaralı veya yardıma muhtaç kişiler olup olmadığını tespit edin. Eğer mümkünse yardım gelene kadar gerekli ilk müdahaleyi yapın. İkinci bir afet olayı içinde değillerse ( Yangın çamur akması gibi ) ciddi bir şekilde yaralanmış kimseleri yerlerinden kımıldatmayın.
· Parçalanmış – kırılmış su ve doğal gaz iletim hatları ile ortalıkta başı boş bir şekilde bulunan elektrik kablolarının yerlerini tespit edin mümkünse çevrelerine ikaz edici levhalar yerleştirin. Gelen yardım ekiplerini bu tehlikelere karşı uyarın ve yerlerini bulma konusunda yardımcı olun.
· Telefon ve cep telefonu gibi iletişim cihazlarını en az seviyede kullanın.
· Tehlike arz eden duvarlar çatılar ve bacalara karşı çevrenizdekileri uyarın ve bu yapıların etrafında dolaşmayın.
· Radyo ve televizyon gibi iletişim araçları vasıtasıyla size yapılacak ikazları dinleyin ve titizlikle uygulayın.
· Cadde ve sokakları acil yardım araçları için mümkün olduğunca boş bırakın.
· Hasarlı yapılara eşyalarınızı kurtarmak amacıyla kesinlikle girmeyin.
· Sakinliğinizi koruyun ve ilk yardım gelene kadar mümkün olan yardımı siz yapın

heyelan sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

a . Kapalı bir odada iseniz ve konuttan dışarı çıkmak için yeterli vaktiniz yok ise onutun en az etkilenebilecek köşesinde (hareketin kaynağından uzak) sağlam eşyalar arasına saklanın. Harekete karşın sabit ve güvenli bir noktaya sıkıca tutunun ve hareket sona erinceye kadar yerinizden kımıldamayın.

b . Açık alanda iseniz toprak kaymasının meydana geldiği bölgeden acil bir şekilde yukarı kotlara doğru uzaklaşın. Çamur veya moloz akmasından kaçabilecek zamanınız yoksa kalkan görevi yapacak sağlamlığına güvendiğiniz cisimlerin arkasına saklanın ve mutlak surette başınızın ve vücudunuzun hassas kemiklerini koruyun.

c . Açık alanda heyelanı önceden fark ettiyseniz çevrenizde bulunanlara bağırarak var ise düdük çalarak diğer ses çıkaracak şeyleri kullanarak mutlaka uyarın.

ç . Kapalı bir yerdeyseniz başınızı kollarınızın arasına alın ve dizlerinizi karnınıza çekip (cenin pozisyonunda) bekleyin.

d . Toprak altında kaldıysanız gücünüzü fazla sarf etmeyin çırpınmayın çevrenizden sesler duymadıkça bağırmayın (kurtarma ekiplerinin gelip sizi kurtarmasını bekleyin çünkü gücünüzü sarf ettikçe yaşama şansınız azalır).

e . Kapalı bir alanda (oda kulübe vb. ) kaldıysanız; çevrenizde elektronik cihazlar var ise (radyoteyp) açık bırakın (kurtarma ekiplerinde bulunan alıcılar yerinizi tespitte kullanılır). Cep telefonunuz var ise size en yakın birilerini arayıp yardım isteyin.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı?

Heyelan Sırasında Ne Yapılmalı? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: heyelan sırasında neler yapılabilir, heyelan sırasında yapılması gerekenler nelerdir, heyelan sırasında yapılması gerekenler, heyelan esnasında yapılması gerekenler, erozyon sırasında yapılması gerekenler, heyelan sırasında kapalı ve açık alanlarda neler yapılmalıdır, heyelan sırasında yapılması gere, heyelan anında neler yapmalıyız maddeler halinde, heyelanda ne yapmalıyız, heyelanda yapılması gerekenler, toprak kaymasi icin evde neler yapmaliyiz, heyelan anında neler yapmalıyız, heyelan sirasinda kapali ve açik alanlarda neler yapilmalidir, heyelanda ne yapmaliyiz, heyelan sirasinda kapali alanlarda neler yapmaliyiz madde halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir elif Soru Cevap 24 04-01-2017 05:46
Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? elif Soru Cevap 0 26-02-2013 09:01
Heyelan ve Heyelan Sebepleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 06-02-2011 05:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats