bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 04:48   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?-Dünyadaki Arı Çeşitleri Hakkında Bilgi


Arı çeşitleri yaşadıkları ülkeye bölgeye renklerine ve vücut şekillerine göre isimlendirilmişlerdir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Arı çeşitleri yaşadıkları yerin bitki örtüsü iklimine uyum sağladıkları için bal verimi koloni yaşam tarzı vücut yapısı ve rengi değişiklik göstermektedir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

Bal arıları “bal taşıyan arı” anlamında Latince’de “apis mellifera” olarak adlandırılmıştır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

Yaşadıkları bölgeye ülkeye ve renklerine göre isimlendirilen arı çeşitleri hangileridir veya bir başka deyişle arı türleri nelerdir? inceleyelim Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

  • Sarı Arı
  • Siyah Arı
  • Carniola Bal Arısı
  • Kafkas Arısı
  • Kıbrıs Bal Arısı
  • Suriye Bal Arısı
  • Anadolu Arısı


1- Sarı Arı:
Sarı arının anavatanı İtalya’nın Sicilya adasıdır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Görünüm e petek üzerinde duruşu ile sakin arı türleri olarak bilinir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Bu arı türü hızlı üreme özelliğine sahiptir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Sarı arı kışı sert geçen bitki örtüsü az olan yerlerde yaşamaları zordur Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Yağmacılık özelliği olan sarı arı türünün oğul erme özelliği düşüktür Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Görünüş olarak sakin bir yapıya sahip olan sarı arı ince yapılıdır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Sarı kitin tabakası ile kaplı olan vücudunda sarı kıllar mevcuttur Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Karın altında bulunan şerit sayısına (3 şeritli 5 şeritli) göre iki tipi vardır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Sarı bal arısında çoğalma ilkbaharda başlar sonbahara kadar devam eder Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Sarı arı kışın fazla bal tüketir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Akdeniz Bölgesi iklimine ve bitki örtüsüne çok iyi uyum sağlamışlardır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Sarı bal arısının düzgün petek yapma içgüdüsü mükemmeldir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kovanı temiz tutma içgüdüleri iyidir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Diğer arı çeşitlerine göre hastalıklara dayanıklıdırlar Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

2- Siyah Arı: (Apis Mellifera L Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?)
Siyah arının diğer bir adı da esmer arıdır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Dünyanın her tarafında görülmekle birlikte Avrupa ülkelerinde yaygındır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Birçok arı ırkı ile melezleme yapılarak verimi yüksek hatlar elde edilmiştir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Yapı olarak iri yapılı arı türleri olarak bilinir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Karın altı halkalarında sarı noktalar mevcuttur vücutları uzun ve seyrek kıllarla kaplıdır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Erkek arılardaki kıllar koyu kahverengi olup nadirde olsa siyah kılda görülebilir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Siyah arı dili kısa olduğundan tohumlu bitki nektarından fazla yararlanamadığı için bazı yerlerde tercih edilmezler Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Daha ziyade fundalık bitki örtüsü bulunan yerlerde çok çalışkan bir arıdır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Siyah arı kışa dayanıklı olduğundan kışı sert geçen yerlerde tercih edilmektedir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Siyah bal arısının oğul vermesi zayıftır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Yavru verimleri fazla değildir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Gelişmeleri zayıftır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Yavru yerlerinde çok miktarda bal tutarlar Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Açlıktan ölme ihtimali zayıftır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Çok tutumlu bir arı türleri sınıfındandır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Siyah bal arıları üstün bir yaşama gücüne sahiptir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Çok sinirli yapıya sahip olmaları saldırgan olduklarının bir göstergesidir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Toplu olarak düşmanlarına saldırma eğilimi mevcuttur Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kovandan kaçma riskleri vardır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Siyah arı yavru hastalıklarına ve balmumu güvelerine karşı hassas olan arı türleri olarak bilinir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

3- Carniola Bal Arısı:
Carniola bal arısının ana vatanı Balkanlardır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? İnce yapılı bir arı türü olup uzun dile sahip bir arı türüdür Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Vücudu kısa ve ince kıllarla kaplıdır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Carniola bal arılarının vücudundaki kitin tabakası koyu renklidir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Karın kısmı parlak renkli kısa kıllarla kaplıdır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Erkeklerdeki kıl renkleri griden kahverengi tonlara doğru değişiklik gösterir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Carniola bal arısının yavru verimleri yüksektir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Fazla oğul verme eğilimleri vardır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Geniş aile yapısına sahip olmak isterler Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Polenleri yeteri miktarda olduğu sürece yavrulamaya devam ederler Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Sonbaharda kolonideki sayıları hızla azalır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kışları küçük aileler halinde geçirirler Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Bu nedenle tüketimleri az olduğundan kışı rahat geçirirler Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Tohumluk bitkilerden çok iyi yararlanırlar Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Çok az propolis kullandıklarından kovanlar ve petekler temiz kalır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Carniola bal arısı her türlü iklim koşullarına uyma özelliğine sahiptir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Diğer arı ırkları ile melezlemelerinden güçlü ve verimi yüksek arılar elde edilmektedir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Aynı zamanda karniola bal arısı yavru hastalıklarına diğer arı türlerinden daha dayanıklıdır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Carniola bal arısı sakin bir yapıya sahiptir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Saldırganlıkları yoktur Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kovan içinden peteği çıkarsanız bile kovanı terk etmezler Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Bu durumları da değerlendirilip oğul verme isteğinin ıslah edilmesi yoluna gidilmektedir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Carniola bal arıları bu özelliklerinden dolayı son zamanlarda en çok aranan arı konumuna gelmiştir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

4- Kafkas Arısı:
Kafkas bal arılarının anavatanı Kafkasya’dır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kafkas arısı yaşadığı yere göre iki türe ayrlır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Bunlardan birincisi dağlarda yaşayan Kafkas arısı gri renklidir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kafkas arısının ikinci tipide alçak veya ovalık yerde yaşayan tipidir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Bu tip olan arılar sarı renklidir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Kafkas bal arılarının en fazla tercih edileni dağ kesiminde yaşayan tipidir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kafkas arısı aynen carniola bal arısına benzemektedir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kitin rengi koyu kıl örtüsü açık gridir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Erkeklerde göğüs kılları siyahtır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Kafkas arısı uysal bir yapıya sahiptir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Yavru verimi yüksektir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kuvvetli aile oluşumu isterler Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Oğul verme özellikleri zayıftır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kovan içerisinde propolisi çok kullanırlar Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kovan temizliği zordur Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kış için fazla bal depolarlar Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Bal verimleri bazı arı türlerine göre yüksektir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Ana arıyı kolay kabul etmezler Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Kafkas bal arıların dağ tipi ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesinde ve Doğu Karadeniz Bölgesi yaylalarında yetiştirilmektedir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

5- Kıbrıs Bal Arısı:

Kıbrıs bal arısı küçük yapılı koyu sarı renklidir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Çok hırçın ve saldırgan bir yapıya sahiptir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Kıbrıs bal arısının bu özelliğinden dolayı kontrol ve idaresi oldukça zordur Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Melezleme sonuçlarından iyi sonuçlar alınamadığından fazla tercih edilen bir arı türü değildir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde azda olsa bulunmaktadır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

6- Suriye Bal Arısı:

Suriye bal arısı aynen Kıbrıs bal arısının özelliklerine sahiptir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Bu özelliklerinden dolayı fazla yetiştirilmemektedir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

7- Anadolu Arısı:
Anadolu arısı genelde esmer renklidir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Sakin tabiatlı bir arı türüdür Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Her türlü iklim koşullarına uyum sağlayan Anadolu arısı çok çalışkan bir arı olarak bilinir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Anadolu’nun her tarafında yetiştirilmektedir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Diğer arı türleri ile melezleme çalışmaları da yapılmaktadır Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?
Arı çeşitleri bunlarla sınırlı değildir Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? Ancak ülkemizde ve çevresindeki yaygın olan arı çeşitleri olmasından dolayı öncelikle bu arı çeşitlerini inceledik Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kaç Çeşit Arı Türü Vardır?

Kaç Çeşit Arı Türü Vardır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: arı çeşitleri ve isimleri, arı türleri ve isimleri, arı isimleri, kaç çeşit arı vardır, kaç çeşit arı vardır ve isimleri, arı cinsleri nelerdir, kac cesit ari vardir, arı çeşitleri nelerdir, arı isimleri ve çeşitleri, bal arıları kaç çeşittir, bal arısı çeşitleri, kac tur ari vardir, kaç çeşit bal arısı vardır, kaç çeşit arı ırkı vardır, kaç çeşit arı türü vardır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hentbolda Kaç Çeşit Pas Vardır ? elif Soru Cevap 0 21-02-2013 02:37
Dünyada Kaç Hayvan Türü Vardır elif Soru Cevap 0 20-02-2013 07:29
Dünyada Kaç Çeşit Köpek Türü Vardır elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:08
Kaç Çeşit Aile Vardır? elif Soru Cevap 0 07-02-2013 05:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats