bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 09:46   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

1)Yoğunluk:
Bir kristalin birim hacminin kütlesine denir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? ( g / cm3 ) Bir minerale ait kristalin hacmine eşit damıtık sudan kaç defa daha ağır olduğunu gösteren sayıya o mineralin yoğunluğu veya özgül ağırlığı denir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Yoğunluğu bulmak için kullanılan yöntemleri en basiti cismi önce havada ve sonra suya batırarak su içinde tartma yöntemidir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

Yoğunluk tayininde en çok kullanılan yöntemlerden biri de şudur: Özgül ağırlıkları bilinen ağır sıvılarda süspansiyon yöntemiyle doğrudan mukayese yapılmak suretiyle tayın yapılır Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Tayin edilecek malzemenin taneleri uygun sıvılara batırılarak bunların çökmüş mü yoksa yüzmüş mü olduğuna bakılır Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Eğer taneler yüzüyorlarsa ilk sıvıyla kolayca karışabilen daha az yoğun başka bir sıvı azar azar ilave edilir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Bu ilave homojen sıvı içerisinde taneler ne yüzüp ne batıncaya kadar devam ettirilir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Tanelerin çökmeden yoğun bir sıvı içinde asılı kalması durumunda sıvı ile katının yoğunluğu eşit olmuş demektir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

Özgül ağırlık tayininde kullanılan çeşitli ağır sıvılar Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 Bromoform ( CHBr3 ) özgül ağırlığı 2 Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?094 glcm3
 Metilen iyodür ( CH2F2 ) özgül ağırlığı 3 Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?325 glcm3
 Thavlet çözeltisi ( KHg ) özgül ağırlığı 3 Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?196 glcm3
 Rdorboch sıvısı ( Baf2 ve Hg ) özgül ağırlığı 3 Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?588 glcm3

2) Isı İletkenliği: Minerallerin ısıyı iletme özelliğidir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Doğrultulara göre mineraller farklı ısı iletkenliği gösterebilirler Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

3) Sertlik: Bir mineralin çizilmeye karşı gösterdiği dirence sertlik darbelere karşı gösterdiği dirence ise sağlamlık denir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Mohs sertlik skalasına göre minerallerin sertliği belirlenir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Doğrultulara göre mineralin sertliği değişebilir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Örneğin disten mineralinin boyuna sertliği 4 enine sertliği ise 7’dir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

4) Dilinim: Dilinim veya klivaj kristal ya da kristal tanelerinin farklı yüzeylere paralel belirli kristallografik yüzeyler boyunca ayrılmasıdır Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Bu özellik tamamen kristallerin strüktürüne ( iç yapı ) bağlıdır habitüsüne ( dış yapı ) bağlı değildir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Dilinimin belirlenmesi pratikte önemlidir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Bu açıdan; mükemmel ( mika klorit ) iyi ( kalsit galen ) orta ( feldispat ) kötü (apatit kasiterit) çok kötü (korendon altın platin ) olmak üzere 5 türde klivaj ayırt edilir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

5) Elastiklik:Eger cisme uygulanan şekil değiştirici kuvvet kaldırılıyorsa cismin tekrar eski haline dönmesine o cismin elastiklik özelliği vardır Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

6) Manyetik Özellikler: Minerallerin mıknatısla olan ilişkilerine göre başlıca 3 grupta toplanırlar Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 Diyamanyetik Mineraller: Mıknatıs tarafından hafifçe itilirler Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 Paramanyetik Mineraller: Mıknatıs tarafından hafifçe çekilirler Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 Ferromanyetik Mineraller: Mıknatıs tarafından kuvvetlice çekilirler Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

7) Renk: Gerçek rengini gösteren minerallere idiyokromat mineraller denir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Örneğin; bakır kükürt altın vb Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
Bazı minerallerin rengi bileşimlerine karışan oksitler ve hidrokarbürler gibi yabancı maddelerden dolayı gerçek renklerinden farklı olur Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Bu renkler mineral ısıtılınca yok olur Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Bu tür minerallere allokromatik mineraller denir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Mikroskop altında ince kesitte renkli olan minerallerin bir kısmı tabla döndürüldüğünde farklı renkler gösterebilir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Böyle minerallere pleokroik veya psödokromatik mineraller denir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Bu olayın sebebi kristallerin ışığı farklı yönlerden farklı şekilde absorplamasıdır Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

8) Çizgi Rengi: Porselenden yapılmış cilasız bir levha üzerine bir mineral sürtüldüğü zaman ince tozlardan ibaret bir çizgi bırakır Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Bu çizgi rengi o mineral için karakteristiktir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

9) Işık Verme: Isı hariç diğer bütün yollarla minerallerde meydana getirilen ışık verme durumudur Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Eğer mineral sadece radyasyona maruz kaldığı sürece ışık veriyorsa flüoresans radyasyon ortadan kalktıktan sonra da ışığı vermeye devam ediyorsa fosforesans özelliktedir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

10) Elektrik Özellikleri: Mineraller bu özelliklere göre iletken ve iletken olmayan olmak üzere 2’ye ayrılırlar Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

11) Cila: Cila özelliği esas olarak mineralin yüzeyinde yansıyan ışık dolayısıyla meydana gelir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Cila çeşitleri;
Metalik cila; nabit metaller ve sülfitler Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 Yarı metalik cila; kübrit zinober hematit Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 Elmas cilası; zirkon sfalerit elmas ve rutil Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 Camsı veya kırık cam görünüşü; kuvars zümrüt halit Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 Reçinemsi; kehribar Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 Yağ cilalı; nefelin Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 Sedef cilalı; ay taşı jips talk Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
 İpek cilalı; talk mika lifli jips krizotil asbest Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

12) Radyoaktivite: Radyoaktivite geniş bir zaman aralığında oluştuğu için kayaç ve minerallerin kesin yaş tayinlerinde yararlanılır Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

13) Koku Özellikleri: Bazı mineraller herhangi bir darbeye veya kıldıklarında belirgin tanıtıcı bir koku verirler Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Örneğin ; arsenopirit ( FeAsS ) ani bir darbe ile arsenik kokusu verir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Kükürt çürük yumurta kokusu verir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Islatılan serpantin acı kil kokusu verir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

14) Tat Özellikleri: Özellikle suda eriyebilen bazı minerallerin kendilerine özgü tatları vardır Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Örneğin; kaya tuzu ( NaCI) tuzu silvin ( KCI ) acı bir tat verir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

15) Dokunum Özellikleri: Minerallerin parmakla dokunulduğu zaman verdikleri his “dokunum” olarak bilinir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Örneğin; talk ve grafit gibi minerallerde dokunum yağlıymış gibi amyant ve krizotil`de ise pürüzsüzdür Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

16) Optik Özellikler: Mineraller optik özellikleri yönünden 3’e ayrılırlar:
• Işığı Geçiren Mineraller: Bu mineraller şeffaf özellikte olup ışığı tam olarak geçirirler Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Bunların optik özellikleri polarizan mikroskop ile incelenir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Örnek; kuvars fluorit kalsit halit silvin bor mineralleri vb Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
• Işığı Geçirmeyen ( opak ) Mineraller: Bu mineraller ışığı hiç geçirmezler Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Optik özellikleri parlatılmış yüzeylerine ışık yansıtmak suretiyle cevher mikroskopu ile incelenirler Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Örnek; manyetit hematit galen pirit altın gümüş vb Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?
• Işığı Yarı Geçiren Mineraller: Bu mineraller ışığı geçirmemelerine rağmen ince kesitlerinde ( < 002 mm ) ışığı geçirirler Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? İnce kesitleri polarizan mikroskop ile incelenebilir Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? Örnek; biyotit amfibol ve piroksen grubu mineraller vb Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır?

Minerallerin Tanınmasında Hangi Fiziksel Özellikler Yardımcıdır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: süspansiyon sıvılarıyla özgül ağırlık bulma,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Fiziksel Değişime Örnekler-Fiziksel Değişime elif Soru Cevap 0 15-03-2013 03:06
Bir Yerin Yaşanabilir Olması İçin Hangi Özellikler Gerekir?‎ elif Soru Cevap 0 11-02-2013 04:54
Minerallerin özellikleri nelerdir? Я Soru Cevap 0 25-10-2012 12:34
Minerallerin Tanınmasında Kullanılan Fiziksel Özellikler gizem Soru Cevap 0 15-08-2012 02:52
Minerallerin Yararlari ve Cesitleri... mormavi Sağlığımız 0 09-04-2010 07:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats