bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 09:57   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?-Günlük Ne Kadar Minerale İhtiyaç Vardır?-Hangi Mineralden Ne Kadar Kullanılmalı?

Kalsiyum

Kanın pıhtılaşmasını kemik ve dişlerin oluşumunu kasların sağlıklı olmasını enerji üretimini sağlar; kalp hastalıkları riskini azaltır ve kemik erimesini önler Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde diş çürümesine kemiklerin ve tırnakların güçsüzleşmesine çocuklarda Raşitizme eklem ve kasağrılarına kalp çarpıntısına uykusuzluğa yüksek kan kolesterolüne ve sinirliliğe neden olur Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler:
Süt ve süt ürünleri brokoli peynir nane yeşil yapraklı sebzeler tereyağı sardalya somon susam tohumu Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç:Çocuklarda 600 mg normal bir insanda 1000 mg hamile ve orta yaş üstünde 1500 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Fosfor

Kalsiyumla birlikte kemik ve diş oluşumu için gereklidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Vücuttaki kalsiyum ve magnezyum dengesini korur besinleri enerjiye dönüştürür hücrelerin büyümesine yardım eder Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Fosforun vücutta az olması çok nadir olan bir durum olmakla beraber eksikliğinde düzensiz nefes alıp verme iştahsızlık kilo kaybı diş çürümesi görülebilir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Aynı şekilde psikolojik olarak kuruntulu olmaya raşitizme ve endişelenmeye de neden olabilir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler:
Tavuk asparagus sarımsak kabak çekirdeği süt ve süt ürünleri mısır ton balığı yumurta ciğer tam buğday baklagiller lahana yağsız yoğurt meyve soya fasulyesi pırasa Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç:
Çocuklarda yaşa bağlı olarak 250-800 mg arasında normal bir insanda 800 mggenç ergenlik döneminden yirmili yaşların ortasına kadar ise 1200 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Demir

Kandaki oksijenintaşınmasını sağlar kalsiyum ve bakırın emilmesi için gereklidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Protein ve bakır ile birlikte hemoglobin yapımında etkilidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Zihinsel gelişim için gereklidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde yorgunluğa baş dönmesine ve ağrısına sinirliliğe kalp çarpıntısına sağlıksız saçlara kansızlığa konsantrasyon eksikliğine güçsüzlüğe nefes darlığına uyku haline neden olup; vücut direncini düşürür Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler: Ispanak avokado kuru kayısı ve üzüm şeftali hurma armut badem ıspanakkırmızı pancar fındık midye kırmızıet ciğer böbrek balık istiridye yeşil yapraklı sebzeler kakao patates pirinç buğday Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç: Normal bir insanda ortalama 10 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Kadınlarda ortalama 16 mg hamileler de ise 30 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Çinko

Hücreleri yeniler yaraların çabuk iyileşmesini sağlar sindirim sistemi ve sağlıklı saç ve tırnaklar için gereklidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Alkolün zararlı etkilerini azaltıp erkeklerde sperm üretiminde önemli rol oynar Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? B vitamini emilimi için önemli olup kıkırdak oluşumunu sağlar Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde yaraların daha yavaş iyileşmesine iştahsızlığa tat ve koku almada azalmaya çocuklarda büyüme bozukluklarına kelliğe ağız iltihaplarına sperm sayısı ve testosteron seviyesinin azlığına ve anemiye neden olur Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler: Baklagiller karaciğer kuru fasulye istiridye lifli yiyecekler ciğer susam süt ve süt ürünleri tahıl soya fasulyesi lifli yiyecekler maden suyu Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç: Normal bir erkekte ve hamile kadınlarda 15 mg kadınlarda ise 12 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Çocuklarda ise bu oran değişiklik gösterir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Selenyum

Hidrojen peroksit gibi romatizma etkenlerinin bazılarının azalmasını sağlar hücre zarlarını korur vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Kardiyovasküler hastalıklardan koruyup kansere karşı etkilidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Daha çok E vitamine ile birlikte çalışır ve civa gibi maddelerin olumsuz etkilerini azaltır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliği ise kalp hastalıkları körlük ve sinir sistemi hastalıklarına neden olur Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler: Deniz ürünleri tarçın mantar soğan yumurta brokolisakatat pekmez yulaf arpa bira Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç: Normal bir insanda 90-100 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Hamilerle ise bu oran ikiye katlanır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Sodyum

Potasyumun hücre zarları dışına çıkartılması için gerekli ortamı sağlar kanın pH dengesini ve su dengesini korur Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Sindirim sistemi sinir kas ve mide fonksiyonlarını düzenler Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde ise depresyon iştahsızlık yorgunluk hafıza ve kas zayıflaması baş ağrısı kilo kaybı halsizlik mide krampı kusma ve düşük kan basıncı görülür Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler: Tuz hamsi tuz yeşil ve kırmızı biber sucuk fındık fıstık ceviz havuç kabuklu deniz mahsulleri tereyağı saldalya domates peynir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç: Normal bir insanda ortalama 3 gr’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Magnezyum

Vücut tarafından kullanılabilmesi için D vitaminine ihtiyaç duyar Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Kalp krizi riskini azaltır sinir sistemi damar sağlığı kemik gelişimi ve kas sistemi için gereklidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Felç nedenlerini ortadan kaldırır kan basıncı enerji üretimi ve kalp fonksiyonlarında etkilidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde ise kalp çarpıntısı astım konsantrasyon eksikliği kas titremesi kalp ve dolaşım sorunları uykusuzluk stres deri hastalıkları sinirlilik hızlı kalp atışları migren ishal kusma bulantı ve kas titremesi görülebilir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler: Tahıllar maydanoz yeşil yapraklı sebzeler et balık süt ve süt ürünleri badem sarımsak şeftali darı kayısı elma bezelye greyfurt limon sarımsak soya fasulyesi avokado tam buğday somon patates portakal Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç: Normal bir insanda ortalama 300-400mg olup hamilelerde bu oran ikiye katlanır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Çocuklarda ise yaşa göre değişiklik gösterir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Potasyum

Sinir sinyallerinin iletimi besinlerin hücrelere taşınması vücut su dengesinin sürdürülmesi böbrek üstü bezi fonksiyonları için gereklidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Metabolizmayı hızlandırır depresyona karşı etkilidir ve kasları gevşetir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde ise iştahsızlık kramp stres terleme ishal kalp ritminin bozulması depresyon yorgunluk düşük tansiyon ve kabızlık görülebilir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler: Et tavuk pırasa domates patates sebze badem kırmızı pancar yeşil yapraklı sebzeler hurma kuru üzüm avokado kabak kayısı badem muz fındık portakal domates suyu sardalya incir balık brokoli lahana Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç: Normal bir insanda ortalama 2000-3000 mg arasında çocuklarda ise yaşa bağlı olarak değişiklik gösterir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Manganez

Kemik oluşumunda etkilidir besin maddelerinden enerji üretmeye yarar Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Kanın pıhtılaşmasını sağlar Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Vücudun BC ve E vitaminlerinin kullanımı için ihtiyacı vardır ve antioksidan özelliği bulunuyor Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Her ne kadar eksikliği sık görülmese de eklem bozukluklarına körlüğe erken doğuma diyabete ve pankreasta sorunlar yaşanmasına neden olur Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler: Yeşil yapraklı sebze ve meyveler yaban mersini kuşkonmaz avokado böğürtlen yumurta fındık ceviz ananas zencefil karanfil tahıl taneleri maden suyu karahindiba Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç: Normal bir insanda ortalama 4 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bakır

Alyuvar oluşumunda ve protein metabolizması için gereklidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Enerji üretimine katkıda bulunur Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Sağlıklı saçlar ve kemik oluşumu için gereklidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Sağlıklı bir sinir sistemi oluşumunu sağlar Eksikliğinde ise nefes almada zorlanma kemiklerin zayıflaması kansızlık deri üzerinde rahatsızlıklar yorgunluk saç dökülmesi iştahsızlık görülüp vücut direnci düşebilir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler: Mantar yaş ve kuru üzüm portakal brokoli zeytin fıstık somon soya ceviz badem pekmez avokado sarımsak fındık fasulye bezelye karides Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç: Normal bir insanda ortalama 2 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bor

Kas yapar ve kemik erimesini azaltır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Beyin fonksiyonlarını geliştirir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Doğal bir antibiyotiktir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde ise vücuttaki D vitamininin azalmasını hızlandırır kemik erimesine ve hafıza kaybına neden olur Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler:
Yapraklı sebzeler domates elma üzüm armut fındık badem fıstık üzüm havuç patates brokoli tahıllar Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç:
Normal bir insanda ortalama 10-13 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

İyot

Tiroit bezlerinin normal fonksiyonlarını yerine getirir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Bu da sinir sisteminin çalışmasını ve zihinsel fonksiyonları etkiler Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde ise Guatr hastalığına zeka kaybına ve gelişim sorunlarına neden olur Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler: İyotlu tuz yeşil yapraklı sebzeler süt deniz ürünleri
Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?
Günlük ihtiyaç:
Normal bir insanda ortalama 150 mg hamilelerde ise 220 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Flor

Özellikle kemik sağlığı için önemlidir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Diş çürümelerini ve kemik erimesini önler Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde ise diş çürükleri ve kemik zayıflaması görülebilir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?
Bulunduğu besinler: Florlu su deniz ürünleri çay Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?
Günlük ihtiyaç: Normal bir insanda ortalama 2-4 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Kükürt

Başlanma belirtililerini azaltır vücudun oksijen dengesini korur Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Saç ve tırnakları güçlendirir beyin fonksiyonlarını düzenler Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Çok fazla rastlanmamakla birlikte eksikliğinde saçlarda cansızlık görülebilir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler: Kırmızı ve beyaz et lahana ıspanak muz soğan maydanoz marul patates Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç: Normal bir insanda ortalama 1000 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Krom

Yağları kasa dönüştürür kemik erimesini engeller Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Kan şekerini ve kolesterol seviyesini normal seviyede tutar Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde ise şeker hastalığına yakalanma riski yükselir vücutta halsizlik ve yorgunluk hissedilir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?
Bulunduğu besinler: Mantar süt ve süt ürünleri patates kırmızı ve beyaz et Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?
Günlük ihtiyaç: Normal bir insanda ortalama 100 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Klor
Sindirim için yararlıdır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Daha çok sodyum ve potasyumla vücuttaki sıvılarının pH'sının uygun dağılımını sağlar sinir ve kas çalışmasını düzenler Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde ise ishal yoğun terleme ve kusma görülür Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?
Bulunduğu besinler: Kereviz maden suyu zeytin domates marul deniz suyu sofra tuzu Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük ihtiyaç:
Normal bir insanda ortalama 750 mg’dır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Sülfür

Radyasyon ve hava kirliliği gibi maddelere karşı etkilidir kanı temizler vücudu bakterilere karşı dirençli kılar ve yaşlanma etkilerini geciktirir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?
Bulunduğu besinler: Deniz suyu şalgam Brüksel ve normal lahana balık et soğan sarımsak kuru fasulye Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Lityum

Depresyon gibi ruhsal bozukluklarının tedavisinde kullanılır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Kalp krizini gastriti ve kanseri önleyici özellileri vardır Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Migren ağrılarını hafifletir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde ise çeşitli psikolojik hastalıklar görülebilir Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Bulunduğu besinler:
Patlıcan patates domates pırasa tahıllar maden suyu ciğer deniz mahsulleri süt yumurta su Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur?

Minerallerin Hangi Besinlerde Bulunur? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Karbonhidratlar Hangi Besinlerde Bulunur? Я Biyoloji 2 03-01-2014 10:20
Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur elif Soru Cevap 0 14-03-2013 02:59
Hangi vitamin hangi bitki ve meyvelerde bulunur ? Bkmlyz Alternatif Tıp 3 02-10-2012 09:21
D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur nesliangelss82 Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 12-10-2011 02:42
Hangi Vitamin Hangi Besinte Bulunur? - Vitaminlerin Faydaları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 12:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats