bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2013, 11:39   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?-Temizlik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?-Temizlik Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?


Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Dr Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Mehmet Yavuz her 100 kişiden ikisinde görülen temizlik hastalığı hakkında bilgiler verdi Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Temizlik Hastalığı Nedir?

“Temizlik hastalığı olarak adlandırılan bu hastalık aslında Obsesif Kompulsif bozukluklardan bir tanesidir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Takıntılı şekilde temizlik tutkunluğu her şeyin kirli olduğu hissine inanma ve her şeyi sürekli yıkama silme gibi eylemlerin sürekli tekrarlanması temizlik hastalığı olarak adlandırılır Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Bunun altında yatan sebep anksiyete bozukluğu şüphecilik ve emin olamama hissi saplantılı düşüncelerdir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Diğer tüm takıntılarda olduğu gibi aynı süreci izler Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Kişi bu bozuklukların mantık dışı olduğunu bildiği halde kendi davranışlarını engelleyemez Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

İstem dışı davranışlarını sürekli tekrarlayarak engellemeye çalışır Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Saplantılı düşünceden kurtulmaya ve unutmaya çaba gösterir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Fakat başarılı olamaz Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Örneğin elini yıkadığı halde emin olamadığı için tekrar yıkayabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Fakat tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?”

Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Temizlik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Kişi sürekli ellerini yıkar

Evi temizler

Eve gelen bir misafirin ardından kullandığı her şeyi temizleyebilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Zamanın çoğunu temizlik yaparak harcar Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Kirli olduğunu düşündüğü her nesneyi yıkar ve temizlemeden kullanamaz Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Temizlik Hastalığına Etki Eden Faktörler Nelerdir?


“Aslında takıntılara sebep olabilecek pek çok neden öne sürülmekteyse de kesin olarak nedeni bilinmemektedir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Biyolojik psikolojik çevresel faktörler neden olabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Ailesi çok düzenli ve titiz ya da aşırı kuralcı olan bir çocukta bu tür saplantılı düşünceler ve buna bağlı olarak saplantılı davranış biçimleri gelişebilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Örneğin annesi çok titiz olan bir çocuk ileride temizlik hastalığına yakalanabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Aynı zamanda yakın bir dönemde yaşadığı acı bir olay da takıntılara sebep verebilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Örneğin vefat iflas boşanma gibi yaşanan zor süreçlerden sonra Obsesif Kompulsif düşünceler ve eylemler görülebilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?”

Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Takıntılı Kişilik Durumları Yaşamı Nasıl Etkiler?


“Öncelikle kişinin sosyal ve iş yaşantısı bozulur Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Aşırı temizlik tutkusundan ötürü çevresindeki arkadaşları evine gelmek istemeyebilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Kendisini bu durum karşısında mutsuz hisseder Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Aynı zamanda bu tarz hastalıklarda kişi en çok kendisine zarar verir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Zamanın çoğunu temizliğe ayırdığı için zaman kaybı yaşar diğer yapması gereken hiçbir şeye konsantre olamaz Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Gerek ev ve sosyal çevresiyle gerekse iş ortamı ile ilişkileri bozulur Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? İş performansı önemli derecede olumsuz etkilenir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Evli ise eşi ve çocuğu ile iletişim bozukluğu yaşar Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Kendisini temizlik yaparak sürekli hırpalar günün sonunda yorgun ve bitkin düşer Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Bir dönem sonra kişi bedensel olarak da belirli rahatsızlıklara zemin hazırlamış olur Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Örneğin bel kas eklem ağrıları bu dönemde ortaya çıkabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Aynı şekilde zamanında tedavi olunmazsa bireyde depresyon gibi psikolojik birçok rahatsızlık da ortaya çıkabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?”

Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Diğer Obsesisif Kompulsif Bozukluklar Nelerdir?


“Sürekli kontrol etme “ütünün fişini çekmiş miydim kapıyı kilitlemiş miydim ocağı kapatmış mıydım” gibi sorular sürekli sorulur Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Kişide emin olamama durumu simetrik olarak nesnelerin düzenli durmasını istemek ihtiyaç olur düşüncesi ile eşya ve giysileri biriktirmek günah işlemekten korkma gibi nitelendirilen birçok takıntılı davranış bozukluğu sıralanabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?”

Obsesif-Kompulsif Kişilik ile Takıntılı Kişilik Arasındaki Farklar Nelerdir?

“Toplum arasında Obsesif olarak adlandırılan her kişi takıntılı kişilik bozukluğu yaşıyor olarak değerlendirilmez Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Takıntılı kişilikte birey tutucu titiz garantici sorgulayıcı tavırlar gösterebilir fakat bu durumdan şikâyetçi değildir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Bunu diğer kişilerden daha üstün bir özellik olarak adlandırabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Hatta bu kişiler çalıştıkları iş yerlerinde denetleyici özellikleri iyi olduğu için şef müdür gibi konumlara getirilirler Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Onlar davranışlarından şikâyet etmeyebilir fakat çevresindekiler bu özelliklerinden dolayı onlardan rahatsız olabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Obsesif Kompulsif bozukluklarda ise tam tersi bir durum söz konusudur Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Kişi kendisinde oluşan aşırı şüphecilik ve saplantılı davranışlarından rahatsız ve mutsuzdur Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?”

Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Nasıl Tedavi Edilir?

“ Bazı araştırmacılar bu hastalarda beynin ön kısmı olan frontal kortex ile içyapılardan bazal ganglionlar arasında iletişim kopukluğu olduğunu ileri sürmektedir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Tedavide amaç öncelikle var olan hastalığı tedavi etmek sonra da hastalığın tekrarlamasını önlemektir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Bu amaçla üç tedavi yöntemi kullanılmaktadır Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri kullanmak Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? (Antidepresan ilaçlar)Bilişsel davranışçı terapi uygulamaları TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) tedavide kullanılabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

OKB’ de tedavi oldukça zor ve uzun solukludur Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Genellikle ilaçlar nispeten daha yüksek dozda ya da birkaç ilaç kombine şeklinde uygulanır Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

OKB tedavisi zor olan bir süreçtir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Ancak yine de üstesinden gelinemeyecek bir hastalık değildir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Son zamanlarda ilaç tedavisi ile birlikte uygulanan TMS tedavisinin oldukça etkili olduğu görülmektedir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

TMS sağladığı manyetik vurular ile bir nevi resetleme yaparak frontal korteks ile bazal ganglionlar arasında ki uyumsuzluğu ortadan kaldırabilir ve böylece çok etkili ve çarpıcı sonuçlar verebilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Ayrıca Obsesif Kompulsif bozukluklar kaygı hastalığı olduğu için “Davranışçı Tedavi” olarak adlandırılan eğitimsel terapi yöntemleri fayda sağlayabilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Hastanın kirli olduğunu düşündüğü nesne ile temas etmesi sağlanır Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Obsesif Kompulsif bozukluklar inatçı hastalıklardır Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Yenilemeler ve gerilemeler görülebilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Terapi ilaç tedavisi birlikte uygulandığında daha iyi sonuçlar verebilir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Ailenin davranış şekli bu konuda çok önemlidir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Aile takıntılarından dolayı kişiyi suçlamamalı bunun bir hastalık olduğunun bilincine vararak kişiyi en kısa zamanda tedavi ettirmelidir Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?”

Nöroloji Uzmanı Dr Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? Mehmet Yavuz


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler?

Temizlik Hastalığı Nedir?-Takıntılı Kişilik Durumları Hayatı Nasıl Etkiler? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: takinti hastalari elini nasil yikar, baskıcı takıntılı kişiyle nasıl yaşanır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Temizlik Hastalığı Nedir? elif Psikoloji 0 29-04-2011 06:40
Şeker Hastalığı Gözü Nasıl Etkiler? (Diabetik Retinopati) elif Göz Hastalıkları 0 23-04-2011 06:13
Şarbon Hastalığı - Şarbon Hastalığı Nedir? - Nasıl Bulaşır? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 10:27
Baskıcı takıntılı kişiyle nasıl yaşanır? Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 25-06-2008 12:12
Tansiyon cinsel hayatı etkiler mi Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 26-05-2008 12:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats