bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-03-2013, 11:17   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?-Hayvanlarda Kimyevî Haberleşme Nasıl Gerçeklerşir?

Hayvanlarda Kimyevî Haberleşme
Dr Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Yusuf DOĞANER

Hayvanlar âleminde kimyevi maddeler ve hususiyle ‘kokular’ vasıtası ile anlatım oldukça geçerli bir usuldür Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Kokular vasıtası ile hayvanlar birbirlerini bulabilmektedir Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Çok hücreli organizmalar arasında kimyevi maddelerle haberleşme ve anlaşma hadiselerinin başında hiç şüphesiz “kokulu maddeler” yer alır ve bunlardan böcekler ve kelebekler oldukça istifade ederler Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Yine çiçekli bitkiler saldıkları kokular vasıtası ile hayvanları kendilerine çekerler ve böylece nesillerinin devamı imkanı sağlanmış olur Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Bu arada böcekler de kendilerine gerekli olan balözü ve çiçek tozlarını alırlar ve bunlarla beslenirler Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Anlar kelebekler kuşlar ve hatta memelilerde koku aracılığı ile iki fert birbirini tanıyabilir ve hatta farklı türlerini ayırdedebilir Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? İnsanlarda da yeni doğmuş bir bebeğin özel kokusunun annesi üzerindeki tesiri inkar edilemez Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

“Bombyx mori” denilen bir tür kelebek dişisinin karnının uç bölümünden ‘Şpmbykol” adı verilen bir çeşit koku ifraz edilir Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Ayni türdeki erkeğin iki adet ince tüysü anteni üzerinde bulunan alıcılar (radarlar) bu maddenin kokusuna karşı oldukça hassastır Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Kokuyu aldığı istikamete doğru süratle hareket eder Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Yanyana sıralanmış yüz kadar kovanın başında durduğumuz zaman hiçbir yabancı arının kovanlara sokulmadığını hayret ve ibretle görebiliriz Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Yeni Gine’de yaşayan ve uçan sincaba benzeyen keseli bir hayvan türünde baş göğüs ayaklarında bulunan çeşitli küçük bezlerden ifraz edilen bazı maddeler anlatım aracı olarak kullanılır Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Bal arılarında “feronom” lar kimyevi haberleşme aracı olarak kullanılırlar Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Arıların “Nassanov bezi” nden salgılanan bu maddeler ile arı bulduğu çiçek kaynağını diğerlerine bildirir Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Yine kraliçe arının mandibular bezinden salgılanan “kraliçe maddesi” hizmetçi arılarca kraliçe arıyı temizlerken yutulur Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Daha sonra bu yutulan madde geviş getirilerek kümenin diğer fertlerine verilir Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Kraliçe maddesinin tesiri ile işçi arılarının davranış ve gelişmelerinde iki türlü netice ortaya çıkar: 1- Bu arılar larvaları beslerken “kraliçe yapıcı besin maddesini” tatbik etmezler Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? 2- Kendi yumurtalıklarında gelişme durur ve kendileri kraliçe haline gelemezler Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Kraliçe arı bu yolla kovanın tek baki- mi durumuna gelir Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Eğer kraliçe arı hastalanır ve zayıf düşerse bu kraliçelik maddesini ifraz edemez; o zaman kovanda yeni kraliçe arılar ortaya çıkabilir Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Varlıklar dünyaya gelişleriyle her nimet gibi bilgi alış-verişini ve maksatlarını anlatma imkanını hazır bulmaları oldukça enteresandır Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Var olma ve varlıklar arasındaki bu esrarengiz münasebet sibernetiğin gelişmesiyle ileride belki daha iyi anlaşılacaktır Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Şefkat ve merhameti herşeyi kaplayan Yüce Yaradanın ülfet ünsiyet ve diğer zaruri hayatı faaliyetleri için insanlar seviyesinde lisanı melekeleri gelişmemiş hayvanata derecelerine göre bir iltifatı ve ihsanı ile karşı karşıyayız Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Şu kadar var ki insanlara nutuk ve beyanı talim eden Yaradanımızın hikmeti icabı mahlukâta durumlarına göre bir tecellide bulunduğunu görüyoruz Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? Çünkü Onun ata ve ihsanları da ekseriyetle maslahatlara ve liyakatlara münasip şekilde oluyor Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar?

Hayvanlar Nasıl İletişim Kurarlar? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuşlar nasıl iletişim kurar, hayvanlar nasıl iletişim kurar, kuşlar nasıl iletişim kurarlar, kuslar nasil iletisim kurar, hayvanlar kendi aralarında nasıl iletişim kurarlar, hayvanlarda iletişim, hayvanlar nasıl iletişim kurarlar, hayvanlar birbirleriyle nasıl iletişim kurarlar, hayvanlar nasil iletisim kurar, hayvanların birbirleriyle iletişimi, hayvanlar iletişim kurar mı, hayvanlar aralarında nasıl iletişim kurarlar, kelebekler nasıl iletişim kurar, hayvanlarda iletişim nasıl olur, hayvanların iletişimi nasıl olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İletişim Nedir? Etkili İletişim Yolları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 20-09-2016 09:21
İlkel Toplumlarda Nasıl İletişim Kuruluyordu? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 09:38
Duyma Ve Konuşma Engelli Kişiler Nasıl İletişim Kurarlar? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 12:20
Etkili İletişim Nedir Nasıl Olur? elif Soru Cevap 0 13-02-2013 03:16
Memeli hayvanlar nasıl çoğalır elif Soru Cevap 0 19-10-2012 04:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats