bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-03-2013, 11:53   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?-Eyfel Kulesinin Teknik Özellikleri Nelerdir?-Eyfel Kulesi Nerde?

Eyfel Kulesi Paris'in ünlü demir kulesi Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Kule aynı zamanda tüm dünyada Fransa'nın sembolü halini almıştır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? İsmini inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel'den alır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi yılda 6 milyon turist çeker Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

Tarihçe

Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel'in firması tarafından Fransız Devrimi'nin 100 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil İsviçreli Maurice Koechlin 'in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre'dir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yapmıştır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Kulenin 7 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?739 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları Gustave Eiffel'in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? 1889 yılındaki açılış tarihden önceki 5 ayda 19 milyon kişi ziyaret edince yıl sonuna kadar toplam masrafın 3/4'ü çıkartılmıştır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Böylelikle Eyfel Kulesi daha başından kazanç sağlayan bir şirket görünümüne bürünmüştü Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? 3 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?000 işçi 26 ay boyunca 18 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?038 adet demir parçayı 25 milyon perçinle bir araya getirdi Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması o günün şartlarında şaşırtıcı bir durumdur Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

Ancak bu arada kule onu bir utanç lekesi olarak gören Paris halkının tepkisini de çekmiştir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzetirken bir fabrika bacası gibi Paris'in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürmüşlerdir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Böylelikle devrin sanatçı ve edebiyatçı çevresinde bir kampanya başlatılmış bu kampanya süresince ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtılmıştır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Bugün ise Eyfel Kulesi Dünya'nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırırlar Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

İlk başlarda Eiffel Kule'ye sadece 20 yıl için müsaade almıştı Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Dolayısıyla 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Ancak kule iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından kalmasına izin verildi Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?


Teknik Özellikler


Eyfel Kulesi 300 m yüksekliktedir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Zirvesindeki televizyon vericileri 27 m daha yükseklik kazandırır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Günümüzde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edilmiş özel teknikler sayesinde günümüze kadar sağlam olarak gelmiştir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

200 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?000 metrekare alanda bulunan Eyfel Kulesi her 7 yılda bir 60 ton boya ile boyanır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Bu çalışmada 25 boyacı görev yaparken çalışma 15 ay sürer Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Bu işlem sırasında 1 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?500 fırça 5 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?000 zımpara kağıdı ve 1 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?500 iş tulumu tüketilir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Ayrıca güvenlik maksadıyla toplam 50 km güvenlik halatı 20 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?000 metrekare koruyucu ağ kullanılır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Boyama maliyeti yaklaşık 3 milyon avro tutar Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Zaman içinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden sarımsı kahveye daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüşmüştür Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Kule 3 renk tonunda boyanır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? En açık renk zirvede kullanılırken en koyusu zeminde kullanılır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

Kulede intihar olayları da yaşanmaktadır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Şu ana kadar 400 kişi bunu gerçekleştirmiştir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Zamanla intiharların önüne geçmek maksadıyla platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yerleştirilmiştir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

22 Temmuz 2003 tarihinde kısa devre sonucu kulenin zirvesinde hemen en üst ziyaretçi platformunun üstünde yangın çıkmıştır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Yangın bir saat gibi bir sürede kimse yaralanmadan söndürülmüştür Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

Ziyaretçiler üç asansörle kuzey batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Ayrıca ilk katta Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

Kulenin açılışından sonra ilk platforma kadar 50 yolcu taşıyan iki hidrolik asansör kullanıma girmişti Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Bunlar için gerekli hidrolik presler 16 sütuna monte edilmişti Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Kuzey kanadından başka bir asansörle ikinci kata ulaşılıyordu Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? 2 Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Dünya savaşı sırasında işletim sistemindeki hasarlar sebebiyle bunlar devre dışı kalınca Adolf Hitler kuleye yaya olarak çıkmak zorunda kalmıştı Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

1983 tarihinde ikinci ve üçüncü katlar arasına 1000 tonluk yürüyen merdivenin yerini alan 4 yeni turuncu asansör monte edildi Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? Yürüyen merdiven 654 basamaklı ve 3 m genişliğindeydi Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?-Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: eyfel kulesi ne zaman yapıldı, eyfel kulesi ne amacla kullanılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eyfel Kulesi Ne Amaçla Ne Zaman Yapılmıştır elif Soru Cevap 0 26-03-2013 06:32
Eyfel Kulesi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 05:06
Kirmizi Beyaz Eyfel Kulesi mormavi Haberler 0 01-12-2010 07:06
Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı? mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-06-2009 03:18
Eyfel Kulesi Resimleri Bkmlyz Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 03-06-2008 10:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats