bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-03-2013, 12:27   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Günlük yaşantımızı çalışma hayatımızı sosyal kültürelekonomik tüm aktivitelerimizi takvime göre düzenler ve planlarız Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Takvimle ilgili en büyük güçlüğümüz sürekli 'şu tarih hangi güne geliyor' sorusunu sormak zorunda kalışımızdır Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Başta milli bayram kutlama ve tatil günleri olmak üzere aynı tarihin her yıl değişik günlere rast gelmesi sadece yıl içersinde sağlıklı planlama yapmamızı etkilemez aylardaki aktif iş günlerinin değişmesi nedeni ile tüm kurumların hesap plan ve istatistiklerini de alt üst eder Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Bunun sorumlusu Dünya'nın Güneş'in etrafındaki dönme süresidir Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Çok eski çağlarda bile insanlar etkinliklerini Güneş'in görünür hareketlerine göre düzenlemişler yani basit hali ile de olsa Güneş Takvimi'ni kullanmışlardır Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Ancak bu bir yılın süresi bir günün tam katı olmadığından küsuratlar oluşmakta bu da ideal bir takvim düzenini pratikte zorlaştırmaktadır Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Güneş Takvimi'ni ilk kullananlardan Mısırlılar'da bir yıl 365 gün (aslında 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniye) kabul ediliyordu Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Aradaki bu farktan dolayı örneğin ilkbaharın başlangıcı ancak 1508 yılda bir aynı tarihe denk geliyordu Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Eski Babil Helen Çin ve Hint medeniyetleri Ay'ın evrelerine dayanan 29 ve 30'ar günlük 12 aydan oluşan Ay Takvimi'ni kullanmayı tercih ettiler Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Bu takvimde bir yıl 354 gün olup mevsim tarihleri Güneş Takvimi'ne göre her yıl 11 gün kayıyordu Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Ardarda iki hilalin oluşması arasında geçen süre (29 gün 12 saat 44 dakika 278 saniye) yine günün tam katı olmadığından Ay Takvimi'nin de çok sağlıklı olduğu söylenemez Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Günümüzde Ay Takvimi'ni kullanmaya devam eden İslam ülkelerinde ay süreleri hilalin gözle görülmesine bağlı olduğundanyani hilalin ilk gözlemlendiği akşam eski ay bitmiş yeni ay başlamış sayıldığından bir ayın kaç gün süreceği önceden bilinemez Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Farklı İslam ülkeleri ayları değişik günlerde başlatabilirler Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Bu özellikle Ramazan ayının son günü ve takip eden bayramın ilk günü için karışıklık yaratır Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Nispeten daha doğruya yakın gibi görünen günümüzde ülkelerin çoğunda kullanılan ve Gregoryan Takvimi olarak da bilinen Güneş Takvimi'ndeki aksaklıkları gidermek için biri milattan önce 46 yılında Jül Sezar diğeri de milattan sonra 1582 yılında Papa Gregory XIII tarafından iki kez önemli değişiklik yapılmıştır Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Sezar ardarda üç yılı 365 gün dördüncü yılı ise 366 gün olarak saptamıştır Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Bu sürenin olması gerekenden 00078 gün daha uzun olması yıllar boyu birikerek 128 yılda fazladan bir gün yaratması sonucunu doğurmuştur Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

1582 yılına gelindiğinde bu fark 10 günü bulunca Papa Gregory XIII takvimi 10 gün ileri aldı Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? 4 Ekim'den sonraki gün 15 Ekim kabul edildi Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? 10 gün yaşanmadan atlanmış oldu Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Parasal hesaplar karıştı halk 'on günümüzü geri isteriz' diye gösteriler yaptı Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Papa'nın asıl önemli reformu 400'e bölünemeyen yüzyıllarda Şubat'ın 29 çekememesi idi Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Yani Şubat 2000 yılında 29 çekebilirken 2100 2200 ve 2300 yıllarında çekemeyecekti o yıllarda Şubat 8 senede bir 29 gün olabilecekti Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Bu sayede kullanılan takvim ile ideali arasındaki fark yılda 000030 güne düşürülmüştü ki bu da 33 Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?000 yılda l günlük kayma demektir ve çok önemli değildir Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Bu takvimi İngiltere 1752'de Rusya 1918'de Türkiye ise l Ocak 1926'da kabul etti Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? Ne var ki ay sürelerinin eşit olmaması ve haftanın 7 gün olması nedenleri ile belli bir tarihin her yıl değişik güne rastlaması sorunu yine çözülemedi Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Dünya Takvim Reformu Birliği'nin (AWCR) bahsedilen tüm sorunları ve eksikleri ortadan kaldıracak çok kullanışlı ideal bir takvim önerisi var ama henüz hiçbir ülke değişikliğin kurulu düzende yaratacağı karışıklığı ve maliyeti göze alıp bu takvimi uygulama cesaretini gösterememektedir Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Günler Aylar Yıllar Nasıl Oluşur günler aylar ve yıllar nasıl oluşur günlerin oluşumu günler aylar yılların oluşumu günler aylar ve yılların oluşumu günlerin ayların yılların oluşumu günler nasıl oluşur günler aylar ve yılların oluşumunun nedenleri ay kaç günde değişir ay neden değişiraylar nasıl oluşur günlerin ayların ve yılların oluşum nedenleri günler aylar ve yılların oluşma nedeni ramazan ayı neden her yıl değişir ay kaç günde bir değişir


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur?

Günler Nasıl Oluşur?-Aylar Nasıl Oluşur?-Yıllar Nasıl Oluşur? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: aylar nasıl oluşur, günler nasıl oluşur, bir gün nasıl oluşur, gün ay yıl nasıl oluşur, yıl nasıl oluşur, gün nasıl oluşur, bir ay nasıl oluşur, gun nasil olusur, bir yıl nasıl oluşur, 365 gün nasıl oluşur, 1 gün nasıl oluşur, bir gun nasil olusur, günler aylar yıllar nasıl oluşur, çin takvimi nasıl oluşmuş, yillar nasil oluşur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mevsimler Nasıl Oluşur Kısaca elif Coğrafya 5 05-05-2015 09:05
Kar Nasıl Oluşur? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 18-12-2014 10:12
Kar Nasıl Oluşur elif Eğitim ve Öğretim 0 04-02-2013 05:55
enerji kaynakları nerelerden, nasıl temin edilir ve nasıl oluşur ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 11 06-11-2012 12:01
HPV virüsü ve kondilom nasıl bulaşır? Genital siğil nasıl oluşur? ´ λŋтiьioтiף ´ Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-12-2010 02:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats