bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28-03-2013, 08:42   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir?

Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir?

Toplumun ve insanların temel ihtiyaçlarını maddeler halinde sıralayalım.
  • Eğitim
  • Sağlık
  • Beslenme
  • Barınma
  • Güvenlik
  • Adalet
  • Sosyal Haklar
  • Çevre

İnsanların beslenme barınma sağlık ve eğitim gibi bazı temel ihtiyaçları vardır.Bu ihtiyaçlarına bazen resmî kurum ve kuruluşlar bazen de sivil toplum kuruluşları hizmet eder.Türkiye Kızılay Derneği gibi kurumları sağlık için hizmet eden sivil toplum kuruluşlarına örnek verirsek Millî Eğitim Bakanlığını da eğitim için hizmet eden resmî kuruluşlara örnek verebiliriz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-03-2013, 08:42   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir?

İnsan hayatına çoğu zaman hakim olan unsurlar akıl değil de duygu tutku ve heyecanlardır. Bu durum psikolojik güdülerin kişinin hareket ve davranışlarını yönlendirmedeki önemini belirtme açısından dikkat çekicidir.

Hareket ve davranışlarla kişinin hadiseleri anlamlandırma ve ruhsal hayat arasında sıkı bir ilişki vardır. Ruhi ihtiyaçlar gerek çocuk ve gerekse büyük yaşlardaki insanlar için fevkalade önemlidir. Nitekim ruhsal ihtiyaçları zamanında karşılanmamış çocuklar büyüdüklerinde davranış bozuklukları gösterebilirler. Psikolojik güdüler biyolojik güdülerin aksine öncelikle öğrenme tarafından belirlenir. Bunlar gelişimin daha sonraki bir aşamasında ortaya çıkar ve temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra önemli hale gelirler. Büyüdükçe de kişinin sosyal boyutları da gelişir ve karmaşıklaşır.

Çoğu kere psikolojik oluşumların sonu kalpte biter. Kalp de değişik etkilere açık olan bir hal içinde bulunmaktadır. İnsanın iç alemindeki oluşumlar dış aleme başka bir ifadeyle sosyal hayata intikal etmekte ve orada iyiden veya kötüden yana değişmeler meydana getirmektedir. Taşlaşmış kalp imana yakın olmayıp; gelişmeye değişime ve yenilenmeye kapalıdır.

Bir psiko-sosyal ihtiyaç olarak güven duygusu ve emniyet hissi insanın asli ihtiyaçlarındandır. İnsanın kendisini emniyette hissetmesi güven ve başarıya ***ürürken; korku da başarısızlığa yol açmaktadır. Güven zihnin yüce ve asil yönlere doğru kesin bir umut ve kendine inançla yola çıktığı duygudur. Beceri ve güven yenilmeyen ordulardır. Olumlu duygu ile renklendirilmiş bir tutum olan güven olumsuz duygulara bağlı olan güven eksikliğine galip olduğunda başarı kendiliğinden gelecektir.

İnsan kuvvetli olduğunda büyüklenme zayıf olduğu durumlarda boyun eğme (sığınma/edilgenlik) güdüsüne sahiptir. İnsanlar toplum içindeki tutum ve davranışlarıyla kendilerine karşı da özsaygı ve değer kazanırlar. Bu kişilik gelişimi açısından son derece önemlidir.

Güven duygusunu mutlak tatmin edecek olan Yaratıcı’ya inanma ve O’na dayanmadır.

Psiko-sosyal ihtiyaçların tatmini kişinin toplumda bir yer ve değer kazanması açısından önemlidir. Söz konusu bu ihtiyaçları belirli ölçüde giderilmeyen insanlarda bazı davranış bozuklukları kendisini göstermektedir.

Toplumsal hayat insanların belli kurallar dahilinde tutum ve davranış sergilemesini gerektirir. Kendisine belli bir değer atfedilen hürriyet gaye değil vasıta ve ancak hakikatin köklerine mahsus bir haktır. Dolayısıyla hürriyet; ilkesizlik her istediğini yapma ve başıboşluk demek değildir. Çünkü bu anlamdaki mutlak hürriyetten bahsetme imkansızdır. Hürriyet sadece bedensel isteklerin tatminine yönelik olamaz. Gerçek hürriyet insanların yaratıcılarına uygun bir hayat tarzı ve bir yaşama hakkı elde ettikleri Yaratıcılarına hakkıyla kul olabildikleri an gerçekleşecektir. Hürriyet içsel ve vicdanî bir değer olup Allah iradesine teslimiyet insanların iradelerine karşı bağımsızlık demektir. Hasretin acısı ne kadar kuvvetli olursa kavuşmanın zevki de o kadar büyük olur. Nefs ve ruh hürriyeti şeklinde iki hürriyetten bahsetme olasıdır. Ruhun hürriyeti hakikate esir olmak nefsin hürriyeti ise nefsin her isteğini yapmaktır ki bu aslında nefse esir olmaktadır. Bu görüş insanın çelişkili iki bileşenden oluştuğu yargısından kaynaklanmaktadır. Bu hürriyetler birbirlerine kapalı kalpler sistemiyle bağlıdır. Nefs hürriyeti genişledikçe ruh hürriyeti fert hürriyeti genişledikçe de cemiyet hürriyeti daralacaktır.

Asıl hürriyet manevî hayat aleminde mümkündür. Çünkü tabiat aleminde günahlar yerçekimi fonksiyonu görürler. Kişi manen yükselip günahlardan uzaklaştığı ölçüde rahat olur ve hürriyete kavuşur. Manevî hayat hürriyet alemidir; tabiat alemi ise hürriyete zıt bir alemdir. Binaenaleyh insan hayatında manevi hayatın idealleri ne derece önem kazanırsa; tabiatın esirliğinden o derece kurtulur o derece serbest ve bağımsız olur.

İnsanları bir arada tutan şeyler de maddî menfaat ve çıkarlardan çok manevî bağlardır. Maddi çıkarlar üzerine oluşturulan bağlar çabuk yıpranır. Para bile maddî varlığı sebebiyle değil ancak insanların ona verdikleri kıymet sayesinde geçerli olmaktadır.

İnsanın en sağlam ve temelli olan psikolojik ihtiyaçlarından birisi de dindir. Çünkü din kişilik üzerinde müspet tesirler bırakarak onu kuvvetlendirmekte ve kişilik bütünlüğünü etkilemektedir.

İhtiyaç kelimesinin Kur’an’daki geçiş şekli zaman zaman Türkçe’de de kullandığımız ‘hacet’ kelimesidir. Bu kelime Yusuf Suresi 68. ayette ‘Yakup (a.s.)’ın içinden geçirdiği bir istek ve dilek’ Gafir Suresi 80. ayette ‘gönüllerdeki arzu’ ve Haşr Suresi 9. ayette ‘kişinin içinde hissettiği eksiklik ve ihtiyaç’ anlamında zikr olunmaktadır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 05-01-2014, 09:34   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart Saol

saol cok teşekkürler


 
Alt 23-03-2014, 02:27   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Iyi ama fazla işime yaramadı daha açıklayıcı olabilirdi.
Mesalas ağlık hangi alanda kullanılır.
Sağlık -hastane
okul-eğitim
gibi olsa daha işmize yarar.
Yinede işime biraz yaradı...
çoooook teşekkür ederimmmmm...!
Ellerinize sağlık


 
Alt 31-03-2014, 01:13   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

işime yaramaz


 
Alt 16-04-2014, 09:33   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler işe yaradı.


 
Alt 16-04-2014, 09:36   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Ünlem teşekkür dilekçesi

Bana karşı ben aka kolejinde okuyorum ve çok önemli şeyler paylaşmıssınız teşekkürlerimi iletmekle


ÖZEL KİŞİ :) :) :) :)


 
Alt 18-12-2014, 10:06   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bence çok güzel olmuş ama çok fazla açıklamışsınız. yorulmanıza gerek yoktu ama fazladan zarara gelmez ;)


 
Alt 29-12-2014, 10:34   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face42 Yok

Çok güzeldi işime yarayacağını düşünüyorum


 
Alt 29-12-2014, 10:38   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok teşekkür ederim sayenizde öğretmen çok beğendi


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir?

Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: toplumun temel ihtiyaçları nelerdir madde halinde, toplumumuzun temel ihtiyaçları nelerdir, temel ihtiyaçlarımız nelerdir, insanların temel ihtiyaçları nelerdir, toplumun temel ihtiyaçları, canlıların temel ihtiyaçları nelerdir, temel ihtiyaçlarımız nelerdir maddeler halinde, toplumun temel ihtiyaclari, temel ihtiyaçlar, toplumun temel ihtiyaclari nelerdir, toplumun temel ihtiyaçları çevre, toplumun temel ihtiyaçları nelerdir, toplumun temel ihtiyaçları eğitim, toplumun ihtiyaçları nelerdir, insanların temel ihtiyaçları nelerdir maddeler halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Temel Haklarımız Nelerdir elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:56
temel hak ve özgürlüklerimiz nelerdir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 28 17-10-2012 10:25
Canlıların Temel İhtiyaçları Nelerdir? elif İlköğretim 0 22-12-2011 10:30
Temel Haklarımız Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 07:01
Yaş Gruplarına Göre Ciltlerin Yapısı Ve İhtiyaçları... daywest Güzellik Önerileri 0 30-04-2009 03:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats