bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-03-2013, 01:23   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

Cumhuriyetin kurulmasından sonra yürütülen devrimler yasal alanda köklü değişiklikler getirmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Bunlardan biri bilhassa kadınlar açısından önemli haklar getiren "Türk Medeni Kanunudur" Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? 17 Şubat 1926 tarihinde İsviçre Medeni Kanunundan örnek alınarak bir medeni kanun çıkarılmıştır Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Bu kanun kadın erkek eşitliği hususunda radikal değişiklikler getirmiş ve kadınların önünü açarak modern standartlara yaklaşmalarına hizmet etmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Ancak zaman içinde yeni gelişmeler doğrultusunda ciddi bir reformasyon görmeyen Medeni Kanun bugün bazı hususlarda yetersiz kalmış ve l935?lerden beri süren reform çalışmaları l Ocak 2002 de yürürlüğe giren Yeni Türk Medeni Kanununu şekillendirmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Yeni Medeni Yasa ile ;

* Eski kanunda aile reisliği kurumu vardı ve aile reisi kocadır Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Yeni Medeni Yasada aile reisliği kaldırılmış ve eşlerin evlilik birliğini beraberce yönetecekleri düzenlenmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

* Eski kanunda evlilik birliğini temsil yetkisi (bazı hususlarda karının da temsil yetkisi vardır) kocaya aittir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Yeni Yasada temsil yetkisi eşlerin her ikisine birlikte verilmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

* Evin seçimini kocanın yapacağı hükmü değiştirilerek eşlerin oturacakları evi birlikte seçecekleri hükmü getirilmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

* Kadına "önceki" soyadını kocasının soyadından önce gelmek üzere kullanabilme hakkı veren ve daha önceden yapılmış olan (1997 yılında) değişiklik yeni yasada aynen benimsenmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

* Eski Medeni Kanuna göre eşlerin velayeti birlikte kullanacağı anlaşmazlık halinde ise babanın reyinin üstün olacağı hükmü değiştirilerek eşlerin velayeti birlikte kullanacakları düzenlenmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Anlaşmazlık halinde ise hakim karar verecektir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

* Yeni Medeni Yasada eşlerden birinin meslek ve iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda olmadığı hükmü getirilmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Bu düzenlemeyle eşler mesleklerini diğer eşten izin almadan sürdürebilecektir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? (Zaten Eski Medeni Kanunun 159 Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? maddesinde yer alan kadının meslek ve iş yapabilmesi için kocasının iznini alacağı şeklindeki hüküm 1990 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?)

* Eski Medeni Kanuna göre diğer rejimlerden biri seçilmemişse geçerli olan kanuni mal rejimi "mal ayrılığı" iken Yeni Yasada "edinilmiş mallara katılma" rejimi getirilmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Her eşin kendi adına kayıtlı olan mallara sahip olmaya devam etmesi denilen mal ayrılığı yerine yeni rejime göre yine eşler evlenirken başka bir rejim seçmemişlerse evlilik birliğinin kurulmasından sonra her eşin karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleri (edinilmiş mallar) evliliğin sona ermesiyle eşit olarak paylaşılır Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Kişisel mallar ise sahiplerinde kalır Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

* Eski Medeni Kanuna göre evin ve çocukların geçimi kocaya ait iken Yeni Medeni Yasada eşler birliğin giderlerine güçleri oranında emek ve malvarlıklarıyla katılırlar şeklinde düzenleme yapılmıştır Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

* Yeni Yasa ile evlenme yaşı kadın ve erkek için eşitlenerek yükseltilmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Aile izni ile evlenme halinde 17 yaşını doldurmak mahkeme kararıyla evlenme durumunda 16 yaşını doldurmak şartı getirilmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? (Eski Kanuna göre; aile izniyle evlenmede erkek 17 kadın ise 15 yaşını doldurmuş olmalı mahkeme kararıyla evlenmede erkek 15 kadın ise 14 yaşını doldurmuş olmalıdır Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?)

* Daha önce evlenmek için müracaat yeri erkeğin oturduğu yer evlendirme memurluğu iken Yeni Yasada kadın veya erkeğin oturduğu yer evlendirme memurluğu olarak düzenlenmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

* Genel hükümlere göre boşanmadan sonra nafaka davalarının açılma yeri davalının ikametgâhı yer mahkemesidir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? Yeni Yasada ise davacının ikametgâhı yer mahkemesi yetkili kılınmıştır Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

* Yeni Medeni Kanunda evlat edinme konularında da önemli yenilikler getirilmiştir Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? 30 yaşını dolduranlar evlat edinebilirler evlat edineceklerin çocuğunun olmaması şartı kaldırılmıştır Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

Yeni Medeni Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte Aile Mahkemeleri Kurulması konusu kaçınılmaz hale gelmiş ve bu konuda hazırlanan yeni yasa tasarısı TBMM"ye sunulmuştur Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk medeni kanunundaki değişimler nedir?

Türk medeni kanunundaki değişimler nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk Medeni Kanunu Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 06:13
Türk Medeni Kanunu'nda ki Bazı Kadın Hakları Jülyet Kadın ve Hukuk 1 04-12-2009 06:36
Türk Medeni Kanunu'nda ki Bazı Kadın Hakları 2 Jülyet Kadın ve Hukuk 0 04-12-2009 12:50
Türk Medeni Kanunu'nda Boşanma Jülyet Kadın ve Hukuk 0 04-12-2009 12:47
TÜrk MedenÎ Kanunu CooLKadin Kadın ve Hukuk 0 30-04-2008 07:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats