bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-03-2013, 01:49   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?

Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?-
Nevruzda neler yapılır?


Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?


Çeşitli adlarla ve yaygın olarak Nevruz adıyla kutlanan bu bahar bayramıyla ilgili olarak Türk topluluklarında çeşitli gelenekler meydana gelmiştir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Orta Asya'dan Balkan Türkleri'ne ve hatta Amerika'daki Kızılderililerin yaşatılan âdetlerinde bu gelenekleri ve törenleri tespit edebiliyoruz Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
K Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? K Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Yudahin'in eserinden Kırgız Türkleri'nde Nevruz gününün Mart ayında olduğu ve yeni yılın ilk günü anlamına geldiği ifade edilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu günde "Nouruz Köcö " denilen özel bir yemek yaparlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? "Köcö" darı yarması veya bulgur konulmak suretiyle yapılan bir nevi tirittir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Kazak Türkleri de Kırgız Türkleri'nin yaptığı aşı pişirirler Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Ayrıca Nevruz törenlerinde mevlit okuturlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? O günü evler baştanbaşa temizlenir yeni elbiseler giyilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Nevruz törenleri sırasında ev duvarlarına veya çeşitli eşyaların üzerine kil kaplar atılarak parçalanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Ateş üzerinden atlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Çadırlar kurulup sofralar açılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Özbekistan'ın Semerkant Buhara Andican taraflarında Nevruz günü başlayan törenler bir hafta kadar devam eder Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Halk bu törenlerde çadır çadır gezerek birbirlerinin bayramını kutlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu ziyaretlerde ikram edilen yemek "aş" adı verilen pilavdır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Köpkarı güreş at yarışları horoz dövüşleri gibi gösteriler düzenlenir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Tacikistan'da Nevruz Mart ayının başından 21 Mart gününe kadar baharın gelişini ve tabiatın canlanmasını karşılamak amacıyla kutlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Nevruzda yenilen "Ş" harfi ile başlayan 7 yiyecekten süt; temizliği tatlı; yaşama sevincini şeker; serinlik ve dinlenmeyi mum; ateşe tapınmayı tarak; kadının güzelliğini temsil eder Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? İslâmeyetten sonra İslâmî geleneklere göre "Ş" ile başlayan 7 nesne bunların yerini almıştır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Afganistan'da Nevruz Türkler arasında doğum günü olarak kutlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bugün herkes en yeni elbiselerini giyerler Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Kabir ve akraba ziyaretleri yapılır güreş tutulur ve oğlak oyunu oynanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? İnsanlar arasındaki dargınlıkların kaldırılmasına çalışılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Yeni yıla nasıl başlanırsa yılın öyle geçeceğine inanılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Türkmenistan'da Nevruz bayramında halk gününü ülkemizdeki dini bayramlara benzer bir şekilde geçinmekte karşılıklı ev ziyaretleri yapılmakta tebrik mesajları gönderilmektedir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Nevruz kutlamaları basın yayın organlarında geniş bir şekilde yer almaktadır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?


Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?


Türk Dünyası Nevruz'u yıllardan beri renkli elbiseleri coşkulu kutlamaları ve ümit bağladıkları dilekleriyle karşılıyorlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?

Azerbaycan'da her yıl Mart'ın 2123'ünde Nevruz bayramı büyük törenlerle kutlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Mezarlık ziyareti yapılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu ziyaretlerde hazırlanan helva pilav ve diğer yiyecekler fakirlere dağıtılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? "Gapı Pusma" "Suya Yüzük Atma" "Su Başı" "Baca Baca" adetlerinde uzun yılların gelenekleri çeşitli motif ve oyunlarla sürdürülür Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Semeni göğertilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Yani tohum çimlendirilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Nevruz; Karapapaklar'da Nevruz Kırım Türkleri'nde Navrez gündönümü; Batı Trakya Türkleri'nde Mevris Makedonya ve Kosova Türkleri'nde Sultanı Navrız Gagauzlarda İlkyaz bayramı adıyla yukarıda bahsettiğimiz ortak coşku ve geleneklerle kutlanmaktadır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Çok geniş coğrafyaya yayılmış olan topluluklarda Nevruz törenlerinde genellikle şu oyunların değişmeden devam ettiği gözlenir: Gökböri Oyunu Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Türkistan'da oynanan milli oyunların başında yer alır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu oyuna "gökböri köpkâri oğlak/ulak buzkaşi kökpar kükbar" gibi isimler de verilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? At yarışları cirit oyunu kılıç sallama yamba kapma güreş at üzerinde güç gösterisi sinsin oyunu huntu oyunu Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu oyunlar genellikle spora dayalıdır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Oyunların bir kısmı ise seyirliktir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bunları halk tiyatrosu veya Orta oyunu şeklinde değerlendirebiliriz: Koskosa oyunu; deve oyunu; ekende yoh biçende yoh yeyende ortag gardaş oyunu; kış bovay; yolbars; argımak Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Nevruz bayramında mahalli eğlencelere de yer verilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Gençler aralarında mani ve şiir söyleyerek yarışırlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bunlardan bazıları:Halay oyunu Yaşıl yarpag Gızılgül Hahışta Benövşe Bahtıyar ve atışmalardır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Anadolu sahasında da oynanan bu oyunların yanısıra 21 Mart'ta büyük bir coşkuyla kutlamalar yapılmaktadır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Geçmişte o güne has olarak macunlar şerbetler hediyeler hazırlanarak devlet erkanı büyükten küçüğe bunları birbirlerine takdim ederlerdi Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu adetler günümüzde Mesir Macunu Şenlikleri adı altında hâlâ devam etmektedir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Anadolu'da Yörük Bayramı günümüzde de kutlanarak bu adeti yaşatmaktadırlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Anadolu'da "Sultanı Nevruz" "Nevruz Sultan" "Mart Dokuzu" ve "Mart Bozumu" gibi adlarla bilinen nevruz gelenekleriyle bütün Türk toplumu içerisinde yaşamaya devam etmektedir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Tahtacı Türkmenleri'nde; Nevruz Bayramı eski Mart'ın dokuzudur ve Sultan Nevruz olarak adlandırılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Nevruz Tahtacı Türkmenleri'nin yaylaya çıkışında; 22-23 Mart tarihlerinde kutlanmaktadır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Tahtacı Türkmenleri'nde Nevruz; ölülerin yedirilip içirildiği gün olarak kabul edilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Burada eski Türk inanç sisteminin atalar kültürü kendini gösterir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
22 Mart Nevruz'dan bir gün önceyi karşılamaktadır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu gün Nevruz hazırlıkları yapılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Çamaşırlar yıkanır yemekler hazırlanır Nevruz günü yenilen yemekler arasında ıspanaklı börek soğan kabuğu ile boyanmış yumurtalar yufka sarı burma şeker leblebi lokum sayılabilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? 23 Mart günü öğleden sonra kadınlar geniş bir tabağa çerezler koyarak "hak üleştirir"ler Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Yiyecekler dağıtılarak "ölünün ruhuna değsin" dileğinde bulunurlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu bayramda herkes güler yüzlüdür Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Suçlar bağışlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bayrama katılmak zorunludur Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Katılmayanlar köy halkınca dışlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Yörükler arasında; Nevruz ile birlikte kışın bittiği ve bahar mevsiminin başladığı kabul edilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Köy ve yaylalarda 22 Mart'ta şehirlerde ise Nevruz günü pazara rastlamazsa bu tarihi takip eden Pazar günü kutlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Köy halkı 22 Mart sabahı yaylalara doğru yola çıkarlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Daha önceden "davar evleri"ne yerleşmiş olanlar köylerden gelen akraba ve komşularına ev sahipliği ederler Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Köylerden gelen grupla yayladakiler karşılaştıklarında bir el silah atarak "Nevruzunuz kutlu dölünüz hayır ve bereketli olsun" şeklinde selamlaşırlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Gelen misafirler çadırlara yerleşir kendilerine ikramlarda bulunulur Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Sürü sahipleri tarafından kesilen kurbanlar birlikte yenilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Sünni olan yörüklerde imamlar tarafından yapılan dualara halk katılır ve şükrederler Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Gençler tarafından eğlenceler düzenlenir yemekler yenir şarkı ve türküler söylenir oyunlar oynanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Eğlenceler geç saatlere kadar devam eder Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerimizden Gaziantep ve çevresinde 22 mart gününe "Sultan Nevruz" adı verilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Diyarbakır'da; Nevruz günü halk eğlence ve mesire yerlerine giderek Nevruz'u kutlarlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Kars ve çevresinde; bu tarihte kapı dinleme baca baca adetleri görülür Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Evde bulundurulan çeşitli meyvelerden baca baca gezenlere verilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Tunceli ve çevresinde; bu gün erkekler alınlarına kara sürerek su kaynaklarına giderler Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu karaları orada temizleyerek dua ve niyazda bulunurlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Özellikle Orta Anadolu'da Nevruz "Mart Dokuzu" olarak bilinir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Diğer bölgelerdekine benzer kutlama adetleri yapılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Nevruzla ilgili Anadolu'da görülen diğer gelenekler arasında ağacın güneşten etkilenmemesi için ağaca bez bağlanarak yapılan "Mart ipliği" adeti ve özellikle Giresun'da "Mart Bozumu" adeti önem taşır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?

Tekirdağ'da Nevruz soğukların sonu baharın başlangıcı olarak kabul edilir ve "Nevruz Şenlikleri" adıyla kutlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? İzmir Uşak Sivas ve Şebinkarahisar'da hemen hemen aynı geleneklerin devam ettiği görülür Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bilindiği üzere eski takvim Mart ayından başlardı Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Mart ayının ilk on iki günü ayrı ayrı ayları temsil etmek suretiyle o yıl içinde neler olacağı ilk on iki günden tespit olunurdu Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? O gün yedi çift bir tek baş harfi "S" ile başlayan yiyeceklerden yenilmesi adettendir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?


Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?Kazakistan'da Nevruz sofrası
Altay Türkleri arasında 21 Mart'a tekabül eden günde kutlanan "Cılgayak" bayramı vardır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu bayram da Nevruz gibi baharın gelişi tabiatın canlanması ve yeni bir yıla giriş bayramı olarak kutlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu bayramın hazırlıkları yaz mevsiminde başlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bir önceki yıldan toplanarak saklanmış yılın ilk çıkan bitkileri olan kandıklar ve onların sargay adı verilen kökleri çıkarılarak bunlardan çeşitli yiyecekler hazırlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Ayrıca bu bayram için bal katılmış yoğurt dondurulmuş ve kurutulmuş et koyun ve mal tırnaklarından yemekler yapılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Dört tahıl hazırlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Güneş bayramının kutlandığı kır başına vurmaya başladığı zaman dört tahılın üzerine arçın bırakılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Ateşle bu arçınlar alaslanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Büyükler çocuklar gibi oyunlar oynar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Akşama doğru köye dönülürken hep bir ağızdan şarkılar söylenir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?

Nevruz'un bir bahar bayramı olduğun ortaya koyan delillerden birisi de Saha Türkleri arasında yaşatılan Isıah Bayramı'dır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu bayram hakkında ilk bilgileri veren Dr Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Yakup Deliömeroğlu şunları söylemektedir:" Göktanrı dini geleneklerinin hâkim olduğu Saha Türklerinde Isıakh bayramı ilkbaharın gelmesi ve yılın bereketli geçmesi için Tanrı'ya bir şükür bayramıdır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Saha Türkologları ve halkı Isıakh bayramının Türkistan kökenli olduğunu bilmektedirler Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
21-22 Haziran tarihleri de Nevruz'da olduğu gibi güneş sisteminin ayrıcalıklı bir dönemidir; çünkü bugün yılın en uzun günüdür Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Diğer yandan Saha Türkleri'nin yaşadığı Sibirya'da bahar yeni hissedilmeye başlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Isıah bayramında törenlere Akşaman'ın dualar ve kımızla tören alanını temizlemesiyle başlanır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Tören alanına yarım ay şeklinde genç ak ağaçlar dikilir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Alana ateş yakılır ve bu ateş törenler bitene kadar söndürülmez Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Akşaman'ın yere kımız serpmesi duaları ve dualarla yakılan ateşle geçmiş yılın kötülüklerinin kovulduğuna yeni başlayan güzel günlere zarar vermelerinin önlenmiş olduğuna inanılır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Ak ağaçlara başta genç kızlar ve genç erkekler olmak üzere halk yeni yılda olmasını istedikleri dileklerini tutarak bez parçası bağlarlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bu inanış ve âdet dünyanın hemen her yerinde bütün Türk halklarında hâlâ yaşamaktadır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Isıah bayramı hakkında ilk belgelere Hollandalı gezgin İdesa'nın notlarında rastlanmaktadır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? İdesa 17 Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Yüzyılda Sibirya'dan Çin'e yaptığı seyahatte Isıah bayramının Sahaların tek bayramı olduğunu yazar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Saha halkının İlkbaharın gelişini büyük bir coşkuyla kutladıklarından ateş yakma ve ateşin törenler son bulana kadar söndürülmesi bol miktarda kımız yapılması yerlere kımız serpilerek "temizlenmesi" ve misafirlerin bu içki ile ağırlanmaları adetlerinden bahseder Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? baktabul
Bugün de yaşayan bu geleneklerle Isıah takvimî bir bayram olarak Saha halkının örf adet ve tarım faaliyetleriyle kopmaz bir hal almıştır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Sahalar bu bayramı 2122 Haziran günlerinde yılbaşı olarak kutlamaktadırlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Onlar bu bayramı yenilenme tabiat ve insan doğasının kaynaşması iyilik temizlik ve aydınlığın başlangıcı ve geleceğe umutla bağlanmanın günü olarak kutlamaktadırlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Uzun süren bir kışın ardından Saha halkı bir araya gelip eğlenir; eğlencelerde kımız içilmesi bayram yerinde pişirilen şiş kebapların yenmesi milli oyunların oynanması güreş at yarışları Olonhosut yarışları ve vazgeçilmez olarak Osuohay dansı yapılmaktadır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Olonhosut yarışları kaya parçalarını kaldırarak omuzdan arkaya atarak yapılan güce dayalı bir Sibirya sporudur Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Sibirya'da yaşayan Hakaslar ve diğer Türk halklarında da aynı spor yaygındır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Osuohay ise Isıakh törenlerinin vazgeçilmez kısmını oluşturmaktadır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Kımızlar içilip bazı yarışmalar eğlenceler yapıldıktan sonra Anadolu halaylarında da bulunan ellerin parmakların birebir kilitlenmesiyle yanyana dizilen insanlar Isıakh ateşinin etrafında dans veya halay çekmeye başlarlar Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? Bazı destanlarda bu halayın 9 gün sürdüğü yazılmaktadır Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?"
Bugün de büyük coşkuyla kutlanan Isıah bayramı 1991 yılında Saha Cumhuriyeti kurulduktan sonra diğer Türk Cumhuriyetlerinde olduğu gibi resmi tatil olarak ilan edilmiştir Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?
Son yıllarda Amerika'daki yerli Kızılderili Kabileleri'nin "soy kütüğü" il


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir?

Nevruz nedir?-Nevruz kutlamalarının adetleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: köpkarı nedir, köpkarı oyunu, novruzda 7 s harfi ile başlayan yiyecekler, okullarda nevruz kutlamalarında neler yapılır, nevruzda neden tahıl ekilir, köpkari nedir, kopkari nedir, azerbaicain mili bairami novruzda neler yapilir adetleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nevruz Nedir? Nevruz Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? elif Soru Cevap 1 13-05-2014 10:57
Nevruz Nasıl Kutlanır ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-03-2013 06:56
Ege Bölgesinin Örf ve Adetleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 0 19-02-2012 04:42
Nevruz Otu Faydaları elif Alternatif Tıp 0 30-08-2010 03:57
Şekerbura - Nevruz Tatlısı Tarifi =>azeri mutfağı dseda14 Dünya Mutfakları 0 26-08-2008 10:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats