bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-03-2013, 03:43   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?-Uyuşturucu madde nerde ve ne zaman bulundu?-Uyuşturucunun tarihi hakkında bilgi


- Belirli dozda alındığı zaman;

- Kişinin sinir sistemi üzerinde etki ederek

- Akli fiziki ve psikolojik dengesini bozan

- Fert ve toplum içerisinde iktisadi ve sosyal çöküntü meydana getiren

- Alışkanlık ve bağımlılık yapan

Kanunların kullanılmasını bulundurulmasını ve satışını yasakladığı narkotik ve psikotrop sözcükleriyle de tanımlanan maddelere "UYUŞTURUCU MADDE" denir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Milattan 1550 yıl önce yazılmış Papürüs’lerde afyon ağrı sızı dindirici uyuşturucu özellikleri olan bir ilaç olarak tanımlanmıştır Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Esrar ve afyonun uyuşturucu etkisini ilk keşfedenlerin Sümerler olduğu bilinmektedir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Asuriler dönemine ait kabartmalarda haşhaş resimleri bulunuşu afyonun bu devirlerde kullanıldığı ve bilindiğini göstermektedir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Mezopotamya’dan dünyaya yayıldığı düşünülen afyonu Sümerlerden sonra İranlılar ve Mısırlılar kullanmaya başlamış özellikle Mısırlılar tarafından afyonun Avrupa’ya yayıldığı ve ilk olarak Yunanlıların bu maddeyi öğrendikleri anlaşılmıştır Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Eski Yunan rüya tanrısı Murpheus’un sembolü afyon meyveleridir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Milattan bir asır sonra yaşayan müellif Dioskoridis afyonun hammaddesi olan haşhaşın yaprak ve kellerinin uyku getirdiğini sütünün ağrı ve sızıları kestiğini hazmı kolaylaştırdığnı ancak fazla oranda alındığında baygınlık ve ölüme yol açtığını belirtmiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Homeros Odysscia’sında afyonun etkisini anlatırken; "Kim bu ilacı içerse artık gözyaşı dökmez Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Hatta babasının dostunun ya da sevgili oğlunun gözlerinin onünde öldüklerini bile görse umursamaz" demiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Hippokrates afyon üstüne yazdığı kitabında bu bitkinin mesane hastalıklarında histeride ve ishallerde kullanılmasının faydalı olduğundan ağrıları sızıları giderici etkilerinden bahsetmiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Morfin ilk kez 1803 yılında afyonun terkibi analiz edilerek bulunmuştur Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Eczası kalfası olan 21 yaşındaki Adam Sertürner 1817 yılında bulduğu maddeye morfin adını vermiş ve morfini önce kendi üzerinde denemiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Morfin saf halde hemen hemen hiç kullanılmaz çünkü suda erimez kullanılan onun çeşitli asitlerle yaptığı tuzlardır Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Saf kristal morfine "Baz morfin" adı verilir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Morfinin uyuşturucu madde olarak yayılmasında deri altı şırınga aletinin 1853 yılında icat edilmesi büyük rol oynamıştır Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Afyonun morfin gibi alkaloitlerinden biri olan eroin Prof Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Dr Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Heinrick Dresser isminde bir Alman tarafından morfinmanların tedavisinde önemli bir madde olarak keşfedilmiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Marka adı olarak eski Yunancadan Tanrısal kahramanlara verilen addan esinlenilmiş 31650 F 2456 numaralı patent dosyasına Eroin adıyla 27 Haziran 1898’de kaydedilmiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Aynı yıl Alman Bayer firması bu maddeyi harika bir buluş olarak piyasaya sürmüştür Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Avrupa ve Amerika’da kısa sürede yayılan bu maddenin alışkanlık yapmayacağı zannedilirken kısa sürede alışkanlık yaptığı ve zehirlenmelere yol açtığı görülerek yasak-lanması yoluna gidilmiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Esrarın tarihçesi konusunda yapılan araştırmalarda bu maddenin Asuriler tarafından kullanıldığı bu maddeye (kunu-bu) ismini verdikleri tespit edilmiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Eski Yunan’da Herodot kenevirin lifinden elbise dokunup reçinesinin ateşe atılarak buğusundan teneffüs edilerek sarhoş olunduğunu ifade etmiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Sicilyalı Diodore Teb şehrinde Mısırlı kadınların kederlerini unutmak için esrar içtiklerini belirtmiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Esrarın Hindistan İran ve Suriye’de dini merasimlerde kullanıldığı anlaşılmıştır Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Özellikle Hindistan’da dini ayinlerin bakire kızlara içirilen esrarın tesirini gösterip bunların neşelenmeleri ve şarkı söylemeleri ile başladığı bir müddet sonra mabetlere getirilen bu kızların orada esrarın etkisi geçtikten sonra sakin bir şekilde mabetten ayrılıp tekrar ayin yerine getirildiklerinde halk mabetlerin kızların içlerindeki şeytanı kaçırdığı ve kendilerini teskin ettiğine inanırlardı Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Inkaların Peru’da koka adı verilen bitkiyi yetiştirip yapraklarını yaralarda kullandıkları Güney Amerika’da yerlilerin koka yapraklarını çiğneyerek yorgunluklarını giderdikleri bilinmektedir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Kokaini ilk keşfeden 1859 yılında Alman kimyager Niemann Goetingen’dir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? Menşei Guney Amerika olan bu uyuşturucu madde daha sonra kullanılması taşınması ve gizlenmesi eroin gibi kolay olduğundan süratle diğer ülkelere yayılmıştır Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Yakın tarihlere kadar uyuşturucu madde konusunda insanlar için en büyük tehlikenin dogal biçimdeki afyon esrar eroin ve kokain olduğu zannedilmiş ve uluslararası çalışmalar bu yönde yoğunlaştırılmışsa da son yıllarda (ozelbilgiler Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?com) birçok ülkelerde sentetik uyuşturucu maddelerin ortaya çıkması ve bunların serbest ilaç piyasasında kolayca ucuza satılması çok çeşitlerinin bulunması nedeniyle dikkatler bu yöne çekilmiştir Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Önceleri tedavi amacıyla 1920 yılında laboratuarlarda elde edilen amphetamin Ve türevleri nezleye karşı kullanılmış 1938 yılında İsveç’te piyasaya sürülmüş aşırı yorgunlara yaratan işlerde çalışanlara tavsiye edilen bu sentetik ilaç 1944 yılından sonra alışkanlık yaptığı ve zararlı etkilerinin görülmesi ile uyuşturucu maddeler listesine alınmıştır Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

1938 yılında Albert Hofman tarafından elde edilen LSD adlı madde insanda hayal gücünü arttıran zekayı takviye eden cinsel gücü arttıran bir ilaç olarak piyasaya sürülmüşse de daha sonra alışkanlık yaptığı ve kişiyi çıldırtma intihar ve ölümlere sürüklediği görülmüş ve yasaklanmıştır Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 24-11-2013, 09:39   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face11 papürüs

sümerler buldu ve ilaç olduğunu sanmışlar


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur?

Uyuşturucu madde nasıl bulunmuştur? konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: esrarı kim buldu, esrar nasıl bulundu, esrarı bulan adam, esrarı kim bulmuştur, esrar ne zaman bulundu, esrarı ilk kim buldu, esrari kim buldu, esrar ilk nasıl bulunmuştur, esrarın bulunuşu, uyuşturucu nasıl bulundu, esrarın ilk bulunuşu, esrarı ilk bulan adam, esrar nasil bulundu, uyuşturucu ne zaman bulundu, esrarı kim nasıl buldu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yazı nasıl bulunmuştur? Я Soru Cevap 1 15-01-2014 11:49
Uyuşturucu Madde Çeşitleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 11-03-2013 07:40
Uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmanın yolları nelerdir? elif Soru Cevap 0 16-02-2013 05:49
Uyuşturucu madde kullanmaktan nasıl kurtulunur elif Soru Cevap 0 16-02-2013 03:45
Çocuğunuzun Uyuşturucu Madde Kullandığını Nasıl Anlarsınız? elif Sağlığımız 0 02-06-2011 06:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats