bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-05-2013, 09:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk’ün Bize Kazandırdığı Haklar Nelerdir

Atatürk’ün Bize Kazandırdığı Haklar Nelerdir


1- Saltanatın Kaldırılması (1 Kasım 1922)
2- Cumhuriyet’in ilanı (29 Ekim 1923)
3- Halifeliğin Kaldırılması (3 Mart 1924)
4- Şapka İktisası (giyilmesi) Hakkında Kanun (25 Kasım 1925)
5- Saat ve Takvim Hakkındaki Kanunların Kabulü (26 Aralık 1925).
6- Ölçüler Kanunu (1 Nisan 1931). Bu kanunla ölçü birimi olarak medeni milletlerin kullandıkları metre kilogram ve litre kabul edilmiştir.
7- Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun (3 Aralık 1934). Bu kanunla din adamlarının hangi dine mensup olurlarsa olsunlar mabet ve ayinler dışında ruhani kisve (giysi) taşımaları yasaklanmıştır.
8- Soyadı Kanunu (21 Haziran 1934)
9- Kadınların medeni ve siyasi haklara kavuşması: Atatürk insan hak ve hürriyetlerine büyük bir önem veriyordu. Bu sebeple cumhuriyetin ilanından sonra bu alanda çok düzenlemeler yapıldı. Bugün ülkemizde bütün vatandaşlarımızın kanun larla korunmuş hakları ve hürriyetleri vardır. Anayasamızda bunlar tek tek belirlenmiş ve güvence altına alınmıştır. Vatandaşlar bu haklarını ve hürriyetlerini sorumluluk bilinciyle kimseye zarar vermeden kullanırlar.

Ülkemizin vatandaşı olan herkesin yaşama hakkı vardır. Herkes maddi ve manevi varlığını koruma yüceltme ve geliştirme hakkına sahiptir. Kanunlar karşısında tüm vatandaşlar eşittir. Kimsenin özel hayatına karışılmaz. Kimse zorla çalıştırılamaz. Herkesin istediği yerde oturma haberleşme seyahat etme hürriyeti vardır. Suç işleyenler ancak mahkemelerin vereceği kararla tutuklanır ve cezalandırılır.
İnsan hak ve hürriyetlerinden biri de düşünce ve kanaat hürriyetidir. Anayasa ve yasaların izin verdiği ölçüde herkes söz yazı resim ve başka yollarla düşünce ve kanaatlerini özgürce ifade edebilir. Hangi amaçla olursa olsun kimseden zorla kanaat ve düşüncelerini açıklanması istenemez.

Bütün vatandaşlarımız din ve vicdan hürriyetine sahiptir. Kimse düşünce ve inançlarından dolayı kınanamaz suçlanamaz. Herkes ibadetini serbestçe yapar. Hiç kimse ibadetlere ve dinsel törenlere katılmaya zorlanamaz.

Herkesin öğrenim hürriyeti vardır. Bilim ve sanat konuları ile dilediği gibi uğraşır. Eğitim kadın erkek tüm vatandaşlarımız için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır. Vatandaşlarımız istediği dalda öğrenimini sürdürür dilediği mesleği seçer.

Hukuk Alanında Yapılan Değişiklikler :

Cumhuriyet öncesinde yargı işleri din adamları tarafından görülürdü. Kadı adı verilen yargıçlar din kurallarına göre karar verirdi. Hukuk alanında yapılan değişiklikle eski mahkemeler kapatıldı. Eski yasalar yürürlükten kaldırıldı. Uygar ulusların yasaları örnek alınarak boşanma miras ceza hukuku yeniden düzenlendi. Hukuk devrimi ile kadın – erkek arasında eşitlik sağlandı. Miras konusunda kadın ve erkek eşit pay almaya başladı. Kadınlar da erkekler gibi seçme ve seçilme hakkına kavuştu.

Siyasal Alanda Yapılan Değişiklikler :

Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde 1919 yılında başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşımız 1922′de tamamlandı. Osmanlı Devleti yöneticileri bu savaşın önderleri hakkında ölüm fermanları imzalamaktan çekinmediler. Kurtuluş Savaşı bittiği zaman bir yanda Büyük Millet Meclisi Hükümeti öte yanda Osmanlı Saltanatı vardı. Büyük Millet Meclisi’nin 1 Kasım 1922 günü kabul ettiği bir yasa ile tarihimizde saltanat dönemi kapandı. Yeni bir dönem başladı. Osmanlı Saltanatının kaldırılmasından sonra 1921 Anayasası’nda değişiklikler yapıldı. 29 Ekim 1923 günü Türkiye Devleti’nin hükümet şeklinin Cumhuriyet olduğu kabul edildi.
Cumhuriyetin ilanı ile tarihimizde Cumhuriyet Dönemi başladı.

Eğitim Alanında Yapılan Değişiklik :

Osmanlı Devletinde eğitim sistemi dinseldi. Mahalle okulunu bitirenler isterlerse öğrenimlerini Medreselerde sürdürürlerdi. Medreselerde genel olarak dini bilgiler öğretilirdi. Bu öğrenim kurumlarında tekniğe bilime önem verilmezdi. Medreselerin yanı sıra İmparatorluğun devlet işleri için kurulmuş Enderun adlı Saray Okulu vardı. Çok sonraları Tanzimat Döneminde Ortaokul dengi Rüştiye Lise dengi İdadi ve Sultani okulları açıldı. Daha sonra Tıp Harp Okulu Mülkiye Okulları kuruldu.
Cumhuriyet döneminde dine bağlı eğitim sistemine son verildi. Eğitim kurumlarında bilimsel yöntem ve ilkelere dayalı eğitim çalışmaları başladı. Tüm okullar bu ilkelere göre yeniden örgütlendi.
Atatürk eğitime öğretime çok önem verdi. Bilgisizliği kısa yoldan çözmek okuma yazmayı kolaylaştırmak amacı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi 1 Kasım 1928 tarihinde Türk Alfabe Yasası’nı kabul etti. Bu alfabe ile okuma yazma öğrenilmesi için Ulus Okulları açıldı. Bütün yurtta okuma yazma öğrenme çalışmaları başladı. Atatürk Ulus Okullarında Başöğretmen olarak dersler verdi.
Harf değişikliğini dilde özleşme izledi. Arapça ve Farsça sözcüklerden oluşan Osmanlıca yerine Türkçe konuşulup yazılmaya başlandı. Atatürk Türk Dili’nin benliğine kavuşma çalışmalarını yürütmek amacı ile 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk Dili Tetkik Cemiyeti’ni kurdu. Dilimiz yabancı sözcüklerden arındı.

Ekonomik Alanda Yapılan Değişiklikler :

Lozan Barış Antlaşması ile yabancı uyruklulara tanınan kapitülasyon ayrıcalıkları kaldırıldı. Ülkemiz kendi zenginlik kaynaklarına sahip çıktı. Her alanda devlet öncülük etmeye başladı. Bankalar fabrikalar kuruldu. Modern tarım çalışmalarına başlandı. Yollar özellikle demiryolları yapımında büyük çaba gösterildi. Böylece yurdun en uzak yerlerine ulaşma olanağı hazırlandı. Ekonomik bağımsızlığımız kazanıldı. Ekonomik alanda sağlanan bu başarılar sonucu yurdumuz bayındırlaştı. Ulusumuz zenginleşti. Halk için ağır bir yük olan aşar vergisi kaldırıldı. Çağdaş vergilendirme yöntemleri uygulanmaya başlandı.

Sosyal Alanda Yapılan Değişiklikler :

Atatürk ulusumuzun uygar uluslar düzeyine ulaşması için sosyal alanda da köklü değişiklikler yaptı. Yeni okullar açtı. Hastaneler dispanserler kurulmasını sağladı. Güzel sanatların gelişmesi için gerekli girişimlerde bulundu. Konservatuar kuruldu. Stadyumlar spor alanları kapalı spor salonları yapıldı. Uygar bir toplum için gerek duyulan tüm sosyal kurumlar Atatürk döneminde açıldı.

Ölçü Birimlerinde Yapılan Değişiklikler :

Atatürk dünya ile ilişkilerimizi düzenli yürütmek için ölçü birimlerinde değişiklikler yaptı.
Uzunluk ölçüsü birimi olarak arşın endaze; ağırlık ölçüsü birimi olarak okka dirhem gibi ölçüleri kaldırarak bugün kullanmakta olduğumuz ölçü birimlerini kabul etti.

Yurdumuzda daha önce takvim Hicri takvime göre düzenlenmişti. Buna göre dünyanın kullandığı takvimle aramızda 580 yıl kadar bir farklılık vardı. 1 Ocak 1926 tarihinden sonra bizde de Miladi takvim kullanılmaya başlandı. Eskiden ülkemizde ezani saat kullanılıyordu. Bu saat uygar ülkelerin kullandığı saate uymuyordu. Takvimde olduğu gibi saatler arasındaki bu uymazlık büyük karışıklıklara neden oluyordu. Bunları ünlemek için takvimle birlikte bugünkü kullandığımız saat kabul edildi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 15-02-2014, 10:18   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face47 Bulmak

Ben hiç birşey bulamadım araştırmam dan


 

Alt 17-02-2014, 09:42   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben hiç birşey bulamadım araştırmam dan
Ne aramıştın yazsaydın yardımcı olmaya çalışırdık.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-02-2014, 10:41   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

kısa diyoruz uzun çıkıyo bilgisayarmı bulamıyo kısa birşey yoksa yazmıyorlarmı bana katılan varmı


 
Alt 25-03-2014, 11:46   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

hiç bişey yok nasıl bir site ? bana katılan?


 
Alt 21-10-2014, 06:29   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

arkadaşlar bence güzel ama tercih sizin


 
Alt 23-10-2014, 11:03   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

harika bir sitesiniz en zor ödevlerimde bile 100 de 100 en iyisiniz vallahaa yağni...


 
Alt 03-03-2016, 06:38   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ben daha şimdi başladım ve güzel diyenler yazımı beğensin


 
Alt 15-03-2016, 07:57   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Cok guzel bir site


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk’ün Bize Kazandırdığı Haklar Nelerdir

Atatürk’ün Bize Kazandırdığı Haklar Nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürkün bize kazandırdığı haklar, atatürk ün bize verdiği haklar, ataturkun bize verdigi haklar, atatürk ün bize verdiği haklar nelerdir, atatürk ün ulusumuza kazandırdıkları, atatürk ün bize kazandırdığı haklar, ataturkun verdigi haklar, atatürk ün verdiği haklar, atatürkün kazandırdığı haklar, atatürkün bize kazandırdıkları, ataturkun bize kazandirdigi haklar, atatürkün bize kazandırdığı haklar nelerdir, atatürkün verdigi haklar, ataturkun bize kazandirdiklari, ataturkun hak ve hürriyetleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk’ün Eğitim İle İlgili Söylediği Özlü Sözler Nelerdir? elif Soru Cevap 0 12-03-2013 08:10
Atatürk’ün İnkılapları Nelerdir? elif Soru Cevap 0 10-03-2013 07:11
birinci kuşak haklar ve ikinci kuşak haklar nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 06-01-2013 05:46
Atatürk’ün Kardeşlerinin isimleri nelerdir? Я Soru Cevap 0 21-11-2012 11:16
Türklerin divan şiirine kazandırdığı nazım şekilleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 03:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats