bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-05-2013, 02:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Liderler toplumları nasıl etkilemektedirler

Liderler toplumları nasıl etkilemektedirler


Liderlik insanların hareket ve davranışlarını etkileme sanatıdır. Lider ise kendi istek ve iradesini diğer insanlara onların saygı güven itaat ve bağlılıklarını kazanarak kabul ettirme yeteneğidir. Liderlik özelliklerinin önemli bir kısmı doğuştan gelir. Bunlar eğitim ile geliştirilebilir. Bir Liderlerde olması gereken vasıflar nelerdir?
Liderde güven: Lider önce kendine güvenmeli sonrada bu vasfı dolayısıylada herkes ona güvenebilmelidir. Eğer bir liderin kendine güveni yoksa kimsenin de ona güveni olmaz.
Liderin Enerjisi: lider beraber çalıştığı kişilerin isteklerini hatta daha fazlasını yapmaya istekli olmalı vede yapmalıdır. Onlardan daha fazla çalışmak düşünmek tehlikeye göğüs germek herkesten fazla yük yüklenmek zorundadır.
Zamanını seçmek: lider yeniliğe açık olmalı eskimiş düşüncelere takılıp kalmadan onları bir kenara bırakıp yeni fikir ve görüşlere açık olmalı kendini sürekli yenilemelidir.
Berraklık: lider hükmünü mantık çerçevesinde vermeli kendi hükmi düşüncelerinin alternetiflerini tartmalı ve ondan sonra karar vermelidir. Düşüncelerini açık ve berrak şekilde ifade edebilmelidir.
Cesaret: Lider içinde taşımış olduğu cesareti yalnız kendine saklamamalı bunu çevresine yaymalıdır.
Örnek:
Rahmetli İmamu Mehmet(Mehmet Bebek) amca Karabörkde ilk elektriği ürettiğinde ne bir diploması vardı nede bu dalda almış olduğu bir belge. Bu işin uzmanı elektrik mühendisi gelip yapamam dediğinde Mehmet amca “ben yaparım sen bana maddi destek sağla” demiştir ve yüklendiği cesaretle ve kendine güvenenlerle beraber bu işin üstesinden gelmiştir.
İlgi: insanlar kendilerine ve problemlerine gerçekten ilgi gösterdiğine inanmadıkları kimsenin arkasından gitmezler. Lider arkasından gelenleri iyi tanımalı onları kırılganlıkdan alıkoymalı onların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalıdır.
Ahlâk: Asla taviz vermeyeceği bir dürüstlük ve kuvvetli bir ahlâk duygusu. Bunlar bir liderde yerleşmiş olması gereken vasıflardır.
İnanç: Bir lider yanındaki adamlarına ve onları yönelttiği amaca inanmak zorundadır. Kendisinin inanmadığı bir şeye yanındakileride inandırmak ve hatalarına ortak etmek yanlışlığına düşmemelidir. Ama inandığı bir şeyinde arkasından sonuna kadar tüm tehlikelere rağmen gitmelidir.
Örnek:
İngilizler İstanbul’u işgal edince uzun ve derin düşünceler içinde Karadenize bakan Mustafa Kemal Atatürk yanındakilerin “Paşam İngilizler İstanbul’u işgal etti şimdi ne olacak” dediklerinde Mustafa Kemal Atatürk sakin bir şekilde “geldikleri gibi giderler” demiştir. İşte bu inancı tüm ulusa aşılayan M.Kemal Paşa bir ulusu elbirliği ile yeniden diriltmiş ve esaretten kurtarmıştır.
Lider Niçin Önemli?
Çalıştığı kişilerin hedeflerinden sapmamaları morallerini en üst seviyede tutmaları çalışma şevklerini yitirmemeleri beklenen katkıyı yapabilmeleri ancak yönetimin sürekli ve etkin liderliğiyle mümkündür. Ortak çalıştıkları kişilerin liderin arkalarında olan bu gücünü hissetmeleri onları daha fazla motive edecek verimliliklerini ve sorumluluklarını artıracak çalışma kültürlerine ekstre katkı yapacaktır.
Lider takipçileri bulunan kimsedir:Kimi insanlar düşünerek kimileride uygulayarak katkı yaparlar. Her ikiside birbirinden ayrılmaz rollerdir. Ardında takipcileri olmayanlar liderlik vasıflarını tamolarak yerine getiremezler. Takipçileri doğru şeyler yapan kişiler gerçek liderlerdir.
Etkili bir liderin mutlaka sevilen ya da takdir edilen biri olması gerekmez: Liderlikde popüler olmak değil sonuç en önemli unsurdur. Liderler sürekli gündemdedir. Bu nedenle örnek oluştururlar.
Liderlik; yüksek mevki ayrıcalıklar unvan veya para değil sorumluluktur.
Liderler Çalıştıkları kuruluşları başarıya ulaştıracak hedefleri araştırır Farklılıklara saygı duyar kendikopyalarını aramazlar. Yanındakilerin gücünden korkmaz bundan şeref duyarlar. Ekip çalışmasına değer verir yetenekli insanlarla çalışır ve onların yaratıcı gücünden en iyi şekilde faydalanır.
Lider üstün zeka analiz ve sentez yapabilme kabiliyetine sahip olmalı düşüncelerini en iyi biçimde aktarabilmeli sabırlı olmalı insanları anlamalı sevmeli ve kendilerini bir tek gayeye adamış olmalıdır.
Etkili lider; Mutlaka yetki ve iş dağılımını en iyi şekilde yapan kişilerdir. Kendilerini yansıtan farklılıklarını ortaya koyan çalışmaları mutlaka kendileri yapmalı kimseye havale etmemelidir.
Liderliğin özü
Lider buluş yapar geliştirir insanla ilgilenir güvenden esinlenir ne ve niçin diye sorar gözü ufuktadır uygular oluşturur doğru işler yapar çalışanlarını motive eder hedefe yöneltir.
Liderlik ekip çalışmasının getireceği kazanımlarının geliştirilmesinde organizasyon içindeki iletişimin arttırılmasında önemli rol oynar.
ETKİLİ LİDERLİK İÇİN ÖNERİLER
Liderlik yapmanın ne demek olduğunu anlayın
Ekibinizi sizin vizyonunuzdan esinlendirmek onları hedefe yöneltmek sonuç almaya cesaretlendirmektir.
Liderlik yapmanın niçin önemli olduğunu anlayın
Ekip halinde çalışan insanlar tek tek çalışanlara oranla daha üretkendir.
Kendiniz olun
Size en iyi uyan liderlik stilini bulun. Olumlu olun çünkü olumlu tutumla ekibinizin sizi nasıl gördüğü arasında bir bağ vardır.
Hedeflerinizi belirleyin
Ekibin hedefini ortaya koyun. Bu hedeflere nasıl ulaşılacağını bildiğinizi gösterin. Ekibin her üyesine kendisinden beklenenleri hedeflere bağlanmalarını sağlayın.
Ekip üyelerine ilgi gösterin
Ekibinizdekilerin her birinin ne ile motive olduğunu öğrenin. Ekip üyelerinin işin hangi yanından zevk aldıklarını güçlü ve zayıf yanları olarak neleri gördüklerini tartışın. İşlerini insanların beceri ve ihtiyaçlarıyla bağlantılandırın.
İnsanları herkesin içinde övün
Ekibinizdekileri sürekli toplulukda överek motive edin.Çünkü insanlar övülmekten ve takdir edilmekten hoşlanırlar.
Gerektiğinde uyarın
Uyarmak övmekten daha zordur. Ama asla uyarı görevinizi yaparken kırıcılığa kaçmamalı hedeften sapmalardaki olgulara vurgu yapmalıdır.
Çatışmaları çözüme ulaştırın.
Ekip üyeleri arasında doğacak olan çatışmaları görmezden gelmemeli anında müdahale etmeli performansa etki etmeden mutlaka çözüme ulaştırmalıdır.
Stresi yönetin
Çalıştığınız ortamın stresinin farkında olun. Üretkenliğinize ve sağlığınıza etki etmeden bu sorunu aşın. Stresin sebeplerini bulun ve çözüm yollarını arayın.
Ekibin gelişmesine yardımcı olun.
Ekipler dört aşamadan geçtikten sonra gelişirler. Bunlar; yoklama sürtüşme anlaşma ve performans aşamalarıdır. Ekibiniz bu aşamalardan geçtikçe ekip lideri olarak sizin rolünüz de değişecektir. Liderlik yaklaşım ve stilinizi ekibinizin ihtiyaçlarına uydurmaya çalışın.
LİDERLİK NE DEĞİLDİR?
Liderlik bir ayrıcalık pozisyonu değildir: lider çevresinden farklı olan fakat bu farklılığı çevresinin etkinliği için değerlendirebilen kişidir.
Liderlik bir kişilik kültürü yaratmak değildir: Lider kendini üstün kişi görme yanılmaz ve yenilmez olarak düşünme haline dönüşmemelidir.
Liderlik vazgeçilmez olmak değildir: Etkin ve başarılı bir liderlik vazgeçilebilir olabilmektir.
Liderlik başkalarını suçlamak değildir: Liderlik öncelikli olarak verilen kararlardan ve doğan sonuçlardan sorumlu olmaktır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Liderler toplumları nasıl etkilemektedirler

Liderler toplumları nasıl etkilemektedirler konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? Sesin Dağılışı Hakkında gizem Soru Cevap 1 11-01-2014 12:15
Kaynak nasıl gösterilir?-Bilgi toplama kaynaklarında dipnot nasıl verilir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 04:27
Ses Nasıl Yankılanır? Ses Nasıl Yayılır? Ses Nasıl Dağılır? elif Soru Cevap 0 18-02-2013 08:15
Lise Alan Değişimi Nasıl Oluyor ve Lisede Alanımı Nasıl Değiştiririm? gizem Soru Cevap 0 13-08-2012 11:17
Politikacilar Siyasi Liderler Makyaj Yaparsa mormavi İlginç Resimler 3 17-06-2010 12:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats