bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-05-2013, 03:03   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çete Kitabının Özeti

Çete Kitabının Özeti


Bu roman; Çarlık Rusya’sından kaçan mülteci Nina’nın hayatını ve bir Türk subayı olan Kıran Beyin sergüzeştini anlatmaktadır. Olaylar; Suriye Lübnan Antep Adana bölgesinde cereyan etmektedir. Albay Bremand yüzbaşının hanımı olan Nina’ya Türk Ordusunun her tarafı yağmaladığını söylemektedir. Nina’nın amacı ise albaydan ordular (Türk-Fransız orduları) hakkında gereken bilgileri almaktır. Nina daha sonra bir gişeden Beyrut’tan Adana’ya nasıl gidebileceğini sorar. Fransızların isteği dışında gitmek isteyen kadın şüphesiz bir Fransız dostu değildir. İçlerinde bir Ermeni vardır. Geceyi bir otel odasında geçiren Nina Bekirof’tan Adana’ya gidilecek yol hakkında bilgi alır. Yollar hep çeteler tarafından tutulduğu için Nina uygun zamanı beklemeye başlar.
Adana Sultanisi (Lisesi) Fransızca Öğretmeni Nezih SUAD akşam evine dönerken evinin kapısında çarşaflı birisini görür. Ona kim olduğunu sorar. O da:”Seni almaya geldim.” der. Çarşaflı kişi kadın değil erkektir. Tabancasının içinden Demir Beyin gönderdiği mektubu çıkarıp Nezih Beye verir. Mektupta şunlar yazılıdır: “Vaadini tutuyorsan seni cepheye çağırıyorum. Yoksul’a uy beni bul.” Yoksul Nezih’i Adana’dan alıp Demir Beyin karargâhına götürür. Burada Binbaşı Demir Nezih’i bağrına basar; ona sorumlu olacağı bölgeleri gösterir ve oralar hakkında kendisine bilgi verir.
Generalin balosuna davetli misafirler Çarlık Rusya’sından söz etmektedirler. Herkes kendi soyu hakkında mübalağalı konuşmaktadır. Nina güzelliğiyle etrafındaki insanları âdeta büyülemektedir. Albay Fransız Mühendisten Nina hakkında bilgi almaya çalışır. Albay Nina’ya yaklaşarak ona en kısa zamanda eşine kavuşacağını müjdeler. Hemen akabinde albay Nina’ya Lübnan’ı ve Şam’ı nasıl bulduğunu sorar. Nina pek güzel bulmadığını söyler ayrıca kendi soyunun da Cengiz Hana dayandığını söyler.
Nezih Bey ile Yoksul’u Öksüz karşılar. Yoksul çeteye yeni kumandanları Kıran’ı (Nezih Beyi) tanıtır. Artık çetenin yeni komutanı Kıran Bey’dir. Çete hakkında Yoksul ile Öksüz’den bilgi alan Kıran Bey az zamanda kendisini çetesine sevdirmeyi başarır. Ovaları Öksüz dağları ise Yoksul çok iyi bilmekte ve de tanımaktadır. Çete İskenderun’dan Hamam ve Katma’daki işgal kuvvetleri merkezlerine yiyecek ve gereç götüren konvoyun önünü keserek konvoyu vurur. İşgal ordusuna yardım ettiğini bildikleri bir Arap köyünü yakarlar. Bu çeteciliğin gereklerindendir. Bu olaydan sonra Kıran Beyin çetesinin ünü her tarafa yayılır. Suriye’de Fransız işgaline karşı koyan Arap çeteleri kendisine adamlar gönderirler dağlarda ziyafet çekerler. İşgal kumandanları Kıran Beye Cengiz Hanın torunu demeye başlarlar. Ova ve dağ Türkleri ise kendisine bir Yavuz Selim yüzü yakıştırırlar. Bu sırada işgal güçleri büyük bir harekât hazırlığına başlamıştır. 6 Mart 1921′de Tataluşağı Savaş’ı olur. İşgal kuvvetleri bu çarpışmada darmadağın olurlar ve kumandanları Albay Derigoin de vurulup ölür.
Savaştan hem galip hem de mağlup çıkan Kıran Beyin çetesi savaşı unutup dinlenmeye başlar. Yoksul ile Öksüz sahile inip etrafı gözetlemektedirler. Her taraf zifiri karanlıktır. Sahile yanaşmakta olan iki tane gemi görürler. Gemilerin birinden kavga ve gürültü sesleri gelmektedir. Bu sırada gemiden hızla uzaklaşmakta olan birisini görürler. Gemidekiler kaçan kişiye ateş etmektedirler. Yoksul ile Öksüz bu ateşe karşılık vererek gelen kişiye yardımcı olurlar. Gelen kişi erkek değil kadındır. Bu kişi Nina’dır. Gözlerini açtığında karşısında iki kişi görür. Bunlar hayatını kurtaran Öksüz ile Yoksul’dur. Nina yaşadığına inanamamaktadır. Başından geçenler bir film şeridi gibi gözlerinin önünde canlanıverir. Ölümden dönüşünü bu iki kişiye borçludur. Bunlar Nina’yı Şilan Kalesi’ne Kıran Beyin yanına götürürler. Kıran Bey Nina hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Ona sorduğu sorular yanıtsız kalmaktadır. Nina Kıran’dan kaleyi gezmek için izin alır. Kale gezisinde kendisine Öksüz refakat eder. Nina’nın Türkçe konuştuğunu duyan Öksüz durumu hemen Kıran’a bildirir. Bu durum onların sık sık görüşmelerine neden olur. Böylece Nina ile Kıran arasında büyük bir aşk doğar.
Nina ile Kıran arasında yaşanan aşkın macerası Öksüz ile Yoksul’un dönmesiyle birlikte sona erer. Çünkü Kıran Nina’yı Fransızlara teslim edecektir. Ayrılık her ikisine de zor gelmektedir. Ayrılalı henüz birkaç saat olmuştur. Nina Kıran’a etraflarının çevrili olduğunu söylemek için geri döner. Düşman kuvvetleriyle kıyasıya yapılan çatışmadan sonra Kıran Beyin çetesi galip gelir. Bu galibiyette Nina’nın büyük rolü vardır. 1921 yılının ekim ayında Ankara Antlaşması imzalanır ve Kıran Beyin çetesi de ortadan kaybolur. Savaştan sonra Kıran ile Nina evlenerek aşklarını ölümsüzleştirirler. Gülcihan adında bir kızları olur ve bunlar Hatay’a yerleşerek mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürürler.
Kitabın Adı : Çete
Kitabın Yazarı : Refik Halid Karay
Yayınevi ve Adresi : İnkılâp Yayın Evi İstanbul
Basım Yılı : 1978
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çete Kitabının Özeti

Çete Kitabının Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çete kitabının özeti, çete kitabının kısa özeti, beyaz kanatlı kuş özeti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aya Yolculuk Kitabının Özeti elif Soru Cevap 1 12-03-2015 08:12
Beyaz Kanatlı Kuş Kitabının Özeti-Beyaz Kanatlı Kuş Kitabının Anafikri ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 18-11-2013 12:28
Çöl Fırtınası Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-05-2013 09:56
Tom Sawyer kitabının özeti ebush Eğitim ve Öğretim 0 05-04-2013 02:55
Heidi Kitabının Özeti gizem Soru Cevap 1 23-11-2012 12:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.