bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-05-2013, 03:10   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Siğil Neden Olur-Siğil Tedavisi

Siğil Neden Olur-Siğil Tedavisi


Siğil etkeni “papavovirüs” adlı bir virüstür. Bu virüs derinin en dış tabakası içindeki hücrelerin içine girip çoğalır. Virüs deriye girdiğinde deri hücrelerinin düzensiz bir biçimde çoğalmasına neden olur ve aslında küçük bir selim tümör olan oluşumu ortaya çıkarır. Bu olay çok ilgi çekicidir çünkü siğil insanlarda virüslerle oluştuğu bilinen bu türden tek oluşumdur. Siğil virüsü bulaşıcıdır; bir kişiden ötekine ya da bedenin bir bölümünden farklı bir bölümüne geçebilir. Ya doğrudan doğruya deri temasıyla ya da dolaylı yoldan ortak kullanılan bir eşya sözgelimi havludan bulaşabilir. Derideki bir çatlak virüsün girişini kolaylaştırır. Eldeki siğiller büyük olasılıkla el ele tutuşmayla jenital bölgedekiler ise cinsel ilişkiyle geçer. Siğillerin bulaşması ile ortaya çıkması arasındaki süre haftaları ya da ayları bulur.
Yüzdeki siğillerin ya da ellerdeki siğil kümelerinin görünümü çirkindir. Ancak dondurulmaları ya da elektrikle yakılmaları çoğu vakada bir daha yinelememek üzere yok olmalarını sağlar.
Çocuklardaki siğiller genellikle yetişkinlere bulaşmaz. Bunun nedeninin çocukluklarında siğil geçirmiş kişilerin virüse karşı edinsel bağışıklık kazanmış olduğu düşünülmektedir. Ne var ki ellerdeki ile jenital bölgedeki siğiller arasında az bir fark vardır ve çocukken ellerinde siğil olanlar yetişkinliklerinde jenital siğillere karşı bağışık değildir.
Siğillerin görünüşü oluştukları beden bölgesine göre değişir. Avuç içinde olan siğiller genellikle tektir; kubbe biçiminde kabarıklık yaparlar ve üstlerinde siğilin yüzeyine kadife görüntüsü veren yüzlerce küçük çıkıntı bulunur. Renkleri pembe ile kahverengi arasında değişir.
El yüz ve dizlerde olan siğiller genellikle çok sayıdadır ve bazen düz yüzeyleri vardır. Lif biçiminde (filiform) olan siğil türü ise ince uzun çıkıntılar oluşturur ve boyun ile yüzde bulunur.
Jenital siğiller kadınlarda vulvadaki deri kıvrımlarının içinde ya da çevresinde erkeklerde ise penis başında ya da jenital bölgenin herhangi bir yerinde bulunabilir. Genellikle oldukça fazla büyür ve yayılırlar. Salkım biçiminde ya da yumuşak karnabahar benzeri oluşumlardır; çirkin görünümlerine karşın fazla rahatsızlık vermezler. Ancak bazen cinsellik ve boşaltım işlevlerini engelleyebilirler. Ayrıca genellikle daha ciddi ve cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklarla birlikte olduklarından doktora gösterilmeleri iyi olur.
Siğillerin küçük kılcal damarları vardır siğilin yüzeyi kesilirse küçükkanayan noktalar olarak ya da kılcal damarlardaki kan burada pıhtılaştığı için siğilin tepesinde siyah benekler olarak görülebilirler. Bu noktaların var olup olmaması doktorların siğilleribenzer görünüşlü öteki deri oluşumlarından ayırt etmelerini sağlar.
Siğil Tedavisi
Yüzyıllardan beri siğillerin tedavisi için sayısız çare aranmıştır. Büyü okuyup üfleme siğilleri bitkilerle ovuşturma gibi birçok yöntem denenmiştir. Siğilleri yok eden büyülü güçleri olduğunu iddia eden kişiler hâlâ vardır. Üstelik bu tedaviler bazen işe yarayabilmektedir. Bu durumun bir açıklaması siğilin zaten geçmek üzere olmasıdır; ama telkinin de etkili olması olanaklıdır. Buna karşılık bir doktora gitmek daha olumlu bir yaklaşımdır. Siğiller için çeşitli tedaviler vardır ama siğil virüsüne karşı özel bir ilaç yoktur. Bu oluşumlar eritici merhemlerle dondurularak ya da elektrikle yakılarak tedavi edilebilir ve bu işlemlerin hepsi bir doktor tarafından uygulanır.
Sık görülen el ve dizlerdeki çocukluk çağı siğilleri ya kendi kendine yok olmaya bırakılır ya da mikrop öldürücü asitli losyonlarla tedavi edilir. Bu tür ilaçların günde iki kez uygulanması siğilin iki ya da üç ayda yok olmasını sağlar.
Yetişkinlerde el ve yüzde ortaya çıkan rahatsız edici siğiller bazen sıvı nitrojenle ya da karbondioksit karıyla dondurularak tedavi edilir. Bu girişim biraz agrı yapabilir ama çok etkilidir ve önemli bir iz bırakmaz. Siğilin elektrikle yakılmasının iz bırakma olasılığı daha çoktur; ayrıca genellikle siğil yeniden çıkabildiğinden bu yöntem daha az kullanılır.
Jenital siğiller neden oluşur
Jenital siğiller özel bir doku eriticiyle tedavi edilir. Bu doktor ya da hemşire tarafından uygulanmalıdır; dikkatsizce uygulanması ağrıya ve sağlam derinin zarar görmesine neden olur. Ayrıca 4 saat sonra ilaç yıkanarak deriden uzaklaştırılmalıdır.
Bu ilaç gebelik sırasında jenital siğillerin tedavisi için asla kullanılmamalıdır. Deriden soğurulup dölüte zarar verebilir.
Bazen de siğilin yok olmasına ya da tedavi edilmiş olmasına karşılık siğil virüsü deride “uykuda” kalır ve birkaç hafta ya da ay sonra yeniden etkinlik göstermeye başlar.
Jenital siğiller kadınlarda vulvadaki deri kıvrımlarının içinde ya da çevresinde erkeklerde ise penis başında ya da jenital bölgenin herhangi bir yerinde bulunabilir. Genellikle oldukça fazla büyür ve yayılırlar. Salkım biçiminde ya da yumuşak karnabahar benzeri oluşumlardır; çirkin görünümlerine karşın fazla rahatsızlık vermezler. Ancak bazen cinsellik ve boşaltım işlevlerini engelleyebilirler. Ayrıca genellikle daha ciddi ve cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklarla birlikte olduklarından doktora gösterilmeleri iyi olur.
Siğiller nasıl oluşur
Siğiller selim doku oluşumlarıdır. Mikroskopta incelendiğinde üstderi hücrelerinin özellikle de keratinli tabakanın artmış olduğu görülür. Ayrıca hücrelerde virüse bağlı olarak ortaya çıkmış bazı değişikliklere de rastlanır. Eğer herhangi bir nedenle başka türden bir oluşumdan ayırt edilmeleri gerekirse (bu çok seyrek olur) basit bir işlemle alınıp patolojik değerlendirme yoluna gidilebilir. Mikroskobik görüntü kolayca tanı konmasını sağlar.
Siğil koparmakla veya yolmakla geçer mi
Ancak siğillere bir doktor gözetiminde girişimde bulunulması gerekliliği akıldan çıkarılmamalıdır. Siğilin tırnakla kazınması ya da kopartılmaya çalışılması yanlızca kanamasına ya da yayılmasına neden olur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Siğil Neden Olur-Siğil Tedavisi

Siğil Neden Olur-Siğil Tedavisi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Siğil İle İlgili Bilgi - Siğil Neden Olur elif Soru Cevap 0 21-02-2013 03:25
siğil Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 06-08-2012 02:20
Genital Siğil Uçuk Nedir? elif Cilt Hastalıkları 0 08-06-2011 03:22
Genital Siğil Ve HPV Enfeksiyonu Tedavisi ´ λŋтiьioтiף ´ Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-12-2010 02:36
Genital Siğil (Kondilom) Bakimli Bayan Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 30-03-2008 04:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats