bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-05-2013, 05:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gelasius’un Kılıçları Kitabının Özeti

Gelasius’un Kılıçları Kitabının Özeti

Dr.Önder GÜNGÖR’ün çalışması “İslam-Türk Ekseninde İnanç-Siyaset İlişkisi” başlığı taşıyan bir doktora tezi olarak kaleme alınmıştır. İnsanoğlunun toplu yaşama geçişinden başlayarak inanç sistemlerinin ortaya çıkışıyla devam eden çalışmada yazar günümüz dünyasında ve Türkiye’sinde siyasallaşmış bir dinin durumunu etkilerini ve muhtemel gelişmelerini ortaya koymaktadır. Kitap temel olarak “İnanç sistemlerinin ortaya çıkışı ve siyasetle etkileşimi” “Yayılma döneminde din – siyaset ilişkisi” ve “Yirminci yüzyılda din-siyaset ilişkileri” olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.
Birinci bölümde; ilk inanç sistemleri ve bunların siyasetle etkileşimi sihirsel düşünüşün doğuşu ve büyü ölüm ve ruhlar din adamları tanrılar semavi dinlerin temelleri ve ilk tek tanrı inancı Tevrat’ta ve İncil’de siyaset İslam öncesi Arap toplumunda inanç-siyaset ilişkisi ve son olarak da Kuran’da siyaset konuları incelenmiştir.
Yazının bulunmasıyla birlikte din adamları toplumsal hayatın vazgeçilmez unsurları haline gelmiş ve bu konumlarını çok uzun yıllar boyunca korumayı başarmışlardır. Rahip-krallar zamanla asker krallara onlar da tekrar rahip krallara dönüşmüş ve din siyaseti etkilemeye daima devam etmiştir. Din adamlarının toplumsal hayatta bu etkin konumları ancak 16 ncı yüzyılda ortaya çıkan reform hareketi ile ortadan kalkmaya başlamıştır.
İkinci bölümde; yayılma döneminde Hıristiyanlık ve İslamiyet’te din-siyaset ilişkisi incelenmiştir. 10 ncu yüzyıla kadar Avrupa’da üretim ilişkilerindeki değişim bu süreçte kilisenin geçirdiği evrim kavimler göçü ve bunun Avrupa’da sebep olduğu sosyal değişmeler XI nci yüzyılda Kilise ve siyasetin birbirlerine olan etkileriyle Avrupa’da Tanrısal egemenlikten Halk egemenliğine geçiş ayrıntılı bir şekilde ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra aynı dönemde İslam ülkelerinin ayrı yıllarda geçirdiği evrim de ortaya konmuştur.
İslamiyetin ortaya çıkışı çıkışından itibaren İslam-Siyaset ilişkisi Arap devletlerinde ve Osmanlıda Din-Siyaset ilişkisi ve bu ilişkinin toplumsal hayata yansımaları ayrıntılı şekilde anlatılmıştır.
Üçüncü ve son bölümde ise yirminci yüzyılda din-siyaset ilişkileri incelenmiştir. Bu yüzyılda İsrail’de Arap dünyasında İran’da Cezayir’de Suudi Arabistan’da ve son olarak da Türkiye’de din-siyaset ilişkileri ve Türkiye’nin laikleşme süreci ortaya konmuştur.
Yazar sonuç bölümünde ülkemizdeki irtica hareketlerini tarihsel köklerine inerek incelemekte ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ülkemize laik bir yapı kazandırmakla ne kadar büyük bir değişimi gerçekleştirdiğini ortaya koymaktadır. Evet Mustafa Kemal ATATÜRK bir Müslüman ülkeye ilk defa laik bir düzen getirerek Gelasius’un Kılıçlarını ikiye ayıran ilk Müslüman lider olarak tarihe geçmiştir. Kurmuş olduğu laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti tüm İslam ülkelerinin önünde yegane çağdaş model olarak durmaktadır. Ayrıca yazar sonuç bölümünde laikliğin karşı karşıya olduğu tehlikeleri ayrıntıları ile incelemiş ve “İslamın siyasallaşması” sürecini ve bununla nasıl mücadele edilebileceğini ne gibi yasal düzenlemeler yapılabileceğini diğer ülkelerden de örnekler vermek suretiyle ortaya koymaya çalışmıştır.
Gelasius’un Kılıçları din-siyaset ilişkisi konusunda genel kültür sahibi olmak isteyen herkese hitap eden bir eserdir.
Kitabın Adı : Gelasius’un Kılıçları
Kitabın Yazarı : Dr.Önder Güngür
Yayınevi ve Adresi : Sarmal Yayınevi İstanbul
Basım Yılı : 2000


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gelasius’un Kılıçları Kitabının Özeti

Gelasius’un Kılıçları Kitabının Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aya Yolculuk Kitabının Özeti elif Soru Cevap 1 12-03-2015 08:12
Seyahatname Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 5 04-05-2014 10:07
Hepsinden Acı Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 04:45
Handan Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 04:43
Eylül Kitabının Özeti elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 04:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats