Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Ordinaryüs Profesör Nedir?-Ordinaryüs Profesör Ne İş Yapar (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/123553-ordinaryus-profesor-nedir-ordinaryus-profesor-ne-yapar.html)

elif 17-05-2013 05:19

Ordinaryüs Profesör Nedir?-Ordinaryüs Profesör Ne İş Yapar
 
Ordinaryüs Profesör Nedir?-Ordinaryüs Profesör Ne İş Yapar


Ordinaryüs Profesör payesi en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimse. Günümüzde kullanılmayan bir ünvandır. Türk üniversitelerinde 1933 reformu ile oluşturulan ve 1981 yılında çıkarılan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile lağvedilen akademik unvan. Ordinaryüs Profesör payesi en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilirdi.
Ordinaryüs profesör unvanı Türk üniversitelerine Alman akademik sisteminden aktarılmıştır. Alman sisteminde professor extraordinarius (dışarıdan atanmış profesör) zıttı olup, “nizami profesör” anlamında kullanılmıştır. Türkiye’de professor extraordinarius unvanı kullanılmamıştır. Ordinarius sıfatı Latince “nizami, usule uygun” anlamına gelir. Günümüzde Profesörlerin hocası anlamına da gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde bu ünvanın son sahibi Ord. Prof. Dr. Reşat Kaynar’dır.
Diğer Kullanımları
20. yüzyıl Türk argosunda ordinaryüs sözcüğü “herhangi bir meslek veya sanatın ileri derecede uzmanı, allame, üstad” anlamında kullanılmıştır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:38 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.