Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Elmalı Gölü (Avlan Gölü) Hakkında Bilgi (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/123856-elmali-golu-avlan-golu-hakkinda-bilgi.html)

elif 19-05-2013 02:47

Elmalı Gölü (Avlan Gölü) Hakkında Bilgi
 
Elmalı Gölü (Avlan Gölü) Hakkında Bilgi


Rakım : 1030 metre
Maksimum alan : 850 hektar (Doğal durumunda)
Bulunduğu il(ler) ve ilçe(ler): Antalya – Elmalı
1970’li yıllarda tamamen tarım arazisi elde etmek amacıyla kurutulmuştur. Ancak aradan daha 20 yıl geçmeden, su rejiminin bozulması, iklimin sertleşmesi, çölleşme ve tarımsal verimin düşmesi gibi o kadar büyük sorunlar yaşanmıştır ki çevredeki 37 köyün muhtarı (toprak dağıtılan köylerin tamamı dahildir) ve belediye başkanı 3000’e yakın yöre insanının da imzasıyla Avlan Gölü’nün yeniden oluşturması için Çevre Bakanlığı’na başvurmuşlardır. 2001 yılında tahliye kapakları kapatılmış ve gölde yeniden su tutulmaya başlanmıştır.
Avlan Gölü, toprak dağıtılan köylüler de dahil yöre insanının talepleri doğrultusunda yeniden oluşturulmasına karar verilen ilk sulakalandır.
Günümüzden 12.000 yıl önce, buzul çaığının 2000 yıl kadar sonrasındaki bir zamanda Elmalı Yaylası’nda step bitkilerinin egemenliği vardır. 9000-7000 arasında doğa yine yemyeşil bir dokuyla kaplıydı ve iğne yapraklı çam ormanları ile sedir ormanları o günlerde de yaygındı. Ancak İ.Ö. 5. binyılda azalan ağaçların yerine bitki polenleri çoğalmaya; orman ve çayır alanların oransal değişimi yaşanmaya başladığında, bölge kuraklığın sinyallerini veriyordu. Doğanın bir anlamda insanlardan aldığı intikam yıllarca Elmalı’da kuraklığın yaşanmasına neden oldu. Ancak aradan geçen zaman ve yapılan çalışmalar, yörenin kuraklığını giderek Avlan Gölü’nün yeniden canlandırılmasını sağladı. Bugünlere bakıldığında da Elmalı, gerek doğal dokusu gerekse kültürel zenginlikleriyle bölge coğrafyasında turizmin hareketlenmeye başladığı yerleşim yerlerinden biridir.
Özellikle Toros dağlarını yeşile bulayan anıt ağaçları ve Sedir Ormanları, değeri anlaşılmış ve koruma altına alınmış Elmalı Hazineleridir. Öyle ki yörenin Çığkuş mevkii’nde yarı ölü ardıç ağaçlarının birçoğu anıt ağaç niteliğindedir ve 2200 metre yükseklikten 2000 yıldır dünyayı selamlamaktadır. Öte yandan Batı Toroslar’da bulunan Çığlıkara Mevkii’nde de anıt ağaçlar yer almakta ve bunlar; aslan ardıç, koca katran ve koç sedir olarak adlandırılmaktadır. Buradaki ağaçların “sedir” ağırlıklı olması ve bu türün dünyada çok az bir bölgede bulunduğu göz önünde bulundurulması, Elmalı yöresinin bu konudaki önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:40 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.