bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-05-2013, 09:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk soyadını ne zaman almıştır

Atatürk soyadını ne zaman almıştır


1934 yılında çıkartılan 2525 sayılı kanunla her Türk’ün bir soyadı taşıması mecburi hale getirildi. Soyadı kanunu Büyük Millet Meclisi’nce kabul ve Resmi Gazete ile yayınlanıp ilan edildikten sonra Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal için de bir soyadı almak gerekti. Fakat Gazi Mustafa Kemal’e verilecek soyadı ne olmalıydı?
Bu husuta gerek “Atatürk sofrası”nda ve gerek Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu’nda ona layık bir soyadı bulmak için bazı ileri gelen dil ve tarihçilerin de katılmasıyla toplantılar yapılmış bazı isimler tespit edilmiştir. Tespit edilen isimler şunlardı “Etel-Etil Etealp Korkut Araz Ulaş Yazır Emen Çogaş Salır Begit Ergin Tokuş Beşe”.
Bu isimler Atatürk’e arz edilmiş ve Atatürk’ün “arkadaşlarla bir kere konuşalım” demesi üzerine ikinci bir görüşmeye bırakılmıştır. Çankaya’da yapılan son toplantıda CHP Genel Sekreteri (sonradan Milli Eğitim Bakanı)Saffet Arıkan’ın bir yazısında kullandığı söylenilen “Türkata” “Türkatası” gibi iki ad da kendisine arz edilmiş fakat Atatürk’ün “bir de arkadaşlar ne buyururlar bakalım” demesi üzerine Konya Milletvekili rahmetli Naim Hazım Onat Bey “Müsaade buyurulur mu paşam ?” diye söz istemiş Atatürk de “arkadaşlar lütfen hocamızı dinleyelim” diyerek sözü Onat’a bırakmıştır.
Naim Hazım Bey Türk Dil Kurumu’nda da çalışmış Türkçeyi-Osmanlıcayı çok iyi bilen her iki alanın gramer ve sentaks kurallarını gerçekten kavramış bir sahsiyetti. Naim Bey bu husustaki düsüncelerini şu şekilde açıklamıştır.
“Türkata Türkatası gerek yazılışta gerek söylenişte bana biraz tuhaf geliyor. Arkadaşlar biliyorsunuz tarihimizde bir ‘Atabey’ sözü ünvanı vardır. Anlamı da yine biliyorsunuz: Beyin emirin şehzadenin hatta hükümdarın ilimde idarede askerlikte mürebbisi müşaviri hocası demektir. Atabey kullanılmış tarihe geçmiş bir ünvan-ı resmidir. Bu ünvanı taşıyan bir çok Türk büyüğü vardır. Binaenaleyh biz de Türk’e her alanda atalık etmiş Türklüğü kurtarmış istiklaline kavuşturmuş olan büyük Gazimize ‘ATATÜRK’ diyelim bu soyadını verelim. Bu bana şivemize de daha munis daha uygun gibi geliyor. ”
Gazi Naim Hazım Onat’ın açıklamasını daha yerinde bulmuş hatta ona teşekkür etmiş böylece “ATATÜRK” soyadı üzerinde oy birliği ile durulmuştur. Bundan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na şu üç maddelik kanun teklifi verilmiştir.
“Cumhurreisi Gazi Mustafa Kemal’e Atatürk Soyadının verilmesi hakkında Kanun
Madde 1. Kemal öz adlı (öz adı Kemal olan) Cumhurreisimize “ATATÜRK” soyadı verilmiştir.
Madde 2. Bu kanun neşri tarihinden muteberdir.
Madde 3. Bu kanun Büyük Millet Meclisi tarafından icra olunur. ”
Kanun T. B. M. M. ‘nin 24 kasım 1934 tarihli toplantısında oy birliği ile kabul edilmiş ve 2587 numara ile tespit olunmuştur. Bu kanun usulü gereğince 27 Kasım 1934 tarihli Resmi Gazete ile de “neşr ve ilan “edilmiştir.
Mustafa Kemal “Atatürk” soyadı ile Türk tarihine dayanmaktadır. Soyadına kaynaklık eden “Atabey” ünvanı Selçuklu devri Türk devletlerinde yaygın olarak kullanılan bir ünvan olup. “Atabeylik” de Türk devlet geleneği ve hayatında yer alan önemli bir Türk kurumudur. Tarihi Türk milli kültürünün derin izlerini taşıyan bu soyadındaki “Türk ” adı da onu “milli bir lider” ve Türk milletinin en önemli “ortak paydası” haline getirmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk soyadını ne zaman almıştır

Atatürk soyadını ne zaman almıştır konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk soyadını ne zaman almıştır, türk milleti atatürk soyadını neden vermiştir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk Milleti Atatürk'e Atatürk Soyadını Neden Vermiştir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 09-11-2015 10:33
Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi ne zaman kuruldu? ebush Eğitim ve Öğretim 0 14-04-2013 05:45
Atatürk Ne Zaman Doğdu Ve Öldü-Atatürkün Ölümü elif Soru Cevap 0 23-03-2013 04:42
Ankara İsmini Nasıl Almıştır?-Ankara İsmini Nerden Almıştır? elif Soru Cevap 0 10-02-2013 04:03
Soyadını söyle nimlahza Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 09-10-2011 05:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats