bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-05-2013, 09:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fermantasyon Hakkında Bilgi

Fermantasyon Hakkında Bilgi


Bazı mikroorganizmaların ürettiği enzimlerin etkisiyle organik maddelerin uğradığı değişikliğe fermantasyon denir. Fermentasyon (mayalanma) genellikle glikozun alkole dönüştüğü reaksiyonlar için kullanılan bir isimdir. Bu dönüştürme işi maya adı verilen tek hücreli canlıların sitoplazmalarında gerçekleşir. Ancak fermentasyonun daha uygun bir tanımı karbonhidratların alkol ve asitlere dönüştürülmesidir.
Fermentasyon anaerobik şartlarda yani oksidatif fosforilasyon olamadığı durumlarda glikoliz yoluyla ATP (adenozin trifosfat) üretimini sağlayan önemli bir biyokimyasal süreçtir.
Fermentasyon işlemi pek çok farklı besin maddesinin üretiminde kullanılmaktadır. Yoğurt boza alkollü içkiler fermentasyon yoluyla üretilen pek çok besinden bazılarıdır.
Özel olarak fermentasyonla ilgilenen bilimin adı ¨Zimoloji¨dir.
Fermantasyon çeşitleri
Glikozun Fermentasyonu
Glikoz fermentasyonu sırasında pirüvat çeşitli bileşiklere dönüşür:
Alkol fermentasyonu pirüvatın alkol ve karbon diyoksite dönüşümüdür.
Laktik asit fermentasyonu iki tipli olabilir:
Homolaktik fermentasyon pirüvattan laktik asit üretimidir; Bakteriler arasında Streptokoklarda (örneğin Streptococcus lactis) ve laktobasillerde (örneğin Lactobacillus casei L. pentosus) görülür. Kaslar da yeterince oksijen almadıkları zaman laktik asit üreterek kısa süreli olarak enerji üretimini sürdürürler. Glikoz başına 2 ATP üretilir.
Heterolaktik fermentasyon (veya heterofermentasyon) ise laktik asit ile diğer asit ve alkollerin üretimidir. Örneğin E. coli fosfoketolaz yoluyla glikozdan laktik asit + etanol + CO2 üretip bu yolla 1 ATP elde edebilir.
Laktik asit fermentasyonunun nihai ürünü laktik asittir. Glikoz fermentasyonu ile yalnızca laktik asit üreten organizmalara homofermentatif denir. Glikozu birden çok nihai ürüne (asetik asit etanol formik asit karbon dioksit gibi) fermente eden organizmalar ise heterofermentatif denir. Bu özelliğe sahip olan Lactobacillus Leuconostoc ve Microbacterium türleri Enterobacteriaceae familyasından bakteriler (örneğin Escherichia coli Salmonella Shigella ve Proteus türleri) ve zorunlu anerobik Clostridium türleri fermentasyonla CO2 H2 ve çeşitli asitler (formik asetik laktik süksinik gibi) veya nötür ürünler (etanol 23-butilen glikol bütanol aseton vd.) üretirler.
Karışık asit fermentasyonu
Enterobacteriaceae grubunda görülür. Pirüvat’tan asetat ve format veya pirüvat suksinik asit ve formik asit meydana gelir ve glikoz başına 3 ATP elde edilir. Düşük pH’de (6pH’den küçük) formik asit CO2 + H2′ye dönüşür. Clostridium türleri de karışık asit fermantasyonu yapar.
Butirik asit fermentasyonu
Asidojenik bir bakteri olan Clostridium tyrobutyricum ATCC 25755 başlıca fermantasyon ürünleri olarak bütirat asetat CO2 ve H2 meydana getirir.
Solvent fermentasyonu
Bazı Clostridium türleri şekerleri asetik asit ve bütirik aside dönüştürüp sonra bunlardan aseton ve butanol yaparlar.
Bütandiol fermentasyonu Erwinia-Enterobacter-Serratia grubunun özelliğidir son ürün olarak bütandiol oluşur.
Propionik asit fermentasyonu Bu fermentasyonda pirüvat oksaloasetik asite dönüşür bu süksinik asite indirgenir o da propionik aside dönüşür. Bu süreçte 9 karbondan sadece 1 ATP oluştuğu için bu yolu kullanan bakteriler çok yavaş büyür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Fermantasyon Hakkında Bilgi

Fermantasyon Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: karışık asit fermantasyonu, fermantasyon hakkında bilgi, heterolaktik fermantasyon, bütirik asit hakkında genel bilgi, fermantasyon hakkında kısa bilgiler, bütirik asit, bütirik asit fermantasyonu nasıl gerçekleşir, yogurt fermantasyon hakkında makale, gidalar karisik asit fermantasyonu, solvent fermantasyonu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lidyalılar hakkında bilgi-Lidyalılar parayı nasıl buldu?-Lidya devleti hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 1 13-02-2017 07:12
Fermantasyon ne anlama gelir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 18-05-2013 02:06
Fermantasyon ne demektir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 27-04-2013 12:25
Fermantasyon Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 04:49
Fermantasyon Bölümü Nedir? - Fermantasyon Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 05:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats