Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Eskrim Kuralları Nelerdir (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/124276-eskrim-kurallari-nelerdir.html)

elif 24-05-2013 08:08

Eskrim Kuralları Nelerdir
 
Eskrim Kuralları Nelerdir


Dünyanın en eski savaş türlerinden kılıç mücadelesi birkaç yüzyıl önceki “hayati” güncelliğini yitirmiş de olsa varlığı sevenlerince eskrim sporu şeklinde sürdürülüyor. Topla oynananlar gibi popüler değilse de 1896′daki ilk modern olimpiyatlardan beri olimpik spor olan eskrim saygın yerini bundan sonra da koruyacak gibi görünüyor. Son derece büyük fiziksel kondisyon ve çok çabuk düşünüp karar verebilme yetisini gerektiren eskrim bu özellikleri yüzünden kılıç satrancı diye de adlandırılıyor. Kurallar çok basit. Üç farklı tip silah var:
Epe,flöre, kılıç,
EPE branşında elinizde yuvarlak taslı bir tür kılıç var ve siz bunun ucuyla rakibin vücuduna tuş yapmaya çalışıyorsunuz Bu kılıcın Ağırlığı en çok 770 gr.dır. Toplam uzunluğu en çok 110 cm.dir. Esnek çelikten namlusunun ucunda, tuş yapıldığında elektrik devresini tamamlayan ve 750 gr.dan büyük basınçlarla çalışan, yaylı bir dürtüş düğmesi; el tarafından ise, tas, kabza ve bağlantı prizi vardır. Yalnızca dürtüşler tuş sayılır. Geçerli tuş yüzeyi bütün vücudu kapsar.Tuş için epenin ucunu -sadece ucunu- rakibin vücudunda herhangi bir yere değdirmeniz yeterli.
Kafa, kol, bacak, topuk her yer olabilir. Sayı önce tuş yapana verilir ve oyun tekrar başlar, 5 tuşa ilk ulaşan maçı kazanır. Aynı anda yapılan tuşlarda iki tarafa da birer tuş verilir.
Flörenin ağırlığı en çok 500 gr.dır.
Toplam uzunluğu en çok 110 cm.dir. Esnek çelikten namlusunun ucunda tuş yapıldığında elektrik devresini kesen ve 500 gr’dan büyük basınçlarda çalışan yaylı bir dürtüş düğmesi; el tarafında isetas, kabza ve bağlantı; prizi vardır. Yalnızca dürtüşler tuş sayılır.Kılıcın ağırlığı en çok 500 gramdır. Toplam uzunluğu en çok 105 cm.dir. Namlusu çeliktendir. Namlunun ucunda Flöre’de ve Epe’de olduğu gibi yaylı bir düğme yoktur. Hedefe vuruş ya da dürtüş şeklinde yapılan tuşlar elektronik cihaz tarafında gösterilir.
Hem Flöre hem de Kılıçta tabii ki epe gibi önce tuş yapan o sayıyı alır. Ama aynı anda tuş yapıldığında asla iki tarafa da tuş verilmez. Tuşu kimin kazandığı atak üstünlüğü denilen bir kıstasa göre belirlenir. Yani aynı anda bu tuşlar yapılmadan önce kim atak halinde idiyse sayıyı o alır. Atak hali de basitçe söylenirse oyuncunun rakibininnin üzerine doğru silahıyla da tehdit ederek hızla gidiyor olması demektir. Bu durumda tabii ki tuş atak oynayana verilir. Eğer ki geri kaçan rakip atak yapanın atağını silahıyla vurarak keserse bu durumda kendini savunmayı başarmış ve atak üstünlüğünü ele geçirmiş olur. Artık kendi atağına başlayabilir demektir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:13 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.