Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Fosfolipit Nedir-Fosfolipit Hakkında Bilgi (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/124290-fosfolipit-nedir-fosfolipit-hakkinda-bilgi.html)

elif 24-05-2013 08:20

Fosfolipit Nedir-Fosfolipit Hakkında Bilgi
 
Fosfolipit Nedir-Fosfolipit Hakkında Bilgi


Fosfolipitler trigliserid molekülündeki bir yağ asiti yerine azot ve fosfor içeren maddelerdir. İnsan plazmasında lipitler (yağlar) 3 farklı şekilde bulunmaktadır. Bunlar fosfolipitler, trigliseridler ve kolesterol esterleridir. Bu yağ asitleri plazmada serbest formda bulunmaktadırlar. Hücre zarına esneklik kazandırmaktadırlar.
Hücre zarının yapısında %65 protein, %33 yağ , %2 karbonhidrat bulunmaktadır. Hücre zarının önemli bir bileşeni fosfolipitlerdir. Fosfolipitler beyin ve sinir dokularında çok boldur.
Fosfolipitler in yoğun miktarda oldukları hücre zarı denilen bir astar bütün beyin hücrelerini çevrelemektedir. Sağlıklı bir hücre zarı olmadan optimum hafıza ve beyin fonksiyonlarına ulaşılması mümkün değildir. Hücre zarı hücre içine mineral, besin ve diğer maddelerin giriş çıkışını kontrol etmekle birlikte , beyin hücrelerinin birbiri arasındaki etkileşiminde de önemli bir rol oynamaktadırlar.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:13 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.