bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-05-2013, 05:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Litosfer Nedir-Litosfer Hakkında Bilgiler

Litosfer Nedir-Litosfer Hakkında Bilgiler

Buna taş küre de denir. Geosferlerin en incesidir. En fazla sahip olduğumuz bilgiler bu tabakaya aittir. Yerkabuğunun kalınlığı 5- 110 km. arasında değişmektedir. Ortala*ma 50- 60 km. kabul edilmektedir. Bu ka*lınlık yer yüzeyinin şekillerine göre değiş*mektedir. Dağların altında kalın okyanus*ların altında incedir. Yerkabuğunun en üst kısmı genellikle silisyum ve alüminyum dan oluştuğu için SİAL olarak adlandırılır. Yoğunluğu 267 gr/cm3 olarak kabul edi*lir. Kalınlığı her yerde aynı değildir. Bü*yük Okyanusun altında olmadığı tahmin edilmektedir. Siolin altındaki bölge yani yerkabuğunun alt kısmı silisyum ve mag*nezyumdan meydana geldiği için SİMA adını alır. Simanın oldukça derine uzandı*ğı amorf olduğu ve ortalama yoğunluğu*nun 327 gr/cm3 olduğu kabul edilmekte*dir. “Granit Kabuk” olarak adlandırılan Sialin kalınlığı; Niggli tarafından 10- 30 km. Gornod tarafından ise 20 km. olduğu sanılmaktadır. Hipoteze göre daha derinde Gabro ve Bazaltlar bulunur. Bu zorun al*tında bulunan ergimiş kayaçlardan oluş*muş yapıya MAGMA denir. Alman WEGENER’e göre kıtaları oluşturan sial üze*rinde Aysbergler (Buz dağları) gibi yüzmek*te olduğunu ve iki yöne hareket etmekte*dir. A.B.D.de yapılan Ölçümlere göre Atlantik sahilinde kabuğun kalınlığı 30 km. Rock Mountains ( 2000 m.) dağlarında 32-35 km’dir.
a)Yer Kabuğunun Bileşimi Dünya yarı çapının en ince kısmı yer kabuğudur.kabuğun kalınlığı ve bileşimi her yerde aynı değildir.En kalın kısmı karalardaen ince yeri de okyanusların tabanındadır.
Yer kabuğunun daha hafif olan üst kısmını Si ve Al’dan yapılmış kayalar oluşturur. Yer kabuğunun derin olan kısımlarınıyoğunluğu daha fazla olan FeNiMg içeren kaya türleri oluşturur. Canlıların üzerinde yaşadığı yer kabuğununiç kısmına doğru inildikçesıcaklık artmaktadır.
b)kayaçlar: Granittrakit gibi püskürük kayalarda canlı izine rastlanmaz.
kilpetrolçakıllarkireç ve tebeşir tortul kültelerdendir.Ve içlerinde bitki ve hayvan kalıntıları bulunur.
Püskürük Kayaçlar: magmanın yer küre yüzünde veya içinde soğuyup katılaşmasıyla oluşan kültelerdir.Magma yer yüzüne çıkıp birikirse yanardağları oluşturur.Volkan kraterden çıkan kızgın sıvıya lav denir.
Tortul Kayaçlar:Yer Yüzündendeki kültelerirüzgarhava ve deniz gibi dış etkiler parçalayarakçukur yerlerdegöllerde ve deniz diplerinde biriktirirler.Biriken külteler sıkışıp sertleşerek tabakalı tortul kayacı oluştururlar.
a)Kimyasal Tortullar:Su külteler arasından geçerken bazı kimyasal maddeleri çözer.Suyun buharlaşması ile suda çözünen bu maddeler çökerek kaya tuzusarkıt ve dikitler oluşur.
b)Mekanik Tortullar:Surüzgar gibi dış kuvvetlerin etkisiyle sürüklenen kayaların bir yerde toplanmasından oluşurlar.Kumlarkillerçakıllar bu gruptandırlar.
c)Organik Tortullar:Bitki ve hayvan artıklarından oluşan kültelerdir.Kalkerli kayalarkömür ve petrol bu gruba girerler.
Başkalaşmış Kayaçlar:Eskiden mevcut kayaların basınçsıcaklık ve su buharının etkisiyle değişikliğe uğramasındanbaşkalaşım kayalar oluşur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Litosfer Nedir-Litosfer Hakkında Bilgiler

Litosfer Nedir-Litosfer Hakkında Bilgiler konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: litosfer nedir, litosfer ne demek, litosfer nedi, litosfer taş küre nedir, litosfer hakkında bilgi, litosfer nedir uzun bilgi, litosfer genel bilgi, coğrafyada litosfer nedir, litosfer nedir litosfer hakkında, yiten litosfere ne denir, litosfer bilgileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İlitam nedir- İlitam hakkında bilgiler elif Soru Cevap 0 04-05-2013 04:43
Taş Küre (Litosfer) Nedir? Я Coğrafya 13 19-04-2012 08:11
İntaniye nedir -İntaniye Hakkında Genel Bilgiler daywest Sağlığımız 0 06-05-2011 12:02
Zekat Nedir? Kimlere verilir? Kimler verir? Hakkında bilgiler ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 0 28-11-2010 04:44
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats