bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-05-2013, 02:55   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mai Ve Siyah Kitap Özeti

Mai Ve Siyah Kitap Özeti

Mir’-at-ı Şuun gazetesinin 10. yılı için yazı kuruluna verilen şölene gazete yazarı yedi arkadaş katılır. Bunlar Ahmet Cemil Sait Raci Hüseyin Baha Ahmet Şevki Saib ve Ali Şekip’den başkası değildir. Ahmet Cemil çocukluk arkadaşı Hüseyin Nazmi (Gencine-i Edep başyazarı) hakkında yapılan olumsuz eleştirileri kabul etmeyip arkadaşlarının şiirlerinin yeni bir akıma öncülük ettiğini savunur. Raci başta olmak üzere şiirdeki bu yenilikler hiç kimse tarafından kabul görmez. Şölen bitipte herkes dağıldığın da Ahmet Cemil Tepebaşı’nda Haliç’e bakan bir ağacın altında mavi bir gökyüzü altın da mavi düşlere dalar. Düşlerin de çok ünlü bir şair olmak bir gazete veya basımevi sahibi olmak mutlu bir evlilik ve daha neler neler…
Bir yıldan beri basın dünyasının içinde olan Ahmet Cemil bu camianın bir çok çirkefliğini gören ancak herkes tarafından sevilen bir insandır. Raci hiçbir şey olmamak üzere dünyaya gelen ancak her şey olmaya çalışan (özelliklede şair olamaya çalışan) kıskanç ve kin dolu biridir.
Baş yazar Ali Şekip alçak gönüllü az konuşan bilgili bir insandır.
Sait’in kendine özgü bir karakteri olmayıp başkalarını taklit ederken Saib gözü kulağı her yerde her şeyden haberdar zayıf kuru bir çocuktur.
Yönetim memuru Ahmet Şevki Efendi ve İmtiyaz sahibi Hüseyin Baha Efendi temiz yürekli ortalık karıştırmayan insanlardır.
Ahmet Cemil on dört yaşındayken dava vekili olan babasının biriktirdiği üç beş kuruşla Süleymaniye’de aldığı evde annesi kız kardeşi İkbal ve hizmetçileri Seher’le mutludurlar. O vakit yatılı okuyan Ahmet Cemil’in okulu bitirmesine bir yıl vardır.
Okuldaki en samimi arkadaşı olan Hüseyin Nazmi ile sürekli şiirler okur tercümeler yaparlar. Hüseyin Nazmi varlıklı bir ailenin çocuğudur.
Babasının vefatından sonra evin geçimini üstlenmek zorunda kalan Ahmet Cemil önce kitabevlerine çeviri yapar ancak eline fazla para geçmez.
Mir’at-ı Şuun gazetesinde bir romanın tefrika edileceği haberini alan Ahmet Cemil gazeteye başvurur ve bir hafta içinde bir romanı çevirmesi istenir. Gazeteye girişi böyle başlar.
Son sınıfta olan Ahmet Cemil okul dönüşü sabahlara kadar çeviri yapar derslerini ihmal eder ve gitgide zayıflar. Üstelik arkadaşı Hüseyin Nazmi ile de pek görüşmezler. Biri gündüzlü diğeri yatılıdır.
Ahmet Cemil bir gün bir basımevi kuracağı ve önemli bir şair olacağı hayalleriyle durmadan çalışır. Üstelik haftada üç gece altı yaşlarında bir çocuğa evinden uzak bir mesafede ders vermeye başlar.
Tüm bu şartlar altında diplomasını almayı da başarır.
Şölenin verildiği gecenin sabahı Ahmet Cemil gazeteye gittiğinde Raci’nin oğlu ve karısını görür. Raci uzun zamandır sabaha karşı evine sarhoş gelmekte başka kadınlara takılmaktadır. Kadın çocuğunun geleceğinden endişe etmektedir.
Gazeteye gelen Sait’le Saib Raci’yi bir gece önce bir Alman şarkıcı kadınla gördüklerini söylerler. Bunun üzerine Ahmet Cemil ve Ahmet Şevki oraya gitmeye karar verirler.
O gün işini erken bitiren Ahmet Cemil Hüseyin Nazmi’ye gider. Kapıda onu küçük kız kardeşi Lamia karşılar. Arkadaşı hakkında yapılan haksız eleştirilerden bahseder ancak Hüseyin Nazmi bunlara pek kulak asmaz.
Ahmet Cemil’in en büyük hayali insanlığın hayatını anlatan yeniliklerle dolu bir şiir yazmaktır. Öyle ki bir gülümsemeyle başlasın bir damla göz yaşıyla sona ersin.
Ahmet Cemil’in şiirde olmasını istediği şudur:
Örneğin hüzünlü bir parça; Faülün faülün faülün ölçüsüyle giderken mefailiün failatün mefailün failün ölçüsüyle bir duygusallık coşması sonra; müstef’ilün müstef’ilün ile bir durgunluk daha sonra bir ıstırap hıçkırığı gibi tek bir ulün….. tıpkı bir müzik gibi.
Onun istediği tek düze bir anlatım değil serbest kafiyeli ama birbirine uygun ve ahenkli bir şiir yazmaktır. Hüseyin Nazmi şiirini bitirdiğinde Ahmet Cemil için evinde bir şölen vereceğini söyler. Daha sonra Lamia’nın çaldığı piyanonun sesleri gelir ve onu dinlemeye giderler.
Ahmet Cemil Lamia’yı dinlerken onun bir kız oluşunu büyüdüğünü hayal eder ve kendisinin karşısına çıkacak kızın kim olacağını düşünür. Küçük konser bitince Ahmet Cemil evden ayrılır.
Ertesi gün akşamüstü Ahmet Şevki Efendi onbeş yıldır hiç uğramadığı Beyoğlu’na gitmek istediğini söyler Ahmet Cemil’e. Hem de Raci’yi görebilmek için bir fırsattır bu. Raci’yi hiç sevmeyen bu iki dost karısına ve oğluna üzülmektedirler.
Dolaşırken Raci’yi bir eğlence yerine giderken görürler. Onlarda içeri girerler. Burası Almanya’dan Romanya’dan Avusturya’dan geçinmek için gelen kadınların çalıştığı müzikli bir yerdir.
Raci burada şarkıcılık yapan bir Alman kadına deliler gibi aşıktır. Ancak kadından hiç yüz bulamaz üzüntüden kendini içkiye verir. Raci’nin bu durumu onları çok üzer ve oradan ayrılırlar.
Raci’nin oğlu Nedim artık gazetede çalışmaktadır. Raci’den başka herkes çocuğa güleryüz gösterir. Mayıs başlarında bir Cuma günü Ahmet Şevki Efendi Ahmet Cemil’le konuşmak ister. Konu kızkardeşi İkbal’le ilgilidir. Basımevi sahibi Tevfik Efendi’nin oğlu Vehbi Bey’i evlendirmek istediğini uygun bir kız olup olmadığını kendisinin de Ahmet Cemil’in kızkardeşi İkbal’i tavsiye ettiğini söyler.
Ahmet Cemil bir yandan evde yabancı bir insanın yaşamasından duyacağı rahatsızlıkları düşünürken bir yandan da kızkardeşinin bu varlıklı insanla evlenerek hayatını kurtaracağını düşünür.
İkbal’e görücülüğe gidilir beğenilir ardından da istenir. Kısa süre içinde düğün yapılır. Ahmet Cemil ilk bir hafta hiç eve uğramaz arkadaşı Hüseyin Nazmi’de kalır. Bir hafta sonra bir akşam yemeğinde aileye katılan Ahmet Cemil bu evde kendini bir yabancı gibi hisseder ve artık haftada dört gece ders vermeye gider eve geç vakit gelip sabah erkenden çıkar.
İki ay kadar sonra bir sabah annesi Sabiha Hanım gelir ve ikbal’in gizli gizli ağladığını mutsuz olduğunu söyler. Ahmet Cemil kızkardeşinin ağzından birşeyler almak ister ama İkbal hiçbirşey belli etmemeye mutlu görünmeye çalışır.
Aynı gün basımevine gittiğinde Vehbi Bey’in babası Tevfik Bey’in on altı yaşında bir kızla evlendiğini duyar ve çok şaşırır.
O yılın kışı Ahmet Cemil’in dayanma gücünü tüketen bir sefillik dönemi olur. Bir yandan basımevindeki iş hayatı bir yandan artık yetişemez olduğu ders vermeler ve evde bir türlü ısınamadığı eniştesi Vehbi Bey. Üstelik bütün gücüyle artık bitirip yayınlatmak istediği şiiri bütün vaktini alır. Nihayet bir haftalık ayıklamadan sonra artık şiiri küçük bir defter halini alır. Sonunda rahatlamıştır.
Şiirini en yakın arkadaşı Hüseyin Nazmi’ye okumak üzere yola çıkar. Yolda bir yıldır hiç görmediği Lamia’ya rastlar. Lamia artık bir genç kız olmuştur. Ona şiirinden bahseder. Yıllardan beri içinde tutuşan özlemlerin tutkunun sevginin gerçek sahibini arayan Ahmet Cemil bu kişinin Lamia olduğunu fark eder ve ona delicesine sevdalanır.
Bir gece herkes yatmak üzere odasına çekilmek üzereyken kapı çalar ve Vehbi Bey’in babası Tevfik Bey’in felç olduğu haberi gelir.
Vehbi Bey daha ertesi sabah basımevi yönetimine el koyar hesapları sorar ve çalışanlara çirkin davranışlarda bulunur. Herkesi derin bir kaygı alır.
Akşam basımevine uğrayan Hüseyin NazmiAhmet Cemil’i alarak evine götürür. Yolda basımevin de olanları anlatan Ahmet Cemil bir taraftan da Lamia’yı görebilme umudu içindedir. Hüseyin Nazmi arkadaşının şiir kitabını okuma törenini bir ay sonra yapacağı haberini alır.
Ertesi sabah basımevine girdiğinde Raci’nin perişan halde olduğu haberini alır Nedim’den. Sevdiği Alman kadından yüz bulamayan Raci iyice kendini içkiye vermiştir. Üstelik ciğerleri sökülürcesine öksürmekte ve günden güne erimektedir.
Vehbi Bey tarafından yönetimden çıkarılması düşünülen Ali Şekip eniştesinden gelecek bir miktar parayla bir kağıtçı dükkanı açmak için girişimlere başlamıştır bile. Artık istenmediği yerde kalmak istemez.
Sıra Hüseyin Baha Efendi’dedir. Vehbi Bey onu da bir aylığa bağlayarak yönetimi tümden Ahmet Cemil’in idaresine bırakıp boş yere çalışanlara para ödememeyi düşünür.
Sıra gazete müdürü Hüseyin Baha Efendi’dedir. Vehbi Bey’e göre Ahmet Cemil Sait ve Saib gazeteyi pekala yönetebilir kendisi de memurluğa devam edebilirdi. Ancak kafasın da daha başka planlar vardır.
Vehbi Bey bir gün Ahmet Cemil’e evini ipoteğe vererek kendisiyle ortak olmasını basımevine bir taş makinesi ve benzinle çalışan bir makine alınarak daha çok kazanabileceklerini her ay 25 lira ödeyerek evin borcunu ödeyebileceklerini söyler. Çaresiz Vehbi Bey kabul eder. Alınan yeni makineyle gerçekten iyi kazanç sağlanır ve geceleri üç arkadaş Sait Saib ve Ahmet Cemil sırayla gazetede kalır orada yer içerler.
Artık kitabını tamamlayan Ahmet Cemil arkadaşı Hüseyin Nazmi’nin Erenköy’deki evinde verdiği şölene edebiyat dünyasından birkaç kişiyle katılır. Hüseyin Nazmi’nin açılış konuşmasından sonra sıra Ahmet Cemil’in kendi şiirini okumasına gelir.
Hasan Latif Bey İlhami Efendi Raci Süleyman Vahdet Efendi ve Hüseyin Nazmi; Ahmet Cemil’in okumaya başladığı şiiri biraz kıskançlık biraz şaşkınlıkla ve büyük bir dikkatle dinlemeye koyulurlar. Ahmet Cemil birara Lamia’nın kapıda belirdiğini görür o an kanı donar ama belli etmemeye çalışarak okumaya devam eder.
Okuma bittikten sonra herkes Ahmet Cemil’i kutlar ve bahçeye çıkılır. Raci Ahmet Cemil’in kendisini eniştesine kovdurttuğunu ima eder. Ahmet Cemil büyük bir üzüntü duyarak yürürken Lamia’nın yemek odasına girdiğini görür. Geri dönüp ona sevgisini açmayı düşünür ancak vazgeçer.
Düşünceler içinde geçen bir gecenin ardından sabaha karşı uyuyabilen Ahmet Cemil birden defterinin olmadığını görür ve yemek odasın da unutulan defter uşak tarafından getirilir.
Ertesi gün ev de İkbal’in ağlama sesini duyan Ahmet Cemil kardeşinin derdinin ne olduğunu bir yıldır süren evliliğin de neden mutsuz olduğunu sorar ama hiçbir cevap alamaz.
Odasına gelen annesi Sabiha Hanım İkbal’in hamile olduğunu Vehbi Bey’in hizmetçi kız Seher’i sıkıştırdığını Lamia’yı sürekli aşşağılayıp dövdüğünü ve haftada birkaç geceyi yatalak babasının evin de onun genç karısıyla geçirdiğini anlatır.
Ahmet Cemil ve annesi; İkbal’i kurtarmanın bir yolunu düşünmeye başlarlar. Eniştesinden artık iyice nefret eden Ahmet Cemil evi kurtarmak için gazete de çalışmaya devam etmek zorunda olduğunu düşünür. Daha çok çalışacak evin parasını kurtaracak Lamia’yla evlenecek ve kızkardeşini bu adamdan ayırarak ailece yeniden mutlu bir hayat sürecekler. Bu düşünceler içinde Lamia aklına gelir Ahmet Cemil’in şiir defterini yeniden okumaya başladığın da en son sayfada Lamia’nın el yazısını görür. “Tebrik ederim….” Artık Lamia’nın da kendisini sevdiğini ümit eder.
Sabah uyandığında söküklerini tamir etmesi bahanesiyle İkbal’i odasına çağıran Ahmet Cemil kızkardeşiyle azda olsa konuşma fırsatı bulur.
Gazeteye gittiğinde; önceki akşam okuduğu şiir hakkında hiç de hoş olmayan eleştirilere arkadaşlarının gülüştüğünü alay ettiğini görür. Sabah gazetelerde çıkan bu yazının Raci’ye ait olduğunu anlar.
Ahmet Şevki Efendi ona üzülmemesi gerektiğini söylese de o bu yazıların herkes tarafından özellikle Lamia tarafından okunacağı düşüncesiyle kahrolur.
Ahmet Şevki Efendi şiirin anlaşılamamasının bu kadar önemli olmadığını önemli olanın kız kardeşinin sorunu olduğunu söyler. Ahmet Cemil’in basımevinden ayrılamayacağını makinaların parasını çıkarana kadar çalışarak evi kurtarmasını sonrada İkbal’i kocasından boşattırabileceğini söyler.
Makinaların başına giden Ahmet Cemil biraz dizgi düzeltme işleri yaparak avunmaya çalışır. O sırada Raci’nin çok kötü bir durumda yattığını öğrenir. Artık Onu bir hastaneye yatırmak gerekir. Her gün biraz daha ölüme yaklaşan Raci Gureba Hastanesine yatırılır.
Akşam evde Vehbi Bey’in diğer günlere göre daha farklı olduğu gözlenir. Odalarına çekildiğinde kızkardeşiyle eniştesi arasında ciddi bir tartışma duyulur. Vehbi Bey gazetelerde Ahmet Cemil hakkında çıkan haberlerin gazetenin onuruna dokunduğunu bunu İkbal’in ağabeyine söylemesi gerektiğini söyler. İkbal bunu Ahmet Cemil’e çok zorlanarak söyler. Bu; gazeteden kovulduğu anlamına gelir.
Ertesi gün gazetede yönetim memuru Ahmet Şevki Efendi Mir’at-ı Şuun gazetesinde yer alan bir yazıda başyazarlığın Ahmet Cemil’den alınarak daha önce üç dört kez kovulan Osman Tayyar’a verildiği haberini gösterir.
Ahmet Cemil makinaları alıp kiraya vermek ya da bir basımeviyle ortak olmak kendisinin de ders vermeye devam edeceğini düşünür ancak beş parasızdır. Üstelik makinaların borcu kendisine aittir. Evi kurtarmak için çaresiz Vehbi Beyle çalışmak zorundadır.
Daha sonraki günlerde basımevine hiç uğramaz eve geç gelir erken çıkar eniştesiyle yüz yüze gelmek istemez. Bu durumdan yararlanan Vehbi Bey evin geçiminin kendisine yüklendiğini Ahmet Cemil’in hiçbir işe yaramadığını bahane ederek içkinin de dozunu kaçırarak İkbal’i daha fazla haşlar.
Makinaları vermeyeceğini söyleyen Vehbi Bey evinde bir asalak besleyemeyeceğini söyleyip kızı durmadan döver. Olanlara daha fazla dayanamayan Ahmet Cemil Vehbi Bey’i dövmek ister ancak annesi bırakmaz. Eniştesi evden çıkınca İkbal’i görmeye giderler. İkbal böğrüne yediği tekme ile acılar içinde kıvranmaktadır.
Başka çare yoktur. Annesinin yüzük ve küpelerini Emniyet Sandığı’na rehine bırakıp aldığı paralarla makinaları dolayısıyla evi kurtarmak zorundadır. Elindeki paralarla telaşla eve gider. Telaş içinde Ahmet Cemil’i kapıda karşılayan Seher İkbal’in durmadan kan kaybettiğini söyler.
Çocuk düşmüştür. Tekrar doktoru çağırır. İlaçlar alınır. Doktor durumunu pek iyi görmez. Ateşi bir türlü düşürülemeyen İkbal gitgide kötüleşmekte ateşler için de sayıklamaktadır. Bir gece ağabeyini yanına çağırır ve o geceden sonra Ahmet Cemil kızkardeşini gece gündüz hiç yalnız bırakmaz Ve bir gece İkbal annesi ve Seher’in kolları arasında çırpınmaya başlar. Ahmet Cemil kardeşini kolları arasına alarak sımsıkı sarılır ve iki kardeşin kolları son bir kez buluşur. İkbal ağabeyinin kolları arasında can verir.
İkbal derin bir yas içinde toprağa verilir. Ahmet Cemil eve döndüğünde kızkardeşinin odasına girip doya doya ağlar. Hayatından yarım yüzyıl geçmiş gibi çökmüş ve yaşlanmıştır Ahmet Cemil.
Ertesi gün Ali Şekip’in dükkanına giden Ahmet Cemil orada Ahmet Şevki Efendi’yle de karşılaşır. Arkadaşları herkesin başından mutlaka bir kere yas geçtiğini bu kadar kendisini bırakmaması gerektiğini söyler.
Bu sırada Raci’nin oğlu Nedim’in gazete sattığını görürler ve Ahmet Cemil hep birlikte Raci’yi ziyarete gitmelerini ister.
Düşüncelerle geçen bir yolculuktan sonra hastaneye varırlar. Raci’yi küçük bir odada yatağa büzülmüş iyice kötüleşmiş bulurlar. Çıkışta doktorlara durumunu sorduklarında pek umut olmadığını öğrenirler.
Ali Şekip’in dükkanına tekrar döndüklerinde Ahmet Cemil Hüseyin Nazmi tarafından yazılıp cama iliştirilmiş bir not bulur. Hüseyin Nazmi bu büyük felakete üzüldüğünü ve yasını paylaştığını kendisine ulaşamadığını verilecek pek çok haberi olduğunu söyler.
Ahmet Cemil bu haberin Lamia ile ilgili olduğunu düşünür. “Lamia’da beni sevdiğini ağabeyine söyledi ve evlenmek istediğini mi belirtti acaba? ” Bu düşünce ile akşamı zor eder.
Erenköy’e arkadaşının köşküne gider ve büyük bir merakla vereceği haberleri söylemesini ister. Hüseyin Nazmi Avrupa’da herhangi bir başkente atanmak üzere olduğunu ve bu arada Lamia’yı bir subayla evlendireceklerini söyleyerek bu gencin bir resmini de gösterir.
Ahmet Cemil’in bütün hayalleri yıkılmıştır. Keşke daha erken davranıp Lamia’yı kendisine isteseydi. Ama evlenmek için yeterince kazancı olmadığı için bunu yapamamıştır.
Bu yıkımın ardından sabah erkenden kardeşinin mezarına gider ve orada kardeşi gibi kendisinin de umutsuzluğuna ağlar.
Dönüşte Raci’nin karısıyla karşılaşır. Kadın oğlu Nedim’in geleceği için babasından kalan hisse senetlerini bozdurarak Raci’nin tedavi masraflarını karşılamak ister. Ahmet Cemil; kadınların neden bu kadar bağışlayan ve bu kadar yüce varlıklar olduğunu düşünür. Demek ki; eğer yaşasaydı İkbal de kocasını affedecekti.
Babıali Caddesi’ni çıkarken uzun zamandır hiç görmediği Vehbi Bey’le karşılaşan Ahmet Cemil kendine alaycı bir gülümseme atan Vehbi Bey’in suratına olanca gücüyle bütün intikamını alırcasına bir yumruk patlatır.
Artık rahatlamıştır. Ali Şekip’in dükkanına girer. Orada Hüseyin Baha Efendiyle Vehbi Bey’in kapıştığını öğrenir. Vehbi Bey artık aylığını ödemek istemez. Çünkü gazete haciz altındadır ve belki de kapatılacaktır. Ahmet Cemil az önce attığı yumruğun verdiği memnuniyetle evine döner.
Ahmet Cemil babasının ölümünün üzerinden geçen şu beş yılda çok büyük hayaller peşinde koşup en büyük acıları yaşamıştır. Artık Lamia da yoktur İkbal de.Bir zamanlar bütün umudunu bağladığı eserini şiir defterini eline alır. Okumak içinden gelmez.
Kemiklerini kırmak istediği bir düşman gibi defteri elinde sıkar ve sayfaları rastgele yırtarak sobada yakar.
Ne yapması gerektiğine karar verir. O da çok uzaklara gidecektir Hüseyin Nazmi gibi. Birden aklına bir gün arkadaşlarıyla Taksim Bahçesi’nde ellerine aldıkları şiir kitabından okudukları bir parça gelir. ”Mezarlığım başka bir hayat gürültüsünün ve kavgasının mahvolmuş kuvvetleriyle dolu; ama daha ölümlerinin bir birini izlemesi bitmiş olmadı.”
O zaman yüzüne son bir umutsuzluk direnişinin dayanma gücü gelir. Diplomasını alır eline. Bununla vilayetlerden birine gidecektir. Annesine düşüncelerini söyler. Sabiha Hanım çaresiz çok uzaklara gitme fikrini kabul eder.
Sirkeci’den ayrılacak sandala binmek üzereyken Hüseyin Nazmi ile karşılaşır. Arkadaşı Avrupa’ya kendisi ise herşeyden uzak olmak için; çok uzak ve her tarafı çöllerle kaplı bir vilayeti seçmiştir.
Bir saat sonra Loyd gemisi Ahmet Cemil’i annesini ve Seher’i Kızıldeniz’e götürmek üzere yola çıkar. Annesi ile Seher’i yerlerine yerleştirdikten sonra yukarı çıkan Ahmet Cemil güverte de bütün hayatının muhasebesini yapar.
Bu siyah bir gecedir. Birden aklına Tepebaşı Bahçesi’nde Haliç’e bakarak seyrettiği mavi gece ile yıldızlardan oluşan elmas yağmuru gelir. Gözlerinin önünde o mavi gece ile bu siyah gece karşı karşıya gelir. MAVİ ve SİYAH. O vakit denize bakar. Siyah bir deniz. Bu siyahlığın içine atlamak ve derinliklerine gitmek ister. Dalgalar onu çağırır gibidir. Ancak o derinliklere girdiğinde huzura kavuşacağını düşünür.
Evet bir karar atılımı küçük bir hareketle vücudunu denizin derinliklerine bırakmayı düşünürken bir sesle irkilir. Annesi yanı başında neden yalnız oturduğunu sorar. Annesine geleceğini söyleyerek bu siyah geceden ayrılarak annesini izler.
Kitabın Ana Fikri
İnsan hayatta karşısına çıkan zorluklara karşı mücadele etmelihayallerle gerçekleri birbirine karıştırmamalıdır.
Kitabın Yazarı: Halit Ziya Uşaklıgil


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mai Ve Siyah Kitap Özeti

Mai Ve Siyah Kitap Özeti konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Jules Verne Aya Yolculuk Özeti Kitap Özeti elif Türkçe ve Edebiyat 5 24-11-2016 12:41
Av Kitap Özeti elif Türkçe ve Edebiyat 2 22-03-2014 10:06
Şelale Kitap Özeti elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-02-2012 01:47
Siyah Ve Kalin Kapakli Bir Kitap mormavi İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 10-05-2010 07:57
aşk-ı memnu kitap özeti handan Kütüphanemiz 3 20-04-2010 03:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats