bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-05-2013, 05:32   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yön ve Hedef Bulma Sporu Hakkında Bilgi

Yön ve Hedef Bulma Sporu Hakkında Bilgi


Spor dallarının hemen hemen tümünde sporcular performanslarını kullanacakları alanları ve gidecekleriyerleri önceden bilirler ve ona göre kendilerini hazırlarlar. Atletizmde koşulacak mesafe teniste topla oynayacağınız alan yüzmede alacağınız mesafe raftingde gidilecek yer ve nehrin tehlikeli bölgeleri dağ bisikletinde rota mağaracılıkta girilecek mağaraların haritası önceden belirlidir. Tüm bunlar bilindiği zaman sporcu tüm yoğunluğunu performansının artması için kullanabilir. Orienteeringdeyse yalnızca alan belirli. Ne tarafa gideceğini sporcu karar veriyor. Hedeflere ulaşabilmek için elinde yalnızca pusulası ve haritası var. Üstelik bunu en kısa zamanda yapmanız gerekiyor. Bir yandan koşu bir yandan nereye gidileceğini düşünme. Orienteering bundan dolayı da “koşarak satranç oynama sporu” olarak da biliniyor. Orienteering yapmak için herhangi bir özellik gerekmiyor. Belirli bir kondisyona sahip herkes Orienteering yapabilir. Ancak başlangıç olarak basit parkurlar ve kısa mesafeler seçilmesi yön bulma pusula ve harita kullanma becerisinin yeterince geliştirilmesini sağlar. Arazide rahat ve hızlı ilerleme becerisi de geliştikten sonra geniş par kurlara çıkılabilir.
Neler Gerekiyor?
Orienteering yapmak için gerekli olan malzemeler yalnızca harita ve pusula. Harita da yarışmayı düzenleyenler tarafından sağlandığından bir tane pusulaya sahip olmak yeterli. Yükseklikölçer ve GPS kullanılmıyor. Haritalar Orienteering için özel olarak yapılır. Daha doğrusu var olan haritalar bu spor için özelleştirilir. 1:10.000. 1:25.000 ve 1:50.000 ölçeğinde eşyükselti eğrilerine sahip haritalar kullanılabilir. Bu haritalar belediyeler Köy Hizmetleri Müdürlüğü Orman İşletme Müdürlüğü gibi yerlerden elde edilebilir. Orienteering parkuru düzenlenirken haritada yer almayan bitki örtüşü enerji iletim hatları. özel nesneler l m yüksekliğindeki bir kaya çok küçük su birikintileri gibi arazi özelliklerinin tümü harita üzerine işaretlenerek “Orienteering haritası” yapılır. Haritalar yarışmayı düzenleyeler tarafından hazırlanır ve yarışmacılara yarıştan önce verilir. Harita üzerinde çıkış noktası A (üçgen) hedef noktaları O (daire) ve bitiş noktası da © (İç içe geçmiş iki daire) işaretleriyle gösterilir.

Orienteering haritalarıyla hedef noktalarına nasıl ulaşılıyor?
Öncelikle harita okuma ve yorumlama becerisi İyi gelişmiş olmalı. Haritaya bakıldığında hedef alanının üç boyutlu olarak zihinde canlandırılması kolaylık sağlar. Haritada ilk göze çarpan eşyükselti eğrileri. Kapalı olan bu eğriler aynı yükseklikteki noktaların birleşmesinden oluşur ve birbirleriyle kesişmezler. En dıştaki eğride yükseklik en az en içtekininse en fazla olur. Eşyükselti eğrilerinin seyrek ya da sık olması arazinin yapışma göre belirlenir. Eğimin fazla olduğu yerlerde eğriler sıklaşırken az olduğu yerlerde seyrekleşir. Ayrıca harita üzerinde verilen Ölçek yardımıyla mesafeler de hesaplanabilir l: 10.000 ölçekli bir haritada l cm 100 metreye karşılık gelir. Ayrıca yol akarsu demiryolu uçurum gibi farklı nesneler de harita üzerinde özel işaretlerle gösterilir. Bunlar arazide yalnızca nerede olduğunuzu değil etrafınızda da neler olduğunu bilmenizi sağlar. Diğer gerekli malzemeyse pusula. Orienteeringde pusula harita üzerinde gidilecek yönün belirlenmesi için kullanılır. Öncelikle haritanın arazide hangi yönde olduğunun belirlenmesi gerekir. Bunun için harita yere koyulur ve harita üzerindeki kuzey okuyla pusula üzerindeki kuzey oku aynı yöne gelinceye kadar harita çevrilir. Pusulaların çeşitli tipleri bulunuyor. En çok kullanılan Silva tipi ve mercekli pusula. Şeffaf olan Silva pusulayla mesafe ve açı ölçümü harita üzerinde yapılabilir. Bunun için önce harita üzerinde başlangıç noktasıyla hedef noktası bir çizgiyle birleştirilir. Sonra pusulanın uzun tarafı gidilecek olan yone doğru pusulanın kenarı çizgiye gelecek biçimde yerleştirilir. Sonra pusulanın kuzey-güney çizgileri haritanın kuzey-güney çizgilerine paralel olacak biçime getirilir. Daha sonra pusula harita üzerinden kaldırılır. Yere paralel olarak tutulur. Pusula üzerindeki kuzey-güney çizgileriyle pusula iğnesinin kuzey-güney çizgileri çakışıncaya kadar dönülür. Böylece hareket okunun yönü hedef noktayı gösterir. Mercekli pusulada da benzer yöntem uygulanır. Ancak bununla daha hassas Ölçümler yapılır. Pusulayla gidilecek yön ayarlandıktan sonra hedef noktasına ulaşmak için gidilecek rota üzerinde kısa hedefler (ağaç kayalık gibi) belirlemek rotada hata yapma olasılığım düşürür. Uzun mesafeli rotalar için pusulanın manyetik sapma açısının da hesaplanması gerekebilir.

Orienteering Parkuru
Parkur için özel bir alan gerekli değil. Parkur olarak seçilen yerler ormanlık düz alanlar ovalar küçük akarsular ve göl kıyıları gibi herhangi bir alan seçilebilir. Önemli olan seçilen yerin haritasının kolay elde edilebilir olması. Parkurlar genel olarak çıkış hedef noktaları ve bitiş bölümlerinden oluşur ve özel olarak hazırlanır. Alanın büyüklüğü ve hedef noktalarının sayısı yarışmacıların tecrübelerine göre değişir. Genel olarak l -10 km2 lik alanlarda yapılır. 6 – 15 tane hedef noktası parkura yerleştirilir ve harita üzerine işaretlenir. İki hedef noktası arasındaki uzaklık l km’yi genelde geçmez. Noktanın bulunduğu yere kırmızı ve beyaz renklerden oluşmuş bir bayrak ve kağıt üzerinde farklı delikler açabilen tel bir zımba konur. Parkurun zorluğu uzunluğuna ve noktaların arazide konulduğu yere göre değişir. Kolay bir parkur 2 km orta zorlukta bir parkur 2 – 6 km ve zor bir parkurda 6 km’den daha fazla uzunlukta olur.

Nasıl yapılıyor?
Orienteeringde amaç belirli bir alanda önceden yerleştirilen “hedef noktalarını” geçerek en kısa zamanda bitiş noktasına ulaşmak. Sporcular başlangıç noktasına gelir. Hedef noktaları belirli olan harita ve kontrol kartı sporculara yarıştan önce verilerek süre başlatılır. Sporcular ellerindeki pusulayla hangi hedef noktalarım bulacakları ve bitiş noktasına hangi yoldan gideceklerine kendileri karar verir. Hedef noktalarına ulaştıktan sonra kontrol kartlarını o noktadaki zımbayla delerler. Tüm noktaları tamamladıktan sonra da bitiş noktasına giderek hakemlere kartlarını onaylatırlar. Tüm bunları en kısa zamanda yapan sporcu yarışmayı kazanır. Kontrol kartı kaybedilirse yarış dışı kalınır. Sporcular parkura 2-5 dakika arayla çıkarlar. Birbirlerini takip etmelerini engellemek İçin de her sporcuya farklı parkur rotaları verilir. Orienteering yarışları zamana karşı yapıldığı gibi puan toplama biçiminde de yapılabilir. Zorluk derecesine göre her noktaya belli bir puan verilir ve yarış sonunda en çok puanı alan yarışmayı kazanır. Ancak sporcu bunları da belli bir zaman içinde yapmak zorunda. Bu zamanı aşarsa cezapuanı uygulanıyor. Bunun yanında bayrak yarışı biçiminde olan orienteering de var. Takım halinde yapılır. Takımın her üyesi araziye sırayla çıkar ve kendisine ayrılmış noktalardaki bayrakları getirerek yansı en kısa zamanda bitirmeye çalışır. Orienteering çeşitleri en bilinen ve yapılan türü koşarak yapılan orienteering. Bununla beraber kayakla dağ bisikletiyle elle kullanılan engelli aracıyla ve kent içindeki parklarda yapılan türleri de bulunuyor. Dağ bisikleti ve kayakla yapılan orienteeringde yön bulma becerisinin yanında dayanıklılık da önemli. Harita ve pusula kayak orİenteeringinde sporcunun gögsüne yapıştırılan ve sporcunun yüzüne doğru duran bir alete dağ bisikletin deyse gidona takılıyor. Elle kullanılan engelli aracıyla yapılan orienteeringde hareket yeteneği oldukça kısıtlı. Gidilecek rotada en uygun yolu belirlemek avantaj sağlar. Orienteering kent merkezlerinden uzakta ve çok geniş alanlarda yapıldığından seyir keyfi yok. Yarışmalar yalnızca başlangıç ve bitiş noktalarında izlenebiliyor. Bundan dolayı orienteeringi tanıtmak için kent içindeki parklarda park orienteeringi yapılıyor.

Doğada Pusulasız Yön Bulma
Pusula ya da GPS gibi yön bulma da araçları olmadan da geleneksel yöntemlerle yön bulunabiliyor. Ancak bu yöntemlerle yön tam olarak belirlenmez yalnızca kabaca bir fikir elde edilir.

Sopa ve Taş Yöntemi
Havanın açık ve güneşli olması gerekir. Yaklaşık l m boyunda düz bir sopa zcmine çakılır. Sopanın gölgesinin ucuna küçük bir taş koyulur. Gölge sabahları sopaya doğru yaklaşmayı öğleden sonraysa uzaklaşmaya başlar. 15-20 dakika sonra gölgenin ucuna ikinci bir taç koyulur. Bu iki taş arası bir çizgiyle birleştirilir. Bu çizgi doğu-batı çizgisidir. Sonra sol ayak ilk taşın olduğu yere sağ ayak da ikinci taşın olduğu yere yerleştirildiğinde bakılan yön kuzeydir. Bu yöntemden doğru sonuç almak için zeminin düz olması ve gölgenin ucunun hassas işaretlenmesi gerekir.

Saat Yöntemi
Akrep ve yelkovanı olan saatlerle de yön tayini yapılabiliyor. İlk olarak akrebin ucu güneşe doğru döndürülür. Akreple saat 12 noktası arasındaki açının ortasından bir çizgi geçirilir. Açının iç kısmından geçen çizginin olduğu taraf güneyi diğer tarafsa kuzeyi gösterir. Ayrıca güneşe yakın olan taraf da daima güney yönünü gösterir.

Yıldızlardan Yararlanma
Yıldızların hareketlerine bakarak da yön tayini yapılabilir. Yere sabitlenmiş olan bîri kısa biri uzun olan iki sopa ya da iki sabit referans noktası yardımıyla herhangi parlak bir yıldıza bakarak yön tayini yapılabilir. Yıldız sağa doğru hareket ediyorsa güneye sola doğru hareket ediyorsa gidiyorsa kuzeye yükseliyorsa doğuya alçalıyorsa batıya doğru bakılıyor anlamına gelir. Burada aslında yıldızlar hareket etmez dünya kendi ekseni etrafında döndüğünden yıldızlar hareket ediyormuş gibi görülür. Bunun yanında Kutup Yıldızından da yararlanılabilir. Kutup Yıldızı kuzey kutbu üzerinde ve sabit bir yerdedir. Havanın açık olduğu her zaman Kutup Yıldızı’na bakarak coğrafi kuzey yönü bulunabilir. Kutup Yıldızı’nı bulmak için Önce kepçe biçiminde olan “Büyük Ayı Takımyıldızı” bulunur. Kepçenin sapınıdan en uzaktaki iki yıldız üzerinden hayali bil çizgi geçirilir. Bu iki yıldız arasındaki mesafenin 5-6 katı kadar uzaklıkta bir yerde kutup yıldızı bulunur. Kutup yıldızının nerede olduğundan emin olmak İçin “Koltuk Takımyıldızı” da kullanılabilir. Bu takımyıldızı büyük Ayı’nın tam karşısında ve basık “W” biçiminde. Kutup Yıldızı bu iki takımyıldızı arasında yer alır.

Bitkilerden Yararlanma
Kesin olmamakla birlikte bitkiler de gidilecek yön hakkında bilgi verebilir. Çok yıllık bitkilerin (çam meşe gibi) güneşe bakan ya da ekvatora yakın olan bölümlerinde daha fazla yeşillik bulunur. Karayosunları gölgede ve nemli yerlerde yaşadığından ağaç ya da kayaların yosunlu bölümleri ekvatora değil kutuplara bakan taraftır. Ayrıca söğüt kavak gibi ince dallı ağaçlar da güneşe doğru (ekvator) eğilirler. Ancak bu güçlü” ve devamlı esen rüzgarlar dalları başka yönlere çevirebilir.

Rüzgarlardan Yararlanma
Kıyı bölgelerinde rüzgarlar sabahleyin dcnize akşama doğru da karaya doğru eser.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yön ve Hedef Bulma Sporu Hakkında Bilgi

Yön ve Hedef Bulma Sporu Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yol bulma atletizm, atletizm yol bulma hakkında bilgi, etrafinda yildizlarin oldugu pusulaya benzeyen eaya, kelebek orienteering nasil olur, hedef bulma yöntemleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Menopozda hangi tür sporu yapmalıyım daywest Sağlık Soruları ve Cevapları 0 06-01-2012 11:22
Yön bulma yöntemleri hakkında bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:44
Tüp Bebekte Hedef Tek Bebek daywest Tüp Bebek Bölümü 0 14-03-2010 04:57
Hedef - The Goal bayrak_007 Kütüphanemiz 0 27-11-2008 11:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats