bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-05-2013, 11:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Neşet Ertaş Kimdir-Neşet Ertaş Hayatı

Neşet Ertaş Kimdir-Neşet Ertaş Hayatı


Neşet Ertaş 1938 yılında Kırtıllar Köyü’nde Döne’den doğma Muharrem Ertaş’ın oğludur. Kırşehir Yozgat ve Keskin’in çeşitli köylerinde çocukluk ve ilk gençlik yılları geçmiştir. 15 yasında çıktığı gurbet hayatinin hala devam etmektedir. Neşet Ertaş’i tanımak asil onun ruh ve gönül macerasını bilmeyi gerektirir ki burada hemen karsımıza Neşet Ertaş’la en rafine üslubuna kavuşan Orta Anadolu Abdal Müziği geleneğinin gelmiş geçmiş en büyük ustalarından olan babası Muharrem Ertaş karsımıza çıkar.
İste Neşet Ertaş babası Muharrem Usta ile adeta Anadolu’daki en olgun seviyesine erisen bu Türkmen/Abdal müzik birikiminin yeni bir yorumcusudur. Yoğun yöresel özellikleri ve baskın mahallilik unsurları ile donanmış bu müziği yöresinin dışına çıkarmış ülke genelinde ve hatta yurt dışında bilinmesini ve tanınmasını sağlamıştır.
1960′lardan itibaren binlerce yıllık sazımız bağlama ile birlikte anılan; sadece geniş halk kesimlerinde değil ciddi musiki çevrelerinin ve gerçek türkü dostlarının da gündeminden hiç düşmeyen Neşet Ertaş’i farklı bir bağlamda değerlendirmek gerekiyor- Çünkü o aslında bir anlamda tam bir yöre sanatçısı olmasına rağmen yaygın şöhreti ve söylediği türkülerin popülaritesi ile ülke genelinde tanınan biri olarak hem babası Muharrem Ertaş’tan hem de bu geleneğin diğer usta isimleri olan Hacı Tasan ve Çekiç Ali’den de ayrılır. Bir başka söyleyişle onun sanatı için basta Muharrem Usta olmak üzere. Hacı Tasan Çekiç Ali ve Abdal/Türkmen Müziği geleneğinin çeşitli yörelerde farklı tavır ve üsluplarda karsımıza çıkan diğer ustaları da dahil olmak üzere hepsinin üst seviyede bir sentezi ve esrarlı bir bileşkesi denilebilir.
Sarısözen’in tabiri ile bir zamanlar sadece ve sadece “Kırşehirli Mahalli Sanatçı” olarak bilinen Neşet Ertaş’ı binlerce hatta milyonlarca saz çalıp türkü söyleyen diğerlerinden ayıran nedir? Onun sazının ve sesinin insani büyüleyen sırrı nereden gelmektedir? Neredeyse yarim asra varan bir süreden beri gerçek anlamda gönül telimizi titreten ruhumuzu ürperten bu esrarlı sesin sazın ve yorumun arka planında neler ve kimler vardır? Sazı gümbür gümbür ses veren adeta davula eslik edercesine sazının göğsünde pençesiyle sesler çıkaran hep samimi ve kendi halinde yüreğinin acılarını ve kendi iç gurbetlerini seslendiren; hiç bir medya tik tutumu olmayan kalabalıklardan ve şöhretten adeta köse bucak kaçarak pek ortalıklarda görünmeyen; mezhep parti ve etnik kimlik çağrışımlarına pirim vermeyen sazından sözünden ve sesinden gayri hiç bir şeyden medet ummayan bu “Garip” insani tanımak kadar tanımlamak da gerçekten zor.
Ayaklarının altındaki toprağın renginden kokusundan haberdar olan bastıkları yeri az çok tanıyan yürekleri hep türkülerle birlikte atanlar için Neşet Ertaş belki de tam bir “yasayan efsane”; meçhul uzak esatiri ve sırlarla dolu…
Neşet Ertaş’in sanatı hayati ile hayati sanatı ile o kadar içice ki çalıp çığırdığı türkü ve bozlaklarında bütün bir hayat hikayesini bulmak mümkün olduğu gibi hayatına yakından baktığımızda da o içli türkülerin acili bozlakların nelerden nasıl doğduğunun ipuçlarını elde ederiz hemen. Onun yokluk yoksulluk ve acılarla dolu hayatim “Garip” mahlasıyla yazdığı koşma tarzında usta isi şiirlerle anlattığı ozan yönünü yıllarca kimse fark etmedi bile. Babasından tevarüs ettiği geleneksel ve anonim türkülerin bozlakların dışında sözleri kendisine ait türküler bozlaklar söylediğini de fareden olmadı yıllarca. Sözü ve müziği ile anonim türkülerdeki erişilmez sadeliği ve estetik seviyeyi yakalayan sayısız türkünün bozlağın altına attığı mütevazı imzasını kimselere söylemedi bile.
Neşet Ertaş o büyük yaratıcı yeteneği ile okuduğu her eseri yeni bastan öyle bir yorumlar ona öyle bir ruh ve hava verir ki adeta yeni bir beste ile karsı karsıya olduğunuzu dahi sanabilirsiniz. Bu durumu yeteneği kültürü ve birikimi oldukça sinirli sığ ve sıradan sanatçıların yorum adına yaptıkları “dejenerasyon” ile karıştırmamak gerekir. Çünkü Neşet Ertaş kendisine ait olmayan bir türküyü bi1e öyle bir okur ve yorumlar ki o türkü o sekliyle yıllar öncesine ait bir Neşet Ertaş türküsü gibidir artık.
Olağanüstü denilebilecek yeteneği geleneğe hakimiyeti gelenekten kopmadan yeniye bağlılığı yeni zamanların modern zevk ve eğilimlerini gözeten diri ve uyanık tecessüsü ile Neşet Ertaş hep gündemde kalmış bir sanatçıdır. O ismi bağlama ile özdeşmiş ve adeta bu dünyaya türkü söylemek için gelmiş gerçek bir türkü ustası… Türküyü bağlamaya bağlamayı türküye bu kadar yakınlaştıran ve yaklaştıran adeta birbirlerinin içinde -kendisi ile birlikte- eritip yok eden ikinci bir sanatçı bulmak öyle sanıldığı kadar kolay değildir.
Neşet Ertaş’ın sanatı; müziğin özünü ruhunu kavrayan birinin hiç bir yapmacıklığa tevessül etmeden olduğu gibi kendini kendi özünü ve hissettiklerini saza söze dökmesidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Neşet Ertaş Kimdir-Neşet Ertaş Hayatı

Neşet Ertaş Kimdir-Neşet Ertaş Hayatı konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş (Hayatı) nimlahza Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 27-09-2012 10:48
Kızılırmak - Neşet ERTAŞ nimlahza Türkü Sözleri 0 08-04-2009 03:34
Gel Yanıma - Neşet ERTAŞ nimlahza Türkü Sözleri 0 08-04-2009 03:23
Aydost - Neşet ERTAŞ nimlahza Türkü Sözleri 0 08-04-2009 03:13
Neşet Ertaş Biyografi-Neşet Ertaş Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 03:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats