bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-05-2013, 07:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fizyoterapist Nasıl Olunur

Fizyoterapist Nasıl Olunur


Mesleğin eğitimi eğitim kurumlarında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Sağlık Bilimleri Fak. – Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü ve Sağlık Yüksekokulu – Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümlerinde verilmektedir.
Fizyoterapist Okulu Kaç Yıllıktır
Fizyoterapistlik mesleğinin eğitim süresi 4 yıldır.
- Eğitimleri süresince öğrenciler: Türk Dili ve Edebiyatı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Yabancı Dil gibi genel kültür dersleri ile Biyoloji İnsan Anatomisi Fizyoloji Histoloji Fizik Kimya Psikoloji gibi temel tıp bilimleri yanında ısı-ışık elektroterapi özel tedavi hareketleri kinezyoloji biomekanik yardımcı cihaz ve protez eğitimi ve diğer mesleki dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak alırlar.
- Ayrıca; Ortopedi Nöroloji Dahiliye Romatoloji Genel Cerrahi Kadın Doğum gibi klinik dersler yine bu program içinde öğrencilere okutulmaktadır.
- 4 yıllık eğitimleri boyunca öğrenciler uygulamalı olarak tanısı konmuş hastalığın değerlendirilmesine olanak veren kas testi eklem hareketlerinin özel araçlarla ölçümü kısalık testleri elektrodiagnostik testleri günlük yaşam aktiviteleri hız endurans esneklik ölçümleri antropomorfik ölçümler fiziksel fonksiyon testleri duyu-algı-motor bütünleşme testlerini ayrıca dünyaca kabul görmüş rehabilitasyon tekniklerini öğrenirler.
- Isı-ışık parafin düz alçak orta yüksek frekanslı akımlar mekanik araçlar ortopedik ve nörolojik özürlü ve sağlıklı kişilere yönelik özel egzersizler konnektif doku masajı manipülasyon ve diğer özel tedavi yöntemlerinin bizzat hasta üzerinde uygulanması yaz ve son sınıf stajlarında yaptırılmaktadır.
- Yaz ve son sınıf stajları nöromusküler sistem bozuklukları protez-ortez ve biomekanik pediatrik nöroloji iş-uğraşı tedavisi genel cerrahi göğüs hastalıkları mesleki rehabilitasyon elektroterapi ortopedi nöroşirurji plastik cerrahi ve sporcu sağlığı gibi konuları ilgili anabilim dallarına bağlı ünitelerde uygulamalı olarak ve bizzat yaparak öğrenirler.
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lisans Diploması” ve “Fizyoterapist” unvanı verilir.

Fizyoterapist Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lisans Diploması” ve “Fizyoterapist” unvanı verilir.

Fizyoterapist Çalışma Alanları
Fizyoterapistler devlet hastanelerinde özel hastanelerde Sağlık Bakanlığı Sosyal Sigortalar Kurumu belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde rehabilitasyon merkezlerinde özel kliniklerde spor kulüplerinde huzurevlerinde çalışabilirler. Fizyoterapinin tıbbın pek çok alanına uygulanabilen bir bilim olması nedeniyle fizyoterapistler; nöroloji nöroşirurji ortopedi genel cerrahi toplum hekimliği pediatri kardiyoloji kardiyovasküler cerrahi romatoloji kadın hastalıkları ve doğum ve spor bilimleri dallarında hasta tedavisi yapabilir. Büyük oranlarda artan trafik ve diğer iş kazaları sonrasında fonksiyon bozukluklarının kalıcı hale gelmesinin önlenmesi kişinin bağımsızlığının kazandırılması konusunda fizyoterapistlere büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Özürlüleri topluma kazandırmanın onları üretken işlerde çalıştırmanın bilincine varıldıkça fizyoterapistlerin önemi giderek artmakta ve daha fazla elemana gereksinim duyulmaktadır. Toplumun temeli ve koruyucu rehabilitasyon uygulamaları ile özrün sakatlığın ve bozukluğun önlenmesine yönelik program ve projelerde rol alarak daha sağlıklı topluma ulaşılması ve sağlık hizmeti maliyetlerinin düşürülmesi konusunda katkıda bulunur.

Fizyoterapist Meslekte İlerleme
Fizyoterapistler üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler. Çalıştıkları işyerinde belli bir alanda uzmanlaşabilirler (yanık felç vb.). Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda uzmanlık alanları tecrübeleri kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler.

Fizyoterapist Görevleri
Hastanın kas sinir ve eklem gücünü çeşitli aletlerle ve testlerle değerlendirir. Elde ettiği sonuçlara göre hastaya elektroterapi egzersiz tedavisi rehabilitasyon programı gibi tedavi yöntemleri uygular. Fiziksel ve fonksiyonel performans/kapasite günlük yaşam aktiviteleri ağrı duyu yardımcı araç-gereç ortez-protezlere yönelik ölçme ve değerlendirme yöntemleri ışığında belirlediği fizyoterapi rehabilitasyon programını planlar ve uygular. Tedaviye yönelik özel egzersiz ve eğitim programları fiziksel uygunluk eğitimi ısıışık hidroterapi elektroterapi mekanik ve manuel tedaviler masaj yaklaşımlarla bağımsız hareketi kolaylaştırıcı düzenlemeler ve mesleki rehabilitasyon yaklaşımlarını uygulayarak sağlıklı hasta ve özürlü kişilere fizyoterapi rehabilitasyon hizmeti verir. Felçli hastalar için özel tedavi tekniklerini kullanır Sırt ve boyun kireçlenmeleri olanların önce vücutlarının rahatsız bölgelerini ısı veren aletlerle ısıtır daha sonra çeşitli aletlerle veya elle uyarır sertlikleri yumuşatır sürekli akım cihazları ile felçli hastaların sinirlerini gevşetir Felçli hastaları sıcak su havuzuna yatırarak ve aletlerle hastanın vücuduna su fışkırtarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar Vücudun hareket yetisi azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler planlar ve uygulanmasını denetler İşlev yetersizliği giderilemeyen veya tümüyle yok olan organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların (protez veya ortezlerin) kullanımını hastaya öğretir.

Fizyoterapist Kullanılan Malzemeler
Enfraruj Ultrasyon Traksiyon aleti Baker Elektrikli stimulasyon aleti Tens Kum torbaları ağırlıklar Parafin Servikal traksiyon aleti Vakum Lumbal traksiyon aleti Isı-ışık ajanları Elektriksel modaliteler Protez-ortez ve yardımcı araç-gereçler gibi aletleri kullanır.

Fizyoterapist Özellikleri
Fizyoterapist olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı Bedence güçlü ve dayanıklı Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen el ve parmak becerileri gelişmiş başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan sabırlı sevecen dikkatli ve sorumluluk sahibi
kimseler olmaları gerekir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Fizyoterapist Nasıl Olunur

Fizyoterapist Nasıl Olunur konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: fizyoterapist nasıl olunur, solunum fizyoterapisti nasıl olunur, fizyoterapist nasil olunur, cocuk fizyoterapisti nasil olunur, çocuk fizyoterapisti nasil olunur, devlet fizyoterapist nasıl olunur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hostes Nasıl Olunur elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 27-05-2013 07:22
Savcı Nasıl Olunur elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 27-05-2013 07:17
Gmail Nasıl Üye Olunur elif Soru Cevap 0 31-03-2013 07:59
Gökbilimci Nasıl Olunur? elif Soru Cevap 0 18-02-2013 09:19
Kışın Nasıl Şık Olunur elif Elbiseler ve Günlük Giysiler 0 24-12-2011 03:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats