bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-05-2013, 11:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Keramet Nedir-Keramet Hakkında Bilgi

Keramet Nedir-Keramet Hakkında Bilgi


Allahü tealanın sevgili kullarında meydana gelen adet dışı alışılanın üstünde görülen harikulade hal. Doğru bir itikada inanca sahib olan ve her işinde islamiyete uyan kimselere Allahü tealanın adeti dışında yani fizik kimya ile biyoloji kanunları dışında ikram ve ihsan ettiği şeylere “keramet” denir. Lügatta Keramet harika yaradılışın ve imkanların üstünde olup insanda hayranlık uyandıran şey manasınadır. Allahü teala her şeyi bir sebeb altında yaratmaktadır. Bu sebeplere iş yapabilecek tesir kuvvet vermiştir. Bu kuvvetlere tabiat kuvvetleri fizik kimya ve biyoloji kanunları da denir. Bir iş yapmak bir şeyi elde etmek için bu işin sebeplerine yapışmak lazımdır. Sözlükte değer kıymet gibi anlamlara gelen kerâmet dini bir kavram olarak Peygamberlik iddiasıyla bir ilgisi olmaksızın bir mü’minde harikulâde (olağan üstü) bir halin meydana gelmesi demektir Şayet bu hâl kendisinde meydana gelen kimse amelleri sâlih olan biri değilse o hârikulâde hale istidrâc adı verilir Keramet Allah’ın veli kuluna bir ikramıdır Asıl kerâmet kişinin istikâmet üzere bulunması hal ve hareketlerinin Kur’an ve Sünnet’e uygun olmasıdır..
Evliyanın kerametleri haktır doğrudur. Peygamberlerin mücizeleri olduğu gibi evliyanın da kerametleri vardır. evliya Allahü tealanın salih temiz kullarıdır (Bkz. Veli). Allahü teala kendisine yakın olan bu seçilmiş kullarına diri ve ölüyken kerametler ihsan eder. Onlar için adet-i ilahiyyesini bozar değiştirir. Başkasına vermediklerini onlara ihsan eder.
Keramet velinin ölüsünde de dirisinde de hasıl olur. Peygamberler ölünce peygamberlikten ayrılmadıkları gibi veliler de ölünce evliyalık derecesinden düşmezler. insanın ölünce rühunun ölmediği ayet-i kerime ve hadis-i şeriflerle açıkça bildirilmiştir. Rühların şuur sahibi olup ziyaret edenleri ve onların yaptıklarını anladıkları da bildiriliyor. Kamillerin velilerin ruhları diriyken olduğu gibi öldükten sonra da yüksek mertebededirler. Allahü tealaya manevi olarak yakındırlar. Keramet sahibi olan rühlarıdır. Rüh ise insanın ölmesiyle ölmez. Kerameti yapan yaratan yalnız Allahü
tealadır. Her şey O’nun kudreti ile olmaktadır. Her insan Allahü tealanın kudreti karşısında diri iken de ölü iken de hiçtir. Bunun için Allahü tealanın dostlarından biri vasıtasıyla bir kuluna ihsanda bulunması şaşılacak bir şey değildir. Diri olanlar vasıtasıyla çok şey yaratıp verdiğini herkes her zaman görmektedir. insan diri iken de ölü iken de birşey yaratamaz. Ancak Allahü tealanın yaratmasına vasıta sebeb olur.
Evliyanın kerametine inanmak lazımdır. Evliyanın kerametine inanmayan Ehl-i sünnetten ayrılır. Evliyanın kerameti olduğu ayet-i kerime ve hadis-i şerifler ile bildirilmiştir. Onun için Müslümanlar keramete inanır. evliyadan hasıl olan harikalar kerametler ikiye ayrılır. Birincisi Allah’ın zatına ve sıfatlarına ve işlerine ait olan bilgilerdir. Bunlara “keşif” de denir. Bunlar akıl ile düşünmekle elde edilemez. Seçtiği kullarına ihsan eder. ikincisi madde alemindeki harikulade şeylerdir. Bu keramet seçtiği kullarına verildiği gibi kafirlere de verilir. Kerametlerin birincisi kıymetlidir. Cahiller ise ikincisini kıymetli sanırlar. Keramet deyince yalnız bunları anlarlar. açlıkla ve insanlardan kaçarak nefislerini temizleyen her insan mahlükların gayblerini haber verir. insanların çoğu hep dünyayı düşündükleri için böyle haber verenleri evliya sanır. Hakikatten haber verenlere kıymet vermezler.
Bunlar evliya olsalardı bizim hallerimizden haber verirlerdi derler. Bu bozuk düşünceleri ile Allah’ın sevdiği kullarını inkar ederler. Velilik Allah’a yaklaşmak demektir. Bu dereceye yetişenlere mahlüklara ait kerametler de verilebilir. Bu kerametin çok olması velinin yüksek olduğunu göstermez. Velinin kendinde keramet hasıl olduğunu bilmesi lazım değildir. allah bir velinin şekillerini bir anda çeşitli memleketlerde herkese gösterir. Uzak yerlerde şaşılacak şeyleri yaptığı görülür. Halbuki kendisi bunları bilmez. Bilenleri olursa da yabancılara belli etmez. Çünkü keramete kıymet vermez.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
ebush (28-05-2013)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Keramet Nedir-Keramet Hakkında Bilgi

Keramet Nedir-Keramet Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Arp Nedir?-Arp Hakkında Bilgi? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 5 28-03-2017 09:49
Ekolojik Denge Nedir Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 18-03-2013 08:34
Nikahta Keramet Vardır - Osman AYSU nimlahza Kütüphanemiz 0 20-05-2011 09:32
Ne sihirdir, ne keramet; Jean’de marifet! mormavi Moda Hakkında Herşey 1 23-05-2009 05:28
Nikahta keramet varmı acaba..? mormavi LakLak Bölümü 1 12-05-2009 04:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats