bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-05-2013, 02:13   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fosil Nedir-Fosil Hakkında Bilgi

Fosil Nedir-Fosil Hakkında Bilgi


Jeolojik devirler boyunca yaşamış canlıların taşlamış kalıntılarına fosil denir. Tarih öncesi çok eski çağlarda toprak altına gömülüp kalmış değişik bir yapı ve görünüş alarak adeta ” taşlaşmış ” hayvan ve bitki kalıntıları “fosil” diye tanımlanır. Fosilleri bulunan ilk bitkiler 500. 000. 000 yıl önceden kalmış yosunlar ve bakterilerdir. Sözkonusu fosillerin incelenmesiyle dünyada var olduğu bilinen ilk bitki türlerinin mavimsi yeşil yeşil kırmızı kahverengi yosunlardan ibaret bulunduğu anlaşılmıştır.
Fosiller insanın kendi geçmişini ve milyonlarca yıl önce yaşamış olan hayvanların bitkilerin türlerini niteliklerini incelemek bakımından büyük ölçüde yarar sağlar. Fosillerin incelenmesine ve daha başka yöntemlere uygulamalara dayanarak bu konuda bilgi edinmemizi sağlayan bilim dalı “paleontoloji” adını taşır.
Bilimsel bir açıdan bakılacak olursafosiller milyonlarca yıl önce gömülüp kalmış gövdelerin kalıntıları değildir. Gerçekte üç tür fosil vardır. Bunlardan biri herhangi bir organizmanın gerçek gövdesinin parçasıdır. Diğer bir tür fosil vardır ki bu da gövdenin kalıbı veya modeli niteliğindedir. Bir hayvanın ya da bitkinin gerçek gövdesinin orada olmamasına rağmenbu gövdenin kalıbı modeli kalmıştır. Üçüncü tür fosil hayvanın çamur ya da balçık tabakası üzerinde bıraktığı “iz” niteliğini taşır. Bir ayak izi pençe izi vs. görüşündedir.

Bitki Fosilleri : Genellikle sert tohumlar ve tahta kısımlar fosilleşmiş olarak bulunur. Çiçek ve yaprakların kendileri korunmazlar ancak karbon etkisi onların yapısındaki çok ince detayları dahi korumaktadır.

Hayvan Fosilleri : Dişler kemikler ve kabuklar deri et kürk tüyden daha fazla rastlanan kalıntılardır. Genellikle kemikler bulunur ancak Alaska Siberya gibi yerlerde nadiren tüm mamut fosiline rastlanmıştır. Bu bölgelerdeki donmuş hayvanlar fosil olarak tümüyle milyonlarca yıl korunmuştur.

Kabuklu Deniz Canlıları : Milyonlarca yıl önce denizlerle kaplı olan bölgelerden su geri çekildiğinde kabuklu deniz canlıları çamur kum ve balçığa gömülmüşlerdir. Bu şekilde fosil olarak milyonlarca yıl korunmuşlardır.
Amberler : Ağaç reçinesi içinde sıkışıp kalan hayvan fosilleri.

Fosiller nasıl oluşur
Canlılar öldükten sonra organik-yumuşak kısımları diğer hayvanlar tarafından tüketilir veya bakteriler tarafından tahrip edilir. Eğer ortam bakterilerin yaşamasına uygun oksijene sahip değilse ve ortam fosilleşmeye uygun taşlaşma süreci koşulları taşıyorsa canlıdan arta kalan kemik kabuk ve diş gibi sert ve dayanıklı kısımlar fosilleşerek günümüze ulaşabilir. Ayrıca hayvanların; kusmuk pelletleri dışkı pelletleri (koprolit) yumurtaları ve izleri de fosil olarak korunabilir.

1. Karbonlaşma: Bitki fosilleri deniz göl ya da bataklık gibi ortamlarda gömülerek fosilleşebilir. Kömürleşme denen karbonlaşma olayıyla bitkiler kısmen veya tamamen değişerek kömür haline gelebilirler.

2. Petrifikasyon: Organizma kalıntılarının kristalizasyonla mineralojik bileşimlerinin değişmesidir. En iyi bilinen petrifikasyon tipi silisçe zengin suların bitki hücreleri içine girerek ağaç dokusunun damarlarının yüzeyi ve damarları arasındaki boşluklara silis depolanmasıdır. Buna silisleşmiş ağaçlar örnek olarak verilebilir. Ayrıca hayvan kabukları veya kemikleri içlerindeki boşluk veya gözeneklerin kalsit silis ve demirce zengin sularla dolarak kristalleşmesiyle demirleşmiş piritleşmiş silisleşmiş veya kalsitleşmiş hale dönüşebilirler.

3. Yer Değiştirme: Yer değiştirme çamur içinde gömülü olan organizma kalıntılarının sülfid (pirit) veya fosfat (apatit) mineralleriyle yer değiştirmesi sonucu oluşur. Bu süreçte mineraller organizmanın anatomisinin detaylarını gösteren yumuşak dokularla yer değiştirebilir. Örneğin Almanya’da bazı şeyller içinde Devoniyen’de yaşamış bir trilobitin antenleri ve sefalopodların tentakülleri piritleşmiş fosiller olarak bulunmuştur.

4. Yeniden Kristalleşme: Yeniden kristalleşme olayı hayvanın kabuğunun mikroskobik ölçüde detaylarını bozar. Buna karşılık kabuğun dış şeklinde bir değişiklik olmaz. Hayvan kabuklarının bir çoğu kalsiyum karbonat bileşimli aragonit mineralinden yapılmıştır. Milyonlarca yıl boyunca fosilleşme sırasında kalsiyum karbonat yeniden kristalleşerek daha duyarlı bir mineral olan kalsit haline dönüşür.

5. Yumuşak Dokuların Korunması Yoluyla Fosilleşme: Bazen olağanüstü koşullar altında organizmaya ait deri tüy doku gibi bazı parçalar bozulmadan fosilleşebilir. Örneğin Sibirya’da buz kütlelerin içinde binlerce yıl boyunca bozulmadan kalmış bütün mamut fosilleri bulunmuştur. Hatta bu mamutların midelerindeki yiyecekler bile olduğu gibi korunmuştur.Olağanüstü koşullar sıcak ve kurak iklimlerde de oluşabilir. Mumyalaşma adı verilen bu süreçte yumuşak dokular bakterilerce çürütülmeye fırsat kalmadan kısa sürede kurur. Paleontologlar Çin’de bu şekilde derileri ve tüyleriyle korunmuş dinozor fosilleri bulmuşlardır.

6. Organik Kapanlar: Bir organizmanın amber doğal asfalt veya çürümüş organik madde içinde hapsolarak korunması sonucu oluşan fosilleşme şeklidir. Bunlardan amber ağaç reçineleridir. Ağaçtan akan reçine bu sırada böcek örümcek veya küçük kertenkeleleri yakalayabilir. Hemen katılaşarak sertleşen bu madde içindeki hayvan hiç bozulmadan ve tüm detayıyla milyonlarca yıl boyunca kalabilir.
Doğal asfalt petrol kalıntısıdır. Asfalt suyla örtüldüğü zaman susamış hayvanlar sudan içmek için geldiklerinde içine düşebilirler. Böylece yapışkan zeminden kurtulamayan hayvan yine hiç bozulmadan korunur. Bu tip ortamda fosilleşmiş hayvanlara Amerika’da Kaliforniya’da rastlanmıştır.
Bir başka ortam bataklıklardır. Her ne kadar asidik ortam organik malzemeyi bozsa da daha sağlam olan kemikler bozulmadan kalabilir. Danimarka’da 2000 yıl öncesinden kalma bataklıklarda insan kalıntıları bulunmuştur.

7. Boşluk ve Kalıplar: Asidik koşullar kayaç içinde korunmuş fosil hayvan kalıntılarını bulundukları yerde yavaşça eritir. Bu etki kaya içinde bir kalıp bırakır. Bu süreç genellikle kolay çözülen kalsitik kabuklarda daha fazla görülür. Kabuğun dış kısmının etkilenmesiyle dış kalıp oluşur. Bazen kabuk çözülmeden önce içi çökelle dolarak iç kalıplar meydana gelir.

8. İzler (Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlar): Hayvanlar çamur gibi yumuşak bir zeminde yürüdükleri zaman bıraktıkları çeşitli ayak kuyruk veya gövde vb. izleri sertleşerek korunabilir. Bu izlere ait boşluklar farklı bir çökelle dolduğu zaman kalıp haline gelir. Buna dinozorların ve insanların ayak izleri örnek olarak gösterilebilir. Paleontologlar dinozorların ayak izlerini yorumlayarak onların yürüme ve hareket etme özelliklerini ortaya koyabilirler.

9. Fosil Benzeri Yapılar: Bazen mineraller kayaçlar içinde büyüyerek fosil benzeri şekiller oluşturabilirler. Bunlara yalancı fosiller denilir. Örneğin dendrit kristalleri sıklıkla fosil sanılmaktadır.
Bunun dışında bazen mumyalaşmış veya travertenle kaplanmış güncel hayvan veya bitkilere de rastlanabilir. Bu kalıntılar da gerçek fosil değildir. Zaman içinde fosilleşmeye aday örneklerdir.
Tarih öncesi zamanda yaşayan canlıların çok az bir kısmı fosil olarak korunmuştur. Birçoğunun ölümü sırasındaki koşullar onların korunması için gerekli şartları oluşturmuyordu. Birçok fosil nehir göl ve deniz yataklarının çöktüğü bölgelerdeki kayalarda bulunmaktadır.
Bugün toplanan hayvan ve bitki fosillerinin çoğunluğu aslında bu bölgelerin yakınlarında ölmüş ve bu nehir göl ve deniz yataklarında saklı kalmışlardır. Bu çöken bölgeler onların üzerini örtmüş ve zamanla bazı katmanlar öylesine kalınlaşmıştır ki birçok fosil kalıntısı yokolmuştur.
Çökeltiler zamanla iyice sıkışmış ve kayaya dönüşmüştür. Bu kayaların hareket edip yer değiştirmesi sonucunda içindeki fosil kalıntıları ortaya çıkmıştır. Bu süreç birkaçyüz milyon sürmektedir. Günümüzde kayaların aşınması veya kazı yapılmasıyla bu fosiller ortaya çıkmakta ve toplanmaktadır.

Fosil oluşumu için en iyi koşullar
1. Nemli çökeltilerde hayvanların ani gömülmesi. Bu ölü hayvan artıklarıyla beslenen canlıların faaliyetini engeller ve ani gömülen hayvanın korunmasını sağlar.
2. Volkanik külllerdeki ani gömülme. Amerika’nın batısındaki pekçok dinozor kemiği volkanik kül içinde gömülü olarak bulunmuştur.
3. Sabit ısı koşulları.
4. Çok yoğun mineral içeren yeraltı suları.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Fosil Nedir-Fosil Hakkında Bilgi

Fosil Nedir-Fosil Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Fosil oluşumu hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2013 01:20
Yerkürenin oluşumu ve jeolojik zamanlar-Fosil nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 05:52
Fosil Yakıtların Kullanım Alanları Nedir? elif Soru Cevap 0 28-02-2013 11:13
Fosil yakıt nedir elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 05:41
Fosil oluşumu nedir? elif Soru Cevap 0 27-11-2011 04:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats