bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-05-2013, 08:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Medeni kanun ne zaman kabul edilmiştir

Medeni kanun ne zaman kabul edilmiştir


Medeni Kanun’un Kabulü (17 Şubat 1926): Osmanlı İmparatorluğu döneminde hukuk işleri din kurallarına göre yönetilmekte olduğundan çağdaş toplumlar düzeyine erişmek isteyen Türk Toplumunun temel gereksinmelerinin söz konusu hukuk yapısıyla karşılanamayacağı anlaşılmıştı. Tanzimat Dönemi’nde hazırlanan Mecelle bazı yenilikler getirmekle birlikte kişilerin hak ve borçları aile kurumu işleyişi ve sona ermesi mülkiyet ilişkileri miras sorunları kiralama satın alma ödünç verme vb. ilişkiler açısından gerçek bir Medeni Kanun sayılamazdı. Bu nedenle İsviçre Medeni Kanunu örnek alınarak hazırlanan Medeni Kanun 17 Şubat 1926′da TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe kondu. Bunu öbür temel yasalar ile ceza hukuku alanındaki boşlukları gideren Ceza Kanunu’nun kabul edilip (1 Mart 1926) yürürlüğe konması izledi. Medeni Kanun’un kabul edilmesiyle; Türk ailesi çağdaş ve demokratik bir yapıya kavuşturuldu. Kadın ve erkek eşit haklara sahip oldu. Tek kadın ile evlilik ve resmî nikâh esası getirildi. Kadına da boşanma hakkı tanındı. Boşanmalarda kadın ve çocuğun geleceği güvence altına alındı. Miras hukukunda kadın ve erkek eşitliği sağlandı.
Türk Medeni Kanunu İle
• Ailede kadın-erkek eşitliği sağlandı.
• Evlilikte resmi nikah zorunluluğu getirildi.
• Tek eşle evlilik esası getirildi.
• Kadınlara istedikleri mesleğe girebilme hakkı tanındı
• Mahkemelerde tanıklık yapma miras ve boşanma konularında kadın-erkek eşit hale getirildi
• Patrikhanelerin din işleri dışındaki yetkileri kaldırıldı
Medeni hukuk şahıslar arasındaki ilişkileri düzenleyen şahısların doğumdan (tüzel kişilerde kuruluşundan) ölümüne (tüzel kişilerde sona ermesine) ilişkilerini düzenleyen özel hukuk dalıdır. Kişiler hukuku Aile Hukuku eşya hukuku miras hukuku medeni hukuk kapsamında yer alırlar ve medeni kanunla düzenlenirler. Borçlar hukuku ve ticaret hukuku da aslında medeni hukukun uzantısıdır. Medeni hukuk salt bir hukuk dalı olmaktan öte hukukun özüdür.
Türkiye’de Medeni Kanun İsviçre Medeni Kanunundan iktibas edilmiştir. Kazuistik metoda sahip Prusya Kanunu ile devrimci bir felsefeye sahip katı Fransız Kanunu arasında kalarak ortalama bir yol izlemiştir. Kanuna öncelik tanımakla birlikte hakime takdir hakkı da tanımaktadır. 1 Ocak 2002 tarihinde tümüyle gözden geçirilerek yenilenmiş ve Yeni Medeni Kanun yürürlüğe girmiştir. Türk Medeni Kanununun Türkiye’nin modernleşmesinde benzersiz katkısı bulunmaktatır. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Kemal Oğuzman Jale Akipek’in de aralarında bulunduğu hukukçular bu hukuk dalına büyük katkılar yapmışlar ülkemizde medeni hukuk doktrininin oluşmasında büyük rol oynamışlardır.
Türkiye’de kadının Anayasa’da dahi “anne ve eş” kimliğinden kurtulamadığını ileri süren Prof. Dr. Toygar son yıllarda iyileştirilen yenilenen yasaların da uygulamalardaki eksik ve sıkıntılardan dolayı kadının sorununa çözüm olmadığını söyledi.
Türkiye’nin kadın eğitimi çalışma hayatı siyasete katılım gibi değerlendirmede gelişmiş değil kalkınmakta olan veya geri kalmış ülkeler arasında yer aldığını anlatan Prof. Dr. Nurselen Toygar “TBMM Başkan Vekilliğine Güldal Mumcu TÜSİAD’a Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın seçilmesi Hükümette Nimet Çubukçu’nun bakan olarak yer alması Türk kadınını bu yıl da gelişmiş ülkeler kategorisine taşıyamadı. Kadının sayısal oranda tabanda sıkıntısı var” dedi.
Türkiye’de ilköğretim çağındaki her 5 kız çocuğundan birinin eğitimi bıraktığını kaydeden EKAM Müdürü Prof. Dr. Toygar şu bilgiyi verdi:
“Araştırmalarda ‘kız çocuklarının kayıt yaptırmama ve ilköğretime devam etmeme nedenleri’ arasında okul masrafını erkek çocuklar lehine kullanma oranı yüzde 17.2 kızların okumasına izin vermeme yüzde 14 ev işlerine yardım yüzde 11.3 ev halkının ekonomik faaliyetlerine yardım etme yüzde 7.5 ücretli bir işte çalışma zorunluluğu yüzde 2 gibi sonuçlar saptandı. OECD 2006 Eğitim Göstergeleri Raporu’na göre Türkiye’de kız öğrencilerin eğitime devam etme yaş ortalaması 11.8’dir. Bu oran İsveç’te 21.8 Polonya’da 17.5 İrlanda’da 17.5 Almanya’da 17.3 Yunanistan’da 17.3’dür.”
Marmara bölgesinde yüzde 13.1 oranında kadının okur-yazar olmadığını Güneydoğu Anadolu’da ise bu oranın yüzde 46.3’e çıktığını savunan Toygar okuma-yazma bilmeyen 40 yaş üzeri kadın oranı yüzde 64 65 yaş ve üzeri kadın oranının ise yüzde 24 seviyelerinde tespit edildiğini söyledi.
Kırsalda yüzde 28.6 oranında kadının okur-yazar olmadığını yüzde 4.8’inin ise diplomasız okur-yazar durumda olduğunu anlatan Toygar “İlköğretime kayıtlı olup okula devam etme oranı erkeklerde yüzde 73 kızlarda yüzde 69’dur. Bu örneklerden de görüldüğü gibi kadınlarımız yasal haklarını tam olarak kullanamamaktadır. Bunun en büyük nedeniyse toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan yöneticilerimizin azlığı ve erkek egemen toplum yapısıdır” diye konuştu.
“54 ÜLKE ARASINDA 53. OLMAK”
Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü (IMD) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de kadın nüfusunun istihdamı açısından 54 ülke arasında Türkiye’nin 53. sırada yer aldığını vurgulayan Toygar Türkiye’de kadınların istihdam oranının yüzde 26.17 olduğunu ifade etti. Bu oranın İsveç’te yüzde 48.83 Portekiz’de yüzde 46.59 Almanya’da yüzde 44.81 İtalya’da yüzde 40.23 olduğunu anlatan Toygar sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’de kırsalda 100 kadından 81.9’u ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor. Kentteyse yüzde 49’u ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor. Kayıt dışı işlerde çalışan kadın oranı yüzde 5.4’tür. Karar alma mekanizmasında 2006 yılı verilerine göre genel müdür yardımcısı ve üst düzey unvanlarda kadın temsili yüzde 5.1 daire başkanı yüzde 14.9 kadın büyükelçi oranı yüzde 9 mülki idare amiri oranı 18 rektör yüzde 5.3 dekan yüzde 12.6 öğretim üyesi yüzde 39’dur. Türkiye’de 74 ilden 71’inde erkek avukatlar baro başkanı oldu. Türkiye barolarına kayıtlı avukatların yüzde 68’i erkek yüzde 32’si kadındır. TBMM’de kadın milletvekili sayısı 50 oranı ise 9.1’dur. Bu rakamlarla Türkiye parlamentodaki kadın temsilinde dünya ülkeleri sıralamasında ancak Etiyopya Kenya gibi ülkeleri geçerek yine son sıralarda yer almaktadır. Avrupa Birliği ülkeleri sıralamasındaysa son sırada yer almaktadır. 2004 yerel seçim sonuçlarına göre 18 kadın belediye başkanından 1’i il 5’i ilçe 12’si belde belediye başkanıdır.”
Kadınların kendileri için var olan haklarını kullanabilmesi ve ulusal bazda çözüm projeleri üretilmesi gerektiğini dile getiren Toygar sivil toplum örgütleri ve kadın kuruluşlarının kadın farkında lığının geliştirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çok ciddi çalışmalar yaptığını söyledi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Medeni kanun ne zaman kabul edilmiştir

Medeni kanun ne zaman kabul edilmiştir konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kanun - Kanun Nasıl Bir Müzik Aletidir? elif Soru Cevap 3 13-05-2014 11:24
Kilit Nedir-Ne Zaman İcad Edilmiştir elif Soru Cevap 0 12-04-2013 03:39
Medeni kanun öncesi ve sonrası hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 03:29
Kanun Nedir? Kanun Nasıl Yapılır? - Kanunun Yapılışı Tarihi (Müzik Aleti) elif Soru Cevap 0 18-02-2013 09:21
Pil ne zaman icat edilmiştir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-12-2011 10:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats