bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-05-2013, 10:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Paradigma Nedir-Paradigma Hakkında Bilgi

Paradigma Nedir-Paradigma Hakkında Bilgi


Paradigma bireyin iç ve dış dünyasını (kendisini ve etrafını) yorumlama algılama ve bilme süreçleriyle ilgili tüm etkenlerin yarattığı örgütlü ve dinamik düşünsel sistem düzenektir. Paradigma terimi Kuhn’un “normal” bilim dediği pratiğin değerlendirilmesinde ana kısmı oluşturur. Bir bilimin “normal” (yani devrimci olmayan) dönemlerinde o dalın bilimsel topluluk içinde izlene- cek kuramsal ve metodolojik kurallar başvurulacak araçlar incelenecek sorunlar ve araştırmaları değerlendirecek standartlar konusunda bir konsensüs vardır ve bu konsensüsün temeli bilimsel topluluğun birtakım eski bilimsel başarıları model ya da paradigması olarak benimsemesidir. Dolayısıyla belirli bir disiplin içindeki bilimsel eğitim bu paradigmanın iyi bilinmesini ve ders kitaplarında yer almasını içerecektir. Bir bilimsel başarının paradigma statüsüne ulaşabilmesi için yeni bir konsensüsün özünü oluşturmaya yetecek ölçüde uzmanın kendisine bağlılığını kazanmak üzere daha önce ortaya atılmış ve çözümsüz kalmış olan bazı problemlere ikna edici ve yeni çözümler sunması gerekir. Ayrıca kendini tanımlamaya başlamış olan bu araştırma geleneği içinde faaliyet yürütecek daha sonraki araştırmaların çözmeye çalışacağı sorunları gündemde tutacak kadar çözülmemiş probleminin olması da gerekmektedir.
Paradigma kavramı bilim felsefesi hakkında düşünme sürecini devrimcileştirmiştir. Bilim felsefesi yirminci yüzyılın ortalarına kadar en azından İngilizce konuşulan dünyada büyük ölçüde bilimsel pratiklerin tarihi ya da toplumsal gerçekliklerinden çıkarılan soyutlamalar içinde yürütülüyordu. Genellikle ideal-tipik bir bilim modeli (bazen Sir Karl Popper’ın çalışmalarında olduğu gibi açıkça buyurgan bir şekilde) felsefı analize tabi tutulur ve bu modelin ana özellikleri bilimi sahte bilimden dinsel inançtan spekülatif *metafızikten ya da (genelde daha az önemli olmakla birlikte) diğer etkinliklerden ayıran bir sınır belirleme kriteri olması beklenirdi.
Kuhn’un başlıca eseri Bilimsel Devrimlerin Yapısı (The Structure of Scientifıc Revolutions 1962) bilim tarihini ciddi biçimde kavramsallaştırmak suretiyle bilimsel bilginin doğası hakkında felsefı sorular yöneltmenin ilk başarılı girişimlerinden birisini temsil etmektedir.
Kuhn’un değerlendirmesi bilimsel ilerlemeyi bilginin parça parça birikmesi şeklinde ve bilimsel akılsallığı kuramın kanıtla örtüşmesinin biçimsel bir süreci olarak gören yaygın varsa- yımlara meydan okuyucu bir içeriğe sahiptir. Onun alternatif bakışı süreklilik sergilemeyen bir tarihten kaynaklanıyordu ve buna göre konsesüse dayalı normal bilim dönemleri bazıları bilimin kendisine dair temel epistemolojik varsayımları sorgulayan krizlerin ve entelektüel devrimlerin arasına serpiştirilmişti. Üst üste biriken ve yavaş yavaş ilerleyen bir yolu takip etmeyen devrimci değişimler önceden kabul gören bilgilerin çoğunun bırakılmasını içerir ve ani niteliksel pers- pektif değişimleriyle yol alır. Oysa normal bilim söz konusu özelliklerin çok azını (cesur varsayım kanıtlar karşısında varsayımdan vazgeçmeye hazır olma vb.) sergiler ve bunlar da genelde Poppercı bilim adamları ve ampirik bilim felsefelerine atfedilir. Kuhn devrimci olmayan zamanlardaki bilimsel faaliyetlerin çoğunu ortak bir geleneksel paradigmanın sağladığı rutin bul- maca çözümü girişimleri şeklinde nitelendirmiştir.
Kuhn’un bilimsel topluluğun rolüne ortak normlarına devrimci kriz dönemlerindeki çözümlere dair rolüne bilimsel iletişim ve eğitimin örgütlenmesine ve bilimsel devrimleri kışkırtan bilim-ötesi baskıların farkına varılmasına gösterdiği ilgi çalışmalarının -felsefeci ve bilim tarihçisi çevrelerinin ötesinde- sosyal bilimciler arasında da etkin olmasını sağlamıştır.
Kuhn’un çalışmaları sosyolojide bilgi sosyolojisinin kendi etkinlik alanını doğa bilimlerini kapsayacak şekilde genişletmesine olanak tanıması açısından büyük öneme sahiptir. Ayrıca sosyolojinin kendi tarihi ve doğası ile sosyoloji ve esas olarak diğer sosyal bilimler içinde üzerinde kalıcı bir konsensüs sağlanmamış bir paradigmanın olmamasından kaynaklanan tartışmalarda da önemli bir rol oynamaktadır. Alternatif bakış açıları arasındaki rekabetin kalıcılığı sosyolojinin hâl⠓paradigma öncesi” (yani bilimsellik öncesi) aşamada olduğunu mu kanıtlar; yoksa daha çok “bilimsel konsensüs” modelinin sosyoloji açısından hep erişilemez bir hedef olduğunu veya uygun olmayan bir modeli yansıttığını mı gösterir? Kuhn’un kendisi kararlı bir görecilik-karşıtı olmasına rağmen kullandığı argümanların çoğu göreci tarafa yönelmiş ve çalışmalarından yaygın biçimde esas amaçları özellikle amirane bir bilgi biçimi olarak ele alınan bilim görüşünün yanlış taraflarını açığa çıkarmak olan araştırmacılarca yararlanılmıştır. George Ritzer sosyolojinin “çok yönlü paradigma” bilimi olduğunu ileri sürmüş (Sociology 1975) ve sosyoloji disiplini içinde daha fazla paradigmatik bütünleşme olması gerektiğini savunmuştur (Toward an In- tegrated Sociological Paradigm 1981).


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Paradigma Nedir-Paradigma Hakkında Bilgi

Paradigma Nedir-Paradigma Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: paradigma nedir, paradigma bakimliyiz, paradigma nedir bakımlıyızcom, paradigma nedir felsefe, paradigma hakkında bilgi, parafigma nedir, bakimliyiz paradigma,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Arp Nedir?-Arp Hakkında Bilgi? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 5 28-03-2017 10:49
Tar Nedir-Tar Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-05-2013 09:52
Ekolojik Denge Nedir Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 18-03-2013 09:34
İletken nedir, iletkenler hakkında bilgi elif Soru Cevap 0 16-02-2013 04:14
Paradigma Nedir.... mormavi Felsefe Bilimi 0 27-02-2010 11:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats