bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-06-2013, 03:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Haksız Fiil Nedir-Haksız Fiil Hakkında Bilgi

Haksız Fiil Nedir-Haksız Fiil Hakkında Bilgi


Hukuka aykırı olarak bir kimsenin şahsına veya mal varlığına zarar veren fiile haksız fiil denir. Haksız fiil borç kaynaklarından birisi kabul edilmiş olup zararı veren tazmînle sorumludur. Haksız fiil sorumluluğu akit dışı hukuka aykırı kusurlu bir davranışla bir kimseye verilen zararın giderilmesi demektir. (İslâm hukukunda haksız fiil sorumluluğu iki şekilde ortaya çıkar; mübaşereten (doğrudan) zarar doğuran haksız fiil ve tesebbüben (sebebiyet yoluyla) zarar doğuran haksız fiil.)
Haksız fiilin unsurlarını; davranış zarar uygun illiyet bağıntısı kusur ve hukuka aykırılık oluşturmaktadır. Haksız fiil sorumluluğunun gerçekleşmesi için meydana gelen zararı bir insan davranışı oluşturması ve hukuka aykırı olması gerekir. Hukuka aykırılık ise kişilerin mal ve şahıs varlıklarını doğrudan doğruya veya dolaylı bir şekilde koruma amacı güden yazılı ya da yazılı olmayan emredici davranış kurallarının ihlalidir.
Hukuka aykırılığın iki şartı vardır:
A) davranışın zarar vermeyi yasaklayan veya zarar vermeyi önlemek amacıyla belirli bir davranışı emreden bir hukuk normuna aykırı olması;
B) hukuka uygunluk sebeplerinin bulunmamasıdır. Hukuka uygunluk sebepleri ise; hakkın kullanılması hak sahibinin izni kamu yetkisinin kullanılması veya salahiyetli makamın izni ve zarurettir.
Haksız fiilden doğan zarar maddî veya manevî zarar olabilir. Maddî zarar; Bir kimsenin iradesi dışında malvarlığında meydana gelen eksilmeye denir. Haksız fiil sorumluluğunda tazmînât için zararın fahiş olması gerekmez aksine haksız fiillerin meydana getirdiği zararda azlık ve çokluk farkı bulunmaksızın tazmînât söz konusudur. Manevî zarar ise; bir kişinin kişiliğini yani şahıs varlığını oluşturan hukukî değerlerin saldırıya uğraması dolayısıyla uğramış olduğu objektif eksilme ve kayıplardır. İslâm bilginlerinin çoğunluğuna göre manevî zarar sebebiyle tazmînâta hükmedilemez. Zira maddî tazmînâtın manevî zararı karşılaması mümkün değildir.
Zararı doğuran fiili birkaç kişi beraberce işlemiş iseler sorumlulukları ortak ve eşittir. Ancak faillerden biri doğrudan zarar veren fiili diğeri de sebebiyet veren bir fiili işlemişse sorumluluk doğrudan zarar veren fiilin failine yüklenir.
Gerek şahsa ve gerekse mala yönelik haksız fiillerde daha ziyade gerçekleşmiş zararın tazmîni cihetine gidilmiş; gerçekleşecek zararlar belirsizlik nedeniyle tazmîn edilmesi gereken zarar olarak görülmemiştir. Haksız fiil neticesinde zarar gören malın mislî olması halinde misliyle; mislî olmaması halinde de kıymetiyle tazmîn edilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Haksız Fiil Nedir-Haksız Fiil Hakkında Bilgi

Haksız Fiil Nedir-Haksız Fiil Hakkında Bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: fiil türleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sıfat-fiil nedir? - Sıfar fiil örnekleri Я Türkçe ve Edebiyat 2 21-10-2014 04:15
Ek Fiil Nedir ve Ek Fiil Örnekleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 19-04-2013 08:25
Fiil Nedir? - Fiil Türleri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 14-02-2013 06:31
Fiil Nedir?-Fiil Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 6 01-11-2012 05:06
Fiil Cümlesi Nedir?-Fiil Cümlesi Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 1 25-10-2011 05:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats