bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-06-2013, 03:44   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kronoloji Çeşitleri Nelerdir

Kronoloji Çeşitleri Nelerdir


Mısır kronolojisi
Mısırlılarda olaylar kralların devreleri ile alakalı olarak tesbit edilmiştir. Daha sonra kralların hangi yıllarda yaşadığına bakılarak daha kesin zaman tesbitine gidilmiştir. Ancak kralların isimlerinin veya yaşadıkları tarihlerin kesin bilinmemesi mevcut belgelerin kullanılmasında zorluk çıkarmıştır. Her ne kadar çeşitli listeler elde edilmişse de bunlar tam değildir. Diğer bir çeşit Mısır kronolojisinde ise aynı tarihlerde cereyan eden hadiseler ve astronomik gözlemler kayıt edilmiştir. Mesela; Boğazköy’de bulunan kayıtlar aynı tarihli Mısır Babil Asur ve Hitit kayıtları arasındaki alakayı sağlamıştır. Daha ilk zamanlarda Mısırlılar Sirius yıldızının yükselmesini Nil’in taşmasının müjdecisi olarak kutlarlardı. Bunun sonucu yılı 30 günlük 12 aya ayırıp her yıl sonunda 5 günlük bayram yaparlardı. Ancak bu çeşit yıl her 4 yılda bir gün kısa gelmekteydi. Bu aksaklık M.Ö. 238’de Mısırlılar tarafından anlaşıldı ve her dört yıla bir gün ilave edildi. Bu düzeltme de Julius Caesar (Jül Sezar)ın takvimine esas olmuştur.
Babil kronolojisi
Sümer ve Akkadların kronolojisinde Hammurabi’nin hükümdarlık tarihi esas alınmıştır.
Asur kronolojisi
Asurlular devrinde M.Ö. 911-626 seneleri arasındaki tarih bilgileri bir senelik bir hata ile oldukça doğrudur. 1068 ile 911 seneleri arasında ise 10 senelik hata vardır. 1068 senesinden evvelki devrede hata ihtimali daha fazladır.
Miladdan önce 800 yıllarına rastlayan Babil ve asur tarihleri Babil İmparatorluğu hakkında oldukça geniş bilgi vermektedir. Babilliler astronomik takvim kullanmışlardır. Takvim 19 senelik sayılardan meydana gelmiştir. Ayların gün sayısı değişiktir.
Yahudi kronolojisi
Babil kronolojisi asur kronolojisinin karışımı tatbik edilmiş hükümdarların hükümdarlık sürelerini esas alarak sıralama yapılmıştır. Yahudi kronolojistleri hassasiyetten ziyade simetriye önem verirlerdi. İsrail hükümdar sene sayısı 240’tır.
Hint kronolojisi
Hint kronolojisinde güneş senesi esas alınmıştır. Üç cins güneş senesi vardır. Biri 365 gün 6 saat 125 dakikadır. Bu tespiti Ömer Aryabhata yapmıştır. İkincisi 365 gün 6 saat 12 dakika 30915 saniyedir. Üçüncüsü 365 gün 6 saat 12 dakika ve 3636 saniyedir. Aryabhata senesi Julian senesini 576 senede 5 gün geçer ve güneşin Aries yıldız kümesine girmesi ile başlar.
Çin kronolojisi
Miladdan 2000 sene öncesine dayanan ay senesi esasına göre 365 gün 6 saatlik sene sistemi vardır. 4 senede bir ayların gün sayısı ayarlanmaktadır. 1911’de Çin Cumhuriyeti kurulunca Gregorian takvimi kabul edildi. 1930 senesine kadar eski ve yeni sistem birlikte kullanıldı.
Japon kronolojisi
Muhtelif usüller kullanılmıştır:
1. Miladdan 660 sene önce başlayan devamlı takvim.
2. İmparatorun idareyi ele alması ile başlayıp diğer imparatora kadar geçen süre.
3. Çin’den alınarak Miladdan sonra 645 senesinden itibaren uygulanan takvim.
4. Gregorian takvimi.
Yunan kronolojisi: Eski Yunanlılarda her Yunan şehrinin kendisine göre takvimi vardı. Fakat esas yapıları birbirinin benzeri idi. Sene 12 aya bölünmüştü. Her ay 29 veya 30 gün sürüyordu. Ay senesi ile güneş senesi birlikte kullanılıyordu. Ay senesi güneş senesinden 11 gün 6 saat kısa olduğu için 8 senelik peryodlarla 3 ayın gün sayısında ayarlama yapılıyordu.
Roma kronolojisi
Bütün Avrupa devletleri takvimlerini Romalılardan aldılar. Roma kronolojisinde bir sene 366 gün 6 saattir. 4 senelik peryod boyunca 1465 günlük bir düzeltme yapılması gerekmektedir. Roma Takvimi astronomik takvimden farklıdır. Bu fark bilinmesine rağmen din adamları siyasi sebeplerle takvimde değişiklik kabul etmemişlerdir. Julian Caesar karışıklığa son vererek Miladdan önce 46 senesinde tamamen güneş senesini (Julian) kabul etti. Sene 365 gün 6 saat olarak kabul edilmekle beraber her dört senede bir 366 güne ayarlandı. Böylece astronomik sene ile güneş senesi arasındaki fark azaldı. 1582 senesinde bu takvim astronomi senesi ile çalıştırıldı ve Gregorian takvimi ortaya çıktı. Yunan Ortodoks kilisesi hala Julian takvimini kullanmaktadır.
İslam kronolojisi
İslam kronolojisi hazret-i Muhammed sallallahü aleyhi ve sellemin Mekke’den Medine’ye göç ettiği Hicret gününü esas almıştır. Bu sistem hazret-i Ömer zamanında hicretin on yedinci senesi yürürlüğe konuldu. Peygamberimiz hicrette Miladın 622’nci senesi Eylül ayının yirminci Pazartesi günü Medine şehrinin Kuba kenar mahallesine ayak bastı. Gece ile gündüzün müsavi (eşit) olduğu bu mesud gün Müslümanların “Hicri Şemsi” senebaşısı oldu. O gün Rebiülevvel ayının sekizinci günü idi. O senenin Muharrem ayının başı da “Hicri Kameri” senebaşı kabul edildi. Bu Kameri senebaşı Mayıs ayının on altıncı Cuma günü idi. Kameri sene ay senesi olup aylar 29 ve 30 günlük olarak 12 tanedir. Aylar yeni hilal ile başlar. Hicri seneye ait ayların isimleri şöyledir: Muharrem Safer Rebiülevvel Rebiülahir Cemazielevvel Cemazielahir Receb Şaban Ramazan Şevval Zilkade Zilhicce. Bu aylar bazan 29 bazan da 30 gün çeker. Şemsi sene ise yılı 365 gün kabul eden güneş senesidir. Ayları da 12 aydır. Hicri Şemsi senenin ayları şunlardır: Harif-i evvel Harif-i sani Harif-i salis (Sonbahar ayları); Şita-i evvel Şita-i sani Şita-i salis (Kış ayları); Rebi-i evvel Rebi-i sani rebii salis (İlkbahar ayları); Sayf-ı evvel Sayf-ı sani Sayf-ı salis (Yaz ayları).


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kronoloji Çeşitleri Nelerdir

Kronoloji Çeşitleri Nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kronoloji nasıl hazırlanır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kronoloji Nedir?-Kronoloji Nasıl Hazırlanır? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 7 15-10-2016 01:52
Kronoloji Neyi İnceler elif Soru Cevap 0 14-05-2013 10:16
Kronoloji Nedir elif Soru Cevap 0 08-04-2013 05:25
Türkiyede hangi yakıt çeşitleri kullanılmakta?-Ülkemizdeki yakıt çeşitleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 04:19
Kronoloji örnekleri ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 12:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats