bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-06-2013, 02:56   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kapitalizm Nedir-Kapitalizm Nasıl Gelişmiştir

Kapitalizm Nedir-Kapitalizm Nasıl Gelişmiştir


Kapitalizm özel mülkiyet ve girişim özgürlüğüne dayanan bir piyasa ekonomisi sistemidir. Bu düzende doğa vergisi ve insan yapısı üretim vasıtaları ‘arazi ve sermaye’ esas itibariyle özel mülkiyettedir. Girişim özgürlüğü meslek ve iş yerini seçme serbestisi vardır. Kapitalizmde sermaye esas olarak özel mülkiyettedir. ’Marx Kapitalizm için üretim araçlarının toplumda ayrı bir sınıf meydana getiren kapitalistlerin mülkiyetin de bulunduğu bir üretim biçimidir. Modern toplumlarda üretim araçlarının bireysel mülkiyetine dayalı bir sistem aynı zamanda bu türlü mülkiyetin oldukça az sayıda elde toplanması anlamına gelmek zorundadır. Ve sınıf bu toplanma olgusu kendi karşıtını başkalarının mülkiyetten yoksun kalmaları sonucunu birlikte getirir ve yada doğurur. Böylece bazıları üretim araçları sahipleri için çalışmak zorundadırlar. çünkü: hiçbir şeyleri yoktur ve üretim araçlarına sahip olmaları olanaksızdır. Sermaye ile Emek arasındaki bilinen çatışmanın temeli budur
Kapitalist sistemde bireyler yada firmalar (belli sınırlar içinde) istediklerini yapmakta serbesttirler. Ne isterlerse onu üretir sermayelerini nerede ve nasıl isterlerse orada yaratırlar. Bu demektir ki kapitalizm plansız bir sistemdir.
Kapitalizm için ‘üretim keşmekeşi ’(anarşisi) sözü kullanıldığı zaman anlatılmak istenen budur. Bu mutlaka sistemin tüm keyfe bağlı ve bir kaos halinde işlediği anlamına değil fakat merkezi bir yönetim olmaksızın yürüyüp gittiği anlamına gelir. Üretim gittikçe toplumsal bir olay haline gelmesi ile bireysel mülkiyet arasındaki büyüyen çelişkiden söz ederken Engıls buna işaret ediyordu.
Bütün bu söylenenleri kapitalizmin bir piyasa sistemi biçimidir yada Marx’ın deyimiyle bir mal üretimi sistemidir demeye geliyor. ’Mal ile bu arada üreticinin doğrudan doğruya kendi gereksinimleri için değil herhangi bir piyasada. değişim için ürettiği nesneler anlatılmaktadır. Ancak bu demek değildir ki kapitalizm biricilik piyasa sistemi yad amal üretimi şeklidir. Tarihte kapitalist olmadığı halde(hiç değilse kısmen) mal üretimine ve değişimine dayanmış olan daha eski toplum şekilleri görülmüştür.
Lenin kapitalizmi ’kapitalizm iş gücünün kendisinin bir mal haline geldiği gelişmenin en yüksek aşamasındaki mal üretimidir’ diye tanımlamakla farkı çok açık bir şekilde özetlemiş oluyor.
Kapitalizm Nasıl Gelişti ?
Kapitalizmin beşiği sayılan Batı Avrupa Ülkeleri XI. VE XII. yüzyıla gelinceye kadar kapalı aile ekonomileri ve malikane ekonomilerine dayalı feodal bir toplum düzeni vardır. İş bölümünün ilkel üretimin büyük ölçüde bireysel nitelikte bulunduğu bu dönemde para için değil ve malikane gereksinimleri için üretim vardı.
XI. yüzyılda başlatılan Haçlı Seferleri XI-XII. Yüzyıldan itibaren Doğu ülkeleri ile ilişkilerin artmasına. Batı Avrupa Ülkelerinde ticaretin gelişmesine sebep oldu. 1300lerde barutun keşfi. 1450lerde matbanın bulunması 1492 de Amerika’nın keşfi 1458 de deniz yolu ile Hindistan’a ulaşılması 1550lerde Peru ve Meksika altın ve gümüş hazinelerine ulaşılması sonucu Batı Avrupa ülkelerini de fiyat büyük ölçüde değişmesi bu gelişmeyi hızlandırdı.
Ticaretin gelişmesi malikane ekonomilerinin çöküşüne ve yardım eden bir ortam oluşturdu. Gelişen kentlerde iş gücüne gereksinimin artması köylük yerlerin baskısı altındaki halkın buralarda daha özgür ve daha iyi bir yaşantı bulmaları kentlere göçü arttırdı. Ticaret ve para ekonomisinin gelişmesi tüketim için üretim yanında para için üretimi hızlandırdı. XVI. yüzyılın yarısında feodalite çözülmeğe zengin ve nüfus sahibi bir ticaret burjuva sınıfı doğmaya;kentlerde el sanatları ve kırsal alanda zengin ve orta halli mülk sahibi çiftçiler feodalisteye karşı bağımsızlığını kazanmış bir üretim biçimi sürdürmeye başladı.
İlk aşamada küçük üretici sırtındaki feodal yükümlülüklerden bir ölçüde yada tüm kurtuluşunu sağladı. İkincisinde ise üretim araçları üzerindeki mülkiyetinden eser kalmadı: ve bunun sonucu olarak geçimini sağlamak için ücret karşılığında çalışmak zorunda kaldı. Marx buna ‘İlk Birikim’ adını vermiştir.
Kapitalizmin yükselişinde can alıcı dönem genellikle ‘Endüstri Devrimi denilen dönem olduğu kabul edilir. Bu can alıcı değişme sadece teknik yenilik sonucu ortaya çıkmazdı. Kapitalist öncüleri (bunlar başlangıçta çok kez küçük sermaye sahipleriydi) bu yenilikleri benimsemeye ve başkalarının bunları daha da geliştirmeye hazır oluşları uzun süredir devam ede gelmiş olan daha önceki bir seri gelişmelerin olgunlaşma noktasına varmış bulunmasına dayanıyordu.
Modern kapitalizm dediğimiz İngiliz sanayinin egemen ve seçik üretim biçimi haline gelişi 19. yüzyılın ortasında olmuştur.
Kapitalizmin Temel Ekonomik Kurumları
a) Özel Mülkiyet
Özel mülkiyet kapitalizmin dayandığı temel kurumlardan biridir. Özel mülkiyet malike mülkiyet hakkını verir. Hukuki deyimle. malik mülkiyet hakkına konu olan şeyi doğrudan kullanma onun başkaları tarafından kullanılabilmesi için gerekli şartları koyma hakkına sahiptir.
b) Miras
Miras hakkının tanınmadığı bir özel mülkiyet rejimi kapitalizmin muhafazası için değildir. Mal sahibine ölüm halinde mallarının mülkiyetini kime veya kimlere devredeceğini seçme hakkının tanınması ölen kimsenin malları üzerinde yakınlarının hak talep edebilmesi mülkiyet hakkının zorunlu bir sonucu olarak görülmektedir.
c) Girişim Özgürlüğü Meslek ve İşyerini Seçme Serbestisi
Kapitalizm piyasa ekonomisinde malik olan malik oldukları şeyleri kamu yararına konulan kısıtlamalar dışında kullanma başkaları tarafından kullanılması için gerekli şartları koyma hakkına sahip olan bireyler girişim özgürlüğüne meslek ve işyerini seçme serbestisine sahiptirler.
d) Mukavele Yapma Serbestisi;
Kurum ve Ortaklık Kurma Özgürlüğü
Kapitalist piyasa ekonomisi düzeninde insanlar arasında alışveriş serbesttir. Bu alışverişin hukuki şekli ise mukaveledir. İnsanlar adaba ahlaka ve kamu düzenine aykırı olmamak kaydı ile istedikleri gibi anlaşma yapma hakkına sahiptirler. Mukavele yapma serbestisi özel mülkiyetin ve iktisadi hürriyetin zorunlu bir sonucudur.
e) Rekabet Serbestisi
Kapitalist iktisat düzeninde özel mülkiyet ve kişi hürriyetinin bir sonucu olarak rekabet serbesttir. Aynı şeyi satanlar aynı şeyleri alanlar birbirinin yerine ikame edilebilen üretim faktörleri arasında rekabet vardır.
f) Ekonomik Motif
Kapitalist piyasa ekonomisi düzeninde insanlar kişisel çıkarlarına göre hareket derler: üretim ve tüketim faaliyetlerinde iktisadi davranırlar. Örneğin tüketiciler gelirlerini harcarken en fazla fayda temin etmeye;üreticiler üretimde bulunurken belli emek masraflara en yüksek hasılayı elde etmeye çalışırlar.
g) Fiyat Mekanizması
Özel mülkiyetin ve iktisadi hürriyetin esas olduğu insanların iktisadi davrandığı kapitalist piyasa ekonomisinde fiyatlar insanların üretim ve tüketim kararlarında düzenleyeceği bir rol oynarlar.
Firmalar yatırım kararı verirken muhtemel satış miktarının bu miktarın neye mal olacağının sermaye ihtiyacının katı rantabilite bulunup bulunmadığının kuruluş yerinin maksada en uygun finansman şeklinin tahmin ve hesabına fiyata göre yaparlar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kapitalizm Nedir-Kapitalizm Nasıl Gelişmiştir

Kapitalizm Nedir-Kapitalizm Nasıl Gelişmiştir konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kapitalizm nasıl gelişti, kapitalizme baglı rekabet nasıl gelisti, kapitalizm avrupada nasıl gelişti, 19 yy kapitalist sanayi nasil gelişti, modern kapitalizm nedir, avrupa neden gelismis, avrupa ülkeleri nasıl gelişti, kapitalizm birikimi nasil gelisti, kapitalizm niçin tek batıda gelişti, batı ülkeleri nasıl gelişti, avrupa nasl bu kadar gelisti, kapitalizm nedir, kapitalizm neden avrupa da gelişti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk Dilinin Tarihi Gelişimi Nasıldır? Türk Dili Nasıl Gelişmiştir? Я Türkçe ve Edebiyat 1 23-11-2013 05:46
Anadoluda uygarlıklar neden gelişmiştir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 12:20
iç anadolu bölgesinde hangi sanayi dalları gelişmiştir Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 02-04-2013 11:18
Milli Edebiyat Dönemi Hangi Metin Türleri Etrafında Gelişmiştir? elif Soru Cevap 0 02-04-2013 09:03
Geçmişten günümüze matbaacılık nasıl gelişmiştir? Я Soru Cevap 0 05-03-2013 10:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats