bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-06-2013, 12:03   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fransız Devrimi Nedir-Fransız Devrimi Niçin Olmuştur

Fransız Devrimi Nedir-Fransız Devrimi Niçin Olmuştur


18. yüzyıla girerken Fransa’da görünüşte uyum ve düzenin egemen olduğu güçlü bir monarşik yapı vardı. Devlet ve toplumun iç içeliğini belirtmek için “ancien régime” (eski rejim) olarak nitelendirilen bu yapı gerçekte belirli çıkar ilişkilerine dayalı bir denge üzerinde durmaktaydı. Bu yapının ekonomik toplumsal ve düşünsel gelişmelere ayak uyduramayan hantallığı Fransız monarşisinin ortaçağdan modern çağa geçme şansını yitirmesine ve reform kapısı aralığını 1770’lerden kısa bir süre sonra şiddetli bir devrim daldasıyla yerle bir olmasına yol açtı. Eski rejimin odak noktasında yer alan kral merkezi ve mutlak bir otoriteye sahip olmakla birlikte dayandığı toplumsal çevrelerin çıkarlarını gözetmek zorundaydı.. 1614’den beri toplanmayan “Etat’s Généraux” ile bazı yerlerde ayakta kalmış olan yerel meclislerin gücünün kırılmış olmasına karşın Parlement’lar(makamlarını babadan oğula geçmek üzere satın alıyorlardı) kralın gücünü sınırlayan önemli bir kurumsal yapı oluşturuyordu.Aristokrasiyi temsil ediyorlardı ve toplumsal değişime karşı direnişin örgütlü bir kalesi olan Parlement’ların siyasal gücü vergi ve yasa değişikliklerini onaylama yetkisinden kaynaklanıyordu. Ayrıca kiliseye tanınan haklar ve mülk sahiplerine verilen ekonomik ayrıcalıklar da dokunulmaz bir nitelik taşıyordu.
18.yüzyılda özgür düşüncenin ve ticaretin hızla geliştiği kentler geleneksel yapıyla çatışan ve eski rejimin bütünlüğünü sarsan merkezler durumuna geldi. Kırsal kesimde yargı sisteminin de desteğiyle topraklarını ve feodal haklarını gelişleten aristokratlar 1720’lerden sonraki hızlı fiyat artışlarıyla varlıklarını daha da artırdılar. Buna karşılık topraksız köylüler ve tarm işçileri başta olmak üzere köylülerin çoğu giderek artan bir yoksulluğa itildiler. Kentlerin bu işgücü fazlasını eritebilecek bir düzeyde olmaması kırsal kesimdeki çatışmayı daha da yoğunlaştırmaktaydı.
Kırsal kesimdeki ekonomik gelişmenin bir başka yönü de toprak sahibi aristokrasinin güçlü konumundan dolayı ticari çevrelerle ittifaka yönelmemesiydi Mülk sahibi sınıfların yeni kapitalist zenginlik temelinde bütünleşmemesi İngiltere’dekine benzer çatışmasız ve evrimci bir dönüşümün önünü kapatmaktaydı.
18.yüzyılda tarımsal üretimin artmasıyla yükselen mal talebi sanayi üzerinde de canlandırıcı bir etki yaptı. Fransız sanayisi üretim düzeyi bakımından öteki ileri kapitalist ülkelerden geri olmakla birlikte büyüme hızı bakımından İngiltere’nin bile önünde bulunuyordu. Öte yandan deniz aşırı sömürgelerle ticaret büyük bir gelir kaynağı oluşturuyordu. Yedi Yıl Savaşları’yla(1756-1763) birlikte İngiltere karşısında başlayan gerilemeye karşın Antiller’in en zengin kolonileri hala Fransa’nın elinde bulunuyordu. 1750’lerde sömürge ticaretinin Fransa’nın gerilediği Doğu’ya kayması belirli bir durgunluğa yol açtı. Sanyi ve ticarette ortaya çıkan hızlı gelişme artan para dolaşımının da katkısıyla bölgeler arasındaki geleneksel engelleri zorlamaya başlayarak ülke düzeyinde ortak bir pazarın oluşma sürecini hızlandırdı.

FRANSIZ DEVRİMİNİN NEDENLERİ
Fransa bir zamanlar Avrupa’nın en güçlü ulusuydu. Ne var ki 1700’lere gelindiğinde yönetim biçiminin iyiden iyiye köhnemiş olduğu ve halkın bu durumdan duyduğu hoşnutsuzluk açıkça görülmeye başladı. Dönem değişiyor ;oysa Fransa hala ortaçağlardaki gibi yönetiliyordu.
İngiltere’de yeni buluşlar ve ticaretteki gelişmeler sonucu gerçekleşen ekonomik ve toplumsal değişimler 1600’lerde bir iç savaşa yol açmış daha sonra kralın egemenliği sınırlandırılmıştı. Parlementonun varlığıyla krallık yönetimi meşrutiyet biçimini almıştı.
Fransa’da İngiltere parlementosuna benzer; ama yetkisi çok daha sınırlı olan meclis 175 yıldan beri toplanmamıştı.. Krallar halkın isteklerinden habersizdi. Hükümet sorunları çözmekte yetersizdi. Kralın harcamaları ise başa çıkılır gibi değildi. Köylü ve küçük çiftçi ağır vergiler altında eziliyor kentlerdeki işçilere yaşama hakkı verilmiyordu. Tüccar avukat gibi okumuş yazmış meslek sahipleri bilgili olmalarına karşın yasaların yapılmasında söz sahibi değillerdi. Fransız din adamlarının özel hakları vardı. Ne var ki onlar da krala ve soylulara karşı ezilen halkın yanında yer aldılar. Soylular doğru dürüst vergi ödemiyor ve çalışmıyorlardı. Halkın öfkesi artık taşmak üzereydi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Fransız Devrimi Nedir-Fransız Devrimi Niçin Olmuştur

Fransız Devrimi Nedir-Fransız Devrimi Niçin Olmuştur konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: fransız ihtilali niçin olmuştur, fransız ihtilali niçin yapılmıştır, fransiz devrimi nicin yapilmistir, fransiz ihtilali ne zaman ve niçin yapildi, fransiz ihtilali nicin olmus,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sanayi Devrimi Nedir-Sanayi Devrimi Ne Zaman Olmuştur elif Tarih 0 04-06-2013 03:00
Kılık kıyafet devrimi niçin yapılmıştır elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-05-2013 08:56
Fransız İhtilalinin Avrupaya etkisi neler olmuştur? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 03:41
Fransız Dili ve Kültürü Bölümü Nedir? - Fransız Dili ve Kültürü Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 01:30
Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? - Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 01:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats