bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-06-2013, 09:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eğitimin Önemi Konulu Yazı

Eğitimin Önemi Konulu Yazı


Çağdaş anlayışa göre eğitim” yanlışların yakalanmasıyla “değil”doğruların yakalanmasıyla”gerçekleşmektedir. Çünkü öğrencilerin yanlış yapma korkusuyla konuşmamalarının öğrenmeyi zorlaştırdığı anlaşılmaktadır. Gece yatmadan önce yapılan kısa bir tekrar uyku sırasında salgılanan bir takım hormonal maddeler sayesinde yeni öğrenilmiş olan bu bilgileri hafızaya yerleştirme konusunda etkilidir. Öğretmenin öğrencileri ile iyi ilişkiler kuması ve ders anlatırken beden dilini iyi bir şekilde kullanması öğrencileri tarafından sevilmesine ve dersinin zevkle izlenmesine neden olur. Öğrencilere yapılacak anında geri bildirimler
öğrenmelerini olumlu yönde etkilemektedir. Birçok kişi elde ettiği imkan ve başarıyı eğitime borçludur. Eğitim yoluyla insanın sahip olacağı meslek çok kere kişiyi ruhsal açıdan doyurur ve maddi olarak rahatlatır. Bu durumun sağlayacağı imkanlar kişinin hayattan daha fazla zevk almasını mümkün kılar.
İyi bir eğitim hayat standardını yükseltir. Yüksek öğretim hayattaki çeşitli olaylar arasındaki gerçekleri bağlantıları ve ilkeleri görmek ve anlamak becerisini kazandırır. İyi bir eğitim aynı zamanda kişide yeni ilgi alanlarının gelişmesine yardım ederek hayatı daha zevkli ve ilginç kılar.
Eğitim insanın bilerek düşünce üretmesine ve yaratıcılığa yönelmesine imkan verir. İnsanın kafasındaki kalıpları kırmasına ve dünyaya daha esnek ve geniş açıdan bakmasına imkan verir. Eğitim olmaksızın insan bildikleriyle sınırlı kalırdünyanın zenginliliğini ve çeşitliliğini mutlaka kendi kafasındaki kalıplara oturtmak için çaba harcar. Buna “y-Yüzeysellik” denir. Yüzeyselliği aşmak ancak eğitimle okumakla ve okuduğunu özümlemekle mümkün olur. Bilgi farklılık yaratan farktır.
Eğitim hayatın inceliklerini görmeyi sağlar. Hayatın zevki çeşitliliğindedir. Ayrıca yüksek öğretim görmenin önemli avantajlarından biri de kişiye farklı ilgilere becerilere görüş ve inançlara sahip insanlarla bir araya gelme imkanı vermesidir. Böylece insanın kendi ufkunu genişletmesi yeni sentez ve yorumlara gitmesi mümkün olur.
Böylesine farklı insanlarla bir araya gelmek kişiye aynı zamanda dünyanın sonsuz çeşitliliğini algılama fırsatı verir. Eğitim yoluyla insan bireysel farklılıkları anlamayı hoş görmeyi ve bundan yeni sentezler yaparak tadına varmayı öğrenir.
Eğitim hayatı kontrol etmeyi kolaylaştırır. Yüksek öğretime başlamak kişiye daha büyük bir güven ve sorumluluk kazandırır. Kişiye bağımsız düşünme becerisini geliştirmek için yardımcı olur. Genç birey problemleri kendisinin de çözebileceği konusunda güven kazanır. Böylece daha evvel yapılmış ve söylenmiş olanlara sadece karşı çıkmak veya onları körü körüne kabullenmek yerine genç birey kendi çözümlerini geliştirme şansına sahip olur.
Üniversite eğitimi yapmakla kişinin amacı; zihinsel açıdan zevk verecek ve ekonomik açıdan imkan sağlayacak bir işe girmek aylık gelirini ve toplumsal statüsünü yükseltecek yeni bir hayata geçmek iyi eğitilmiş bir insan olmak yeni şeyler öğrenmek zihinsel açıdan beslenmek kendine güvenini artırmak ufuklarını genişletmek v.b olmalıdır. Amaçsızlık sadece anne ve baba istediği için okumuş olmak arkadaşlar gidiyor diye üniversiteye gitmek istemek kişinin yanlış amaçlar peşinde olduğunu gösterir.
Amaçlar her ne iseonları açıkça belirlemiş olmak gerekir. Onlara ulaşmak için zamanasabra ve gayrete ve gayrete ihtiyaç vardır. Parlak gelecek vaad eden meslekler değişiyor. Yüksek teknolojinin uygulandığı mesleklerde ücretler daha yüksek hizmet sektörünün eğitim gerektirmeyen dallarında ise düşüktür. Ayrıca bu grup işler basit tekrara dayalı dolayısıyla insanı geliştirmeyen türden ve sıkıcıdır.
Eğitimin başarısıhayat ve iş başarısını tam olarak temsil etmese debir yönetici eleman seçerken seçime eğitim hayatındaki notları yüksek olanların başvurularını bir yana ayırarak başlar ve sözlü görüşmeye bunları çağırır.
Çalışmaya başladıktan sonra kişinin kurum içindeki statüsü ve gelişimi kendi performansına bağlıdır. Ancak işe kabulde iyi notlar ve parlak bir eğitim geçmişi temel belirleyicidir. Eğitim döneminde olan gençlerin hayatlarının bütününü gerçekten anlamlı yaşayabilmeleri için “öğrenme”nin”bilgilenme”nin ve bunların sonucu ulaşılacak olan “donanım”ın hayatında ne iş yaparsa yapsınonu sevmesini ve ondan zevk almasını sağlayacak olan esas faktör olduğuna inanmaları gerekir.
Düşünme ufkunu genişletmek için iyi bir eğitim okumak ve daha çok bilmek bugüne kadar keşfedilmiş tek yoldur. Topluma katkıda bulunabilmek için de bireyin kendisinin olgunlaşması gerekir. Olgunlaşmadan insan ancak canını vererek topluma katkıda bulunabilir. Oysa artık günümüzde canını değilbeynini adayarak topluma katkıda bulunacak gençlere ihtiyaç vardır. Kahramanlara ihtiyaç göstermeyen bir toplum yaratmak iyi eğitim görmüş gençlerin çabalarıyla mümkün olacaktır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eğitimin Önemi Konulu Yazı

Eğitimin Önemi Konulu Yazı konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eğitimin önemi nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 03-06-2013 07:52
Ağaçların Önemi Konulu Yazı Örneği elif Soru Cevap 0 08-04-2013 09:09
Turizmde Eğitimin Önemi elif Soru Cevap 0 20-02-2013 07:19
Ana Okulu Eğitimin Önemi elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 04:43
Kadın İçin Eğitimin Önemi nurküllü Eğitim ve Kadın 2 25-08-2012 12:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats