bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-06-2013, 06:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkçe’nin kullanıldığı Ülkeler Nerelerdir

Türkçe’nin kullanıldığı Ülkeler Nerelerdir


Azeri Türkçesi
Anadolu Türkçesine yakınlığı ile bilinen Azeri Türkçesi de Oğuz dil grubundadır. Azeri Türklerinin toplam nüfusu yaklaşık 23 milyon kadardır ve Azerilerin ancak 65 milyon kadarı Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yaşarken yaklaşık 16 milyon Azeri İran İslam Cumhuriyeti’nin kuzeyinde (Güney Azerbaycan) 330 bini Gürcistan’da ve 110 bini Ermenistan’da yaşamaktadır. Özbek Türkçesi
Dilleri Karluk grubunda yer alan Özbek Türklerinin büyük çoğunluğu Özbekistan Cumhuriyeti’nde (162 milyon) yaşamaktadır. Başta Tacikistan (15 milyon) olmak üzere Kazakistan Kırgızistan Türkmenistan ve Afganistan’da yaklaşık 3 milyon Özbek bulunmaktadır.
Kazak Türkçesi
Kazakça Türk dillerinin Kıpçak grubunda yer alır. Kazak Türklerinin büyük bölümü Kazakistan’da yaşarken komşu cumhuriyetlerde de (özellikle Türkmenistan Moğolistan) Kazak azınlıklara rastlanır ve toplam nüfusları 9 milyonu aşar.
Kırgız Türkçesi
Kırgız dili Kırgız-Kıpçak grubunda yer alır ve bu dili konuşan Kırgızların sayısı diğer komşu cumhuriyetlerde yaşayanlarla birlikte 4 milyonu bulur.
Türkmence
Türkmenistan Cumhuriyeti’nde bugün 3 milyon diğer bölgelerde de (İran Irak Afganistan) yine yaklaşık 3 milyon Türkmen yaşamaktadır. Dilleri Oğuz grubunda yer alır ve Anadolu Türkçesine çok yakın nitelikler taşır.
Tatarca
Tatar Türklerinin 2 milyonu Rusya Devleti’nin içinde (Moskova’nın yaklaşık 750 km güneydoğusunda) Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nde (Kazan Tatarları) yaşarken 11 milyon Tatar yine Rusya içindeki Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti’nde 350 bini Kazakistan’da ve 300 bini ise Kırım Yarımadası’nda (Kırım Tatarları) yerleşmiştir. Dilleri Kıpçak grubundandır.
Başkurt Türkçesi
Günümüzde Başkurdistan Özerk Cumhuriyeti’nde (Moskova’nın yaklaşık 1.250 km Güneydoğusu’nda 1 milyon diğer bölgelerde ise 16 milyon Başkurt Türkü yaşamaktadır. Dilleri Kıpçak grubunda yer alır.
Karakalpak Türkçesi
Dilleri Kıpçak grubunda yer alan Karakalpak Türkleri Özbekistan’da (Aral Gölü’nün güneyinde) Karakalpak Özerk Cumhuriyeti’nde yaşarlar; nüfusları 500 bin civarındadır.
Çuvaş Türkçesi
Çuvaşistan Özerk Cumhuriyeti’nde (Moskova’nın yaklaşık 600 km güneydoğusunda Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin kuzeybatısında) 950 bin civarında Çuvaş Türkü yaşamaktadır.
Sors Türkçesi
Kültür ve dil yönüyle Hakas ve Altay Türklerine çok yakın olan Sors Türkleri Rusya’nın Kemerowo bölgesinde (Alma-Ata’nın yaklaşık 1.750 km kuzeydoğusunda) yaşarlar; sayıları 17.000 dolayındadır.
Altay Türkçesi
Altay (Oyrat) dili Kırgız-Kıpçak grubunda yer alır. Bu dili konuşan 60 bin Altay Türkü Altay Özerk Cumhuriyeti’nde (Rusya Cumhuriyeti’nde Kemerowo’nun güneyinde Moğolistan sınırında) yaşarken 70 bini ise diğer bölgelere yerleşmiştir.
Uygur Türkçesi
Türklerin ilk yazılı eserlerinde kullanılan Uygurca Karluk dil grubunda yer alır. Bu lehçeyi konuşan yaklaşık 16 milyon Uygur Türkü (bazı kaynaklara göre 20-23 milyon) günümüzde Batı Çin’de (Doğu Türkistan’da) çok azı ise Rusya’da yaşamaktadır.
Gagavuz (Gökoğuz) Türkçesi
Dilleri Oğuz dil grubunda yer alan dolayısıyla Anadolu Türkçesine çok yakın olan Gagavuz Türkleri Moldavya’nın güneyinde 1991 yılında kurulan Gagavuz Özerk Cumhuriyeti’nde yaşamaktadırlar; nüfusları yaklaşık 160 bindir. Ayrıca Balkanlar’da ve Rusya’nın çeşitli bölgelerinde dağılmış küçük topluluklara da rastlanır.
Stavropol Türkçesi
Türkmence ve Nogay diline çok yakın olan bu dil bölgeye göç etmiş Türkmenler tarafından konuşulmaktadır.
Kumuk Türkçesi
Kumuk Türkçesi Kıpçak grubundan olmakla birlikte Anadolu Azeri ve Karaçay dillerine yakınlık da gösterir. Toplam nüfusları 300 bin kadar olan Kumuk Türklerinin yaklaşık 250 bini Dağıstan bölgesinde (Kuzeydoğu Kafkasya’da) yaşamaktadır.
Karaçay Türkçesi
Karaçay dili Kıpçak grubundan olup Karaçay-Çerkez Özerk Cumhuriyeti’nde (Gürcistan’ın 200 km kuzeyinde) yaşamakta olan yaklaşık 160 bin Karaçaylı tarafından konuşulmaktadır.
Balkar Türkçesi (Malkar) :
Dilleri hemen hemen Karaçay Türkçesi ile aynı olan Balkar Türkleri Gürcistan’ın kuzeyinde bu ülkeye komşu olan Balkar Özerk Cumhuriyeti’nde yaşamaktadır; sayıları 85 bin civarındadır.
Karaim Türkçesi
Kıpçak dil grubuna ait Karaim dili bugün çok az Karaim Türkü tarafından konuşulmaktadır. Bunlar Ukrayna’nın batısı Litvanya ve Polonya’da yaşamaktadır.
Hakas Türkçesi
Hakas Türkçesi Kırgız dil grubuna çok yakın olup Hakas Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan yaklaşık 80 bin Hakas Türkü tarafından konuşulmaktadır.
Nogay Türkçesi
Nogay Türkleri Stavropol ve Dağıstan Bölgesi Çeçen-İnguş Cumhuriyeti ve de Karaçay-Çerkez bölgesinde dağınık olarak yaşamaktadırlar. Dilleri Kıpçak grubunda yer alan Nogaylar’ın sayısı 75 bin dolayındadır.
Tuva Türkçesi
Yaklaşık sayıları 220 bin tahmin edilen Tuva Türklerinin 200 bini Tannu-Tuva Halk Cumhuriyeti’nde (Moğolistan’ın kuzey sınırına komşu bölgede) yaşamaktadır.
Yakut Türkçesi (Saka) :
Moğolcanın etkisi ile hayli değişikliğe uğrayan Yakut dili tahmini sayıları 400 bin olan ve büyük çoğunluğu Yakut Özerk Cumhuriyeti’nde (Çin sınırına 1.250 km uzaklıktaki Doğu Sibirya’da) yaşayan Yakut Türkü tarafından konuşulmaktadır.
Kaskay Türkçesi
Anadolu ve Azeri Türkçesine çok yakın bir Türkçe ile konuşan Kaskay Türkleri Hasme Türkleri ile birlikte İran’ın güneyinde yaşarlar; sayıları 700 bin dolayındadır.
Ahıska Türkçesi (Mesketi Meşet) :
Dilleri Oğuz grubunda yer alan Ahıska Türkleri günümüzde dağınık olarak Özbekistan Kırgızistan Azerbaycan ve Türkiye’de yaşamaktadırlar. Sayıları 200 bin civarındadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkçe’nin kullanıldığı Ülkeler Nerelerdir

Türkçe’nin kullanıldığı Ülkeler Nerelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkçenin kullanıldığı ülkeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akustiğin Kullanıldığı Yerler Nerelerdir elif Soru Cevap 1 19-02-2017 06:54
Sıvı Ölçme Araçları ve Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir? elif Matematik 3 27-11-2013 04:18
Madenlerin Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir? elif Coğrafya 0 12-12-2011 11:34
Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler Nerelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 06:39
Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler Nerelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 05-02-2011 04:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats