bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-06-2013, 06:17   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Vergi reformu hakkında bilgi

Vergi reformu hakkında bilgi


Türkiye’nin çağdaş toplumlar düzeyine erişebilmesi için Batı ülkelerinde geçmiş yıllarda yaşanan kamu harcamaları ve vergi gelirlerini artıracak biçimde bir vergi reformunu gerçekleştirmesi gerekir. Bu vergi reformunun hedefi 3-5 yıl içinde vergi gelirlerinin gayrisafı mili hasılaya olan oranın %40′lara çıkarılması olmalıdır. Ancak bu amaca ulaşılırken vergilemede adalet ve etkinlik amaçlan arasında da bir uyum sağlanmalıdır. Aşağıdaki ilkelere ve yöntemlere uyulması koşuluyla başarılı bir vergi reformunu gerçekleştirme olanağı bulunmaktadır. 1) Mevcut gelir vergisi tarifesinin üst gelir grupları için %50 ye yükseltilmesi ve alt gelir grupları için %5′e kadar düşürülmesi sağlanarak mali amaçtan sapılmamalıdır. Böylece vergilemede adalet ilkesine de işlerlik kazandırılacaktır.
2) Gelir ve Kurumlar vergisi birleştirilerek çifte vergileme durumu ve sorunu ortadan kaldırılmalıdır. Vergilemede ektinliği ve adaleti sağlayacak biçimde her iki verginin entegre edilmesini sağlayacak yöntemler geliştirilmiş bulunmaktadır. Bu amaçla. Kurumlar Vergisi bölümündeki açıklamalarımızla ilgili olarak “ek vergi yükü”nün kaldırılmasına ilişkin marjinal oranların %50 olduğu bütünleşme modeli uygulanmalıdır.
3) En az geçim düzeyine eşit vergi matrahı üzerinden gelir vergisi alınmamalıdır. Gelir vergisinin pozitif tarife uygulaması ancak en az gelir düzeyinin üzerindeki gelir için uygulanmalıdır.
4) Vergisel transferler ve yardımlar sosyal dayanışma fonları ve sosyal güvenlik hizmetlerinin sosyal yardımlarla ilgili transferleri vergi yasaları ile entegre edilerek savurganlıklar ve siyasal etkilemeler ortadan kaldırılmalıdır.
5) Vergi muafiyet ve istisnaları en alt düzeye çekilerek vergi gelirlerinin azaltılması önlenmelidir. Yukarıda sıralanan önlemler vergi muafiyet ve istisnalarının minimum düzeye indirilmesini sağlayacaktır.
6) Eşit gelir elde edenlerin aynı vergiyi ödemelerini öngören yatay eşitlik ve farklı gelir elde edenlerin farklı vergi ödemelerine yönelik dikey eşitlik ilkeleri tam olarak uygulanmalıdır.
7) Gelişmiş ülkeler uygulamasında ve vergileme teorisinde yatay eşitlik (horizontal equity) ve dikey eşitlik (vertical equity) kurallarının tek istisnası ayırma ilkesidir. Bu ilkeye göre emek geliri elde edenler sermaye geliri elde edenlere göre eşit gelir elde etseler bile daha az vergi öderler. Mevcut uygulamada bu açıklamalarımıza uygun olarak düzeltilmelidir.
8) Türk vergi sisteminde emek geliri elde edenler sermaye geliri elde edenlere göre daha az vergi ödemedikleri gibi aksine daha fazla vergi ödemektedirler. Bu durum yatay ve dikey eşitliğin gerçekleştirilmesini önlediği gibi ayrıca ayırma ilkesine de ters düştüğü için en kısa zamanda düzeltilmelidir.
9) Vergi matrahı kapsamlı (comprehensive) biçimde saptanmalıdır. Bu amaçla parasal ve parasal olmayan; düzenli ve düzensiz olarak elde edilen; gerçekleşmiş ve gerçekleşmemiş bütün gelir unsurları arasında herhangi bir ayırım yapılmaksızın bütün gelir unsurları tek bir beyannamede toplanmalıdır. Böylece geçmiş yıllarda uygulanan üniter vergilemeye geçilerek kayıtdışı ekonominin de vergilendirilmesi sağlanabilecektir.
10) Parasal olmayan gelirin (imputed income) şu biçimleri de gelir unsuru olarak kapsamlı vergi matrahına sokularak yatay ve dikey eşitliğin birlikte sağlanması gerçekleştirilmelidir. Bunlar: ev sahibinin oturduğu evin kirası çiftçinin ürettiği tarımsal üründen tükettiği kısmının değeri şirketlerin üst düzey yöneticilere sağladıkları (konut araba yurtdışı gezileri sağlık sigortası ve pahalı tatil olanakları gibi) yan çıkarlar (fringe benefits) kapsamlı vergi matrahına sokulmalıdır. Böylece piyasa ekonomisinde devletin teşvik ettiği harcamalar da kontrol altına alınacaktır.
11) Gelir reel anlamda ya da enflasyondan arındırılmış bir biçimde vergilendirilmelidir. Örneğin %100′e yakın bir enflasyon ortamında eşit gelir elde eden iki mükelleften; aylık stopajlarla maaşından yıllık vergisi ödenen memur ile yıllık gelirinin vergisini beyan esasına göre gelecek yılda 2-3 taksitte ödeyen diğer bir vergi mükellefi aynı vergiyi ödese bile vergilemenin yatay ve dikey eşitlik kuralları birlikte bozulmaktadır.
12) Mükelleflere yapılan sosyal yardımlar ve transferler ölüme bağlı tasarruflarla bırakılan her türlü varlıklar ve hediyelerin hepsinin de kapsamlı vergi beyannamesinde yer alması gerekmektedir.
13) Enflasyon önleninceye kadar spekülatif nitelikli rant gelirlerine ABD’de olduğu gibi matrahın ayrıca %20′si üzerine uygulandığı biçimde bir minimum ek vergi matrahı eklenmelidir.
14) Her tür gayri menkul geliri ile diğer gelir unsurları arasında herhangi bir ayırım yapılmaksızın benzer biçimde vergilendirilmelidir.
15) Yolsuzlukların spekülatif haksız kazançların ve rüşvetin önlenebilmesi için gelişmiş ülkelerde yaygın bir biçimde uygulandığı gibi genel bir kişisel servet vergisi (general personal wealth tax) uygulamaya konulmalıdır. Bu vergi İngiltere ve Fransa’da uygulandığı gibi örneğin servet varlıklarının toplam değeri 150 bin doların üzerindeki mükellefler ile üst düzey bürokratlara alım satım işleriyle uğraşan devlet memurlarına politikacılara ve belediye başkanlarına uygulanmalıdır.
16) Ayrıca 1984 yılında uygulanan “servet beyannamesi” uygulamasına dönülerek bütün vergiler yönünden otokontrolü sağlamaya olanak verecek bu araç sisteme sokulmalıdır. Böylece kayıtdışı ekonomi ve yeraltı ekonomileri kolayca vergi sistemine sokulurken ayrıca devlet gelirlerinde önemli artış sağlanacaktır.
17) Bütün servet unsurlarının servet beyannamesinde yer alması sağlandığında mükellefin herhangi bir vergiyi kaçırması olanağı da ortadan kaldırılacaktır. Çünkü vergiler arasındaki ilişkiler nedeniyle bir vergiyi kaçıran kimsenin başka bir vergiyi de kaçırma olanağı bulunmaktadır. Örneğin sosyal sigortalar vergisini ödemeyen bir işyerinin ayrıca gelir kurumlar ve birçok tüketim vergisini de kaçırması olanağı oldukça fazladır.
18) Her türlü vergi affı uygulamalarına kesinlikle son verilmelidir. Genellikle seçimler sırasında bir tür siyasal rüşvet olarak verilen vergi ve stok aflarıyla bir yandan vergi adaleti bozulurken öte yandan rekabet koşulları vergisini ödeyenler aleyhine işler.
19) Özel tüketim vergisi yerine “Kişisel Harcama Vergisi” konularak pahalı düğünler lüks araba ve yat kullanımı ile çok sayıdaki yurtdışı gezileri ve lüks harcamaların yüksek oranla vergilendirilmesi sağlanarak kaynak ayırımında da etkinlik sağlanabilecektir.
20) Tüketicilere sağlanan vergi iadesi; eğitim sağlık toplu taşımacılık gibi hizmetler karşılığında ve ada yazılı fatura ile sağlanmalıdır. Böylece tüketicilerin daha fazla vergi iadesi alabilmek amacıyla başkalarına ait katma değer vergisi fişlerini toplayarak vergileme ahlâkına ters düşen biçimde devletçe teşvik edilmeleri de önlenmiş olacaktır. Bu yöntemle avukat doktor ve diğer serbest meslek erbabının gelirleri daha gerçekçi bir biçimde hesaplanabilecektir.
21) Kara para aklamaları ve giderek yaygınlaşan yolsuzluk olaylarıyla etkin mücadeleye gidilerek önemli boyutlara erişen vergi kaybı önlenmelidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Vergi reformu hakkında bilgi

Vergi reformu hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
vergi nedir? vergi çeşitleri nelerdir? Я Soru Cevap 38 28-02-2017 06:44
Vergi hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 03-06-2013 06:05
Vergi çeşitleri hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 20-04-2013 08:45
Vergi Mükellefiyeti Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 13-02-2012 11:40
Osmanlı'da Harf İnkilabı Reformu nimlahza Tarih 0 08-05-2011 12:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats