Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Organik tarım nedir vikipedi (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/132048-organik-tarim-nedir-vikipedi.html)

Я 07-11-2013 08:30

Organik Tarım Nedir Vikipedi - Organik Tarım Hakkında Bilgi

Kimyasal katkı maddesi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü olarak yapılan ve sertifikalı tarımsal üretim yöntemine organik tarım adı verilmektedir.

Organik tarım sayesinde çevre kirliliğine neden olmayan üretim yapılarak doğal dengenin yeniden kurulmasına katkı sağlanmaktadır.

Ülkemizde de organik tarım faaliyetlerini düzenlemek amacıyla 1994 yılında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından “Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin Ekolojik Metotlarla Üretilmesine İlişkin Yönetmelik” hazırlanmıştır. Bu şekilde organik tarım faaliyetlerine yasal düzenleme getirilmiştir.

Organik tarımın temel ilkeleri aşağıda özetlenmiştir.
  • Doğal kökenli ham maddeler kullanılarak üretim yapılmalı ve çevreyi tehdit eden kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.
  • Ortamın ekolojik özelliklerine göre uygun bitkiler seçilerek nöbetleşe ekim yapılmalı ve organik gübre kullanılmalıdır.
  • Doğal organizmaların üretimi yapılmak genetiği değiştirilmiş organizmalar kullanılmamalıdır.
  • Zararlılarla mücadelede biyolojik mücadele yöntemleri kullanılmalıdır.
  • Enerji ihtiyacının karşılanmasında mümkün olduğunca yenilenebilir doğal kaynaklar tercih edilmelidir.
  • Hayvansal üretimde yemlere kimyasal kaba maddeleri ilave edilmemeli, hayvanlar uygun koşullara sahip ortamlarda yetiştirilmelidir.

Organik tarım nedir vikipedi

Organik tarım, hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğadaki dengeyi yeniden kurmaya yönelik, toprağın verimliliğinde devamlılık sağlayan biyolojik mücadele ile hastalık ve zararlıları kontrol altına alarak, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren, sentetik kimyasal gübre ve ilaçların kullanımını yasaklayan, organik ve yeşil gübreleme, ekim nöbeti ve toprak muhafazasını tavsiye eden, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrol altında olan ve elde edilen ürünün sertifika ile belgelendiği bir üretim şeklidir.

Organik tarım ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermektedir.

Misafir 19-03-2015 04:17

çok güzel özetlenmiş


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:26 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.