bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-11-2013, 09:20   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğum ve Ölüm Oranları Arasındaki İlişki - Nüfusu Etkileyen Etmenler

Nüfusu Etkileyen Doğum ve Ölüm Oranları Arasındaki İlişki - Doğum ve Ölüm Oranları Hakkında Bilgi

Birinci grup doğum ve ölüm oranları düşük olan gelişmiş ülkelerden oluşur. Avrupa ülkeleri Kanada Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bu gruba giren ülkelerdir. İkinci grup doğum oranının yüksek ölüm oranının hızla düştüğü gelişmekte olan ülkelerdir. Kore Formoza Güney ve Orta Amerika ülkeleri Güney-Doğu Asya ülkeleri ve Türkiye bu gruba girmektedir. Üçüncü grup ise doğum ve ölüm oranlarının yüksek olduğu geri kalmış ülkelerdir. Afrika'daki ülkelerin çoğu bu gruba girmektedir.

Doğum ve ölüm oranları düşük olan gelişmiş ülkeler

Birinci gruba giren gelişmiş ülkelerde halkın büyük çoğunluğu doğum kontrolü hakkında bilgi sahibidir ve doğum kontrolü yapmaktadır. Doğum oranlarının düşük olmasının nedeni de budur. Bu ülkelerde doğum kontrolü alanında yapılacak iş küçük bir azınlığı oluşturan yoksul ve bilgisiz kimseleri eğiterek bunlara yol göstermek bakamayacakları çocukları doğurmamalarını sağlamak ya da doğum aralıklarını uzatmak istenmeyen zamanda çocuk sahibi olmamak için ne yapacaklarını bilmeyen genç evlilere yol göstermektir. Bu ülkelerde doğum kontrolü yapmayanların fazla çocuk sahibi olmaları genel yaşam standardında ya da ulusal ekonomide belirgin bir zararlı etki göstermemektedir. Bu nedenle gebeliği önleyici yöntemlerin yasaklanmadığı bu ülkelerde hükümetler nüfus planlamasında sorumluluk yüklenmeyi ve bunu çalışma programları içine almayı düşünmemişlerdir. Üstelik bu ülkelerde gönüllü kuruluşların kurduğu dernekler bilgilendirilmeye ve yol gösterilmeye gereksinimi olanlara gerekli yardımı yapmaktadırlar. Bu ülkelerde halkın kendi kendine yaptığı ya da derneklerin yardımıyla yapılan doğum kontrolünun ne kadar başarılı olduğunun kanıtı halkı doğum kontrolü yapmayan ülkelerde doğum oranı binde 30-50 arasında olmasına karşın bu ülkelerde oranın çok düşük olmasıdır. Örneğin Kanada'da doğum oranı binde 24.8 ABD'de binde 22.4 Japonya'da binde 17 Yunanistan'da binde 18.1 İtalya'da binde 18.7 Almanya'da binde 18.1 ve İsveç'te binde 12.4'dür.

Doğum oranı yüksek ve ölüm oranı düşük olan ülkeler

İkinci grup ülkelerde doğum oranı yüksek ve ölüm oranı düşüktür. Bu ülkelerde nüfus planlaması gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sadece istenmeyen gebelikleri önlemek ya da gebelikler arasını uzatmaya yönelik değildir. Bu ülkelerde nüfus planlaması ekonomik gelişmeyle nüfus artışını dengelemek ana-çocuk sağlığını iyileştirmek korunmaya gereksinimi olan çocuk sayısını azaltmak için değerli bir araç olarak algılanmaktadır. Bu gruba giren ülkeler genel olarak gelişmekte olan ülkeler arasında en önde olanlardır. Bu ülkelerde nüfus başına düşen ulusal gelirin en kısa zamanda olanakların elverdiği kadar yükseltilmesi yaşamsal önem taşımaktadır. Ana ve çocuk sağlığı sorunlarını çocuk sayısını azaltmadan çözümleme olanağı yoktur. Bunun nedeni belirgindir. Bakamayacakları besleyemeyecekleri sayıda çocuğu olan ailelerdeki çocuklar doğal olarak bakımlı çocuklara oranla daha çok öleceklerdir. Sık sık doğuran kadınlar daha çabuk ihtiyarlayacak ve sağlıkları daha büyük tehlikeler altında olacaktır. Bu nedenle bu gruptaki hükümetler aile planlamasına büyük önem vermekte ve bu konuda büyük projeleri uygulamaya koymaktadırlar. Çünkü sorun gelişmiş ülkelerdeki gibi Gönüllü kuruluşların çabalarıyla çözümlenebilecek ölçüden daha büyüktür. Aynı zamanda halkın büyük bir kısmı da gebeliğin nasıl önlenebileceğini bilmemektedir.

Doğum ve ölüm oranları yüksek olan ülkeler

Üçüncü grupta doğum ve ölüm oranları yüksek olan Afrika ülkeleri bulunmaktadır. Bu ülkelerde nüfus artışı yüksek olmadığından hükümetler genellikle nüfus sorununa önem vermemekte sınırlı olan kaynaklarını diğer ekonomik ve sosyal sorunların çözümüne ayırmaktadırlar. Bu ülkelerde doğum kontrolü yasak olmadığından hekimler ana ve çocuk sağlığı bakımından halka doğum kontrolünü öğretmektedirler. Çünkü doğum kontrolü yapılmadan ana ve çocuk sağlığı hizmetlerinin düzeyini yükseltmek hemen hemen olanaksızdır.

Kaynak : Prof Dr. Nusret Fişek


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğum ve Ölüm Oranları Arasındaki İlişki - Nüfusu Etkileyen Etmenler

Doğum ve Ölüm Oranları Arasındaki İlişki - Nüfusu Etkileyen Etmenler konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dogum oranini etkileyen faktorler, kanadanın ana ölüm hızı, asya ulkesinufus olum oranlafi, doğum ve ölüm oranlarını etkileyen faktörler, almanya nın doğum ve ölüm oranlari, nufusta dogum oranini etkileyen faktorler, 2000 2015 doğum ölüm oranı, abd doğum oranları, doğum ve ölüm oranının nüfusa etkisi, olum orani ve nufus iliskisi, nüfusun doğum ve ölüm oranları, almanya da doğum olum ve saglik oranı, doğum ve ölüm oranı arası ilişkiler, doğum oranı hakkında bilgi, doğum ve ölüm oranlarını etkileyen faktörler türkiyede,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ruh Sağlığı Etkileyen Etmenler elif Soru Cevap 0 21-04-2013 10:25
Yağış Miktarını Etkileyen Etmenler Nelerdir elif Soru Cevap 0 08-04-2013 08:48
Türkiyede Ulaşımı Etkileyen Etmenler Nelerdir? Я Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 01:38
sağlığımızı olumsuz etkileyen bünyesel etmenler nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 25-10-2011 07:20
Türkiye’de Hayvancılığı Etkileyen Etmenler elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats