bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-02-2014, 11:11   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk ilkeleri maddeler halinde

Atatürk ilkeleri maddeler halinde
CUMHURİYETÇİLİK

-Atatürk devriminde cumhuriyetçilik ana ilke ve esas değerdir.
Anayasalarımızda öteki Atatürk ilkelerinin yer alışında diziliş sırasında en baştadır. öyle ki anayasamızda değiştirilmesi önerilemez maddelerin en başında gelir. Kısacası bu ilke anayasanın bağımsız ana maddesidir.

MİLLİYETÇİLİK

-Atatürk İlkeleri arasında son derece önemli bir ilke olan milliyetçilik akilcilik gerçekçilik barışçılık ve cumhuriyetçilik ilkeleriyle bütünleşen ve bu ilkelerle çelişen yorumlara kapalı bir ilkedir.
Milliyetçilik ilkesi ulusal savaşın çıkış noktasını oluşturmuş ve tüm tutsak ulusların kurtuluş hareketlerine ışık tutmuştur.

HALKÇILIK


-Devrim Tarihimizde üzerinde duyarlıkla titrediğimiz 1924 ve 1961 anayasalarında yer alan halkçılık ilkesi Atatürk ilkeleri arasında demokrasi ülküsünün temelini oluşturmaktadır. Bu ilkenin ana özelliği ülke yönetiminin ve egemenliğin kaynağını halk dediğimiz ulus varlığında bulmaktır. Atatürk’ün daha 1920 yılında meclise sunduğu halkçılık programında halkı temsil eden meclisin ulusal egemenliği hangi yöntemlerle kullanacağını saptayan esaslar 1937'de anayasamızda devletin temel ilkeleri arasında yer alan halkçılık adıyla yönetimin demokratik kaynağını saptıyordu.

DEVLETÇİLİK

-Anayasamızda da yer alan devletçilik ilkesi tüm ülkelerin ortak amacı olan toplumun esenlik ve mutlulugunui sağlayıcı toplumsal ekonomik ve kültürel kalkınmada devletin üstlenmesi gereken görevleri saptayan bir yöntemdir. Genel çizgileri ile özel girişimin yetki ve gücü dışında kalan ekonomik kalkınma ve örgütlenmeyi devlet eliyle ve araçları ile gerçekleştirmek ilkesidir.

LAİKLİK

-Atatürk ilkeleri arasında devrimcilik cumhuriyetçilik ve uygarlıkçılık ilkeleri ile sımsıkı ilişkili olan laiklik ilkesi yaygın anlatımıyla din ile dünya din ile devlet islerinin ayrılmasını öngören akilci bir yöntemdir.
Laiklik geniş anlamıyla çağdaşlaşmanın doğal bir sonucudur. Din bireylerin dilediği inancı taşımasıdır. Nasıl bireyleri belli bir inanca zorlamak insan haklarına aykırı ise devleti de belli bir inancın buyruğu altına sokmak çağdaş devlet anlayışına aykırıdır.

DEVRİMCİLİK

-Devrimcilik ilkesi Atatürk ilkeleri arasında devingenlik eylem ve atilim kavramlarını içlem ve kaplamına almış tek ilkedir.
Atatürk Büyük Söylevinin sonunda: "Bu açıklamalarımla ulusal yasamı sona ermiş varsayılan Büyük bir ulusun bağımsızlığını nasıl kazandığını ve bilim ve tekniğin en son esaslarına dayalı ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım" diye değindiği çağdaş devlet kavramıyla devrimcilik ilkesinin şaşmaz işaretini veriyordu.


BÜTÜNLEYİCİ İLKELERİ


AKILCILIK


-Atatürk İlkelerinin tümü kavram ve uygulama olarak akılcılığa dayanır. Atatürk’ün eserinin büyüklüğü ulusu ve ülkesi için giriştiği tüm eylemlerinin başarıya ulaşmasında akilciliğin nasıl şaşmaz ölçek olduğunu kanıtlar.
-Türk toplumunun yüzyıllık çağdaşlaşma atılımlarının ortaçağın karanlık ve bağnaz düşüncelerinden ötürü basarisiz kaldığını en iyi anlayanlardan biri Atatürk’tü. Doğru yolu bulmak için şimdiye dek inandırılmış olduğumuz neler varsa hepsini aklin şüpheci süzgecinden geçirip inançlarımızı olumlu bilimlerin aydınlığında yeni bastan kurmak akilcilik ilkesinin özüdür.

GERÇEKCİLİK

-Atatürk İlkelerinden uygarlıkçılık barışçılık ve devrimcilik ilkelerinin akilcilik ilkesiyle çakışmasının doğal bir sonucu olan gerçekçilik tüm ilkelere canlılık kazandıran bir ilkedir.

ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK

-Büyük Fransız Devrimiyle evrensellik kazanan özgürlük kavramı yakınçağa damgasını vuran çağdaş devlet gerçeğinin temelini oluşturan bir eylemi de vurgular. özgürlükçülük kişinin ve toplumun mutluluğa erişmesinde uğrunda girişilen savaşımların tümünü kapsar.

UYGARLIKCILIK

-Atatürk devrimlerinin temeli uygarlıkçılıktır. "Türkiye Cumhuriyeti halkını bütünüyle çağdaş bütün anlam ve biçimleriyle uygar bir toplum haline getirmektir. Devrimlerimizin asil temeli budur" diyen Atatürk Türk ulusunu ileriye donuk yasam çizgisinde "çağdaş uygarlık düzeyinin istene çıkarmak" ülküsünün yılmaz savaşçısıdır. Bu bakımdan yüz yıllık uygarlaşma çabalarına ilk kez Atatürk’ün giriştiği toplumsal atılımlarla devrimci bir yön çizilmiştir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk ilkeleri maddeler halinde

Atatürk ilkeleri maddeler halinde konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk ilkeleri maddeler halinde, atatürk ün ilkeleri maddeler halinde, cumhuriyetçilik maddeler halinde, atatürk ilkeleri ve maddeleri, ataturkun ilkeleri maddeler halinde, laiklik nedir maddeler halinde, milliyetcilik ilkesi, milliyetçilik ilkesi maddeler halinde, laikliklik ilkesinin önemli maddeleri, atatürk on temel made, devletçilik maddeler halinde, atatürkün okuduğu okullar madde halinde, cumhuriyetçilik ilkesi maddeler halinde, cumhuriyet ilkesi maddeler halinde, atatürk ün ilkeleri madde halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mustafa Kemal Atatürk'ün Okuduğu Okullar maddeler halinde Я Tarih 4 09-11-2016 08:26
Atatürk'ün askeri alandaki başarıları maddeler halinde Я Soru Cevap 8 08-10-2016 06:19
Demokrasinin temel ilkeleri maddeler halinde Я Eğitim ve Öğretim 0 02-12-2013 06:23
Atatürk ilkeleri vikipedi Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 26-11-2013 08:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats