Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Hicretin nedenleri maddeler halinde (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/138380-hicretin-nedenleri-maddeler-halinde.html)

ebush 27-02-2014 10:56

Hicretin nedenleri maddeler halinde
 
Hicretin nedenleri maddeler halinde


1. “Allah bir” dedikleri için inananlara düşman oldular, zulmettiler, mallarına el koydular.

2. Peygamberimizin, müşrikleri ve putperestleri Allah’a imana davet görevi ile ortaya çıkmıştı. Sapıklıklar içinde yüzen o kimseler peygambere inanmadılar. Sadece inanmamakla kalmadılar, olmadık eziyetlere, işkencelere ve akla gelmedik düşmanlıklara başvurdular. Müslüman-lara da işkenceler yaptılar, alay ettiler. Hakaret ettiler, sosyal, siyasi, ekonomik boykot uyguladılar, müslümanlar için şiddet ve terör estirdiler. Zulmün en şiddetlisini yap-tılar, hayat hakkı tanımadılar. Dövdüler, öldürdüler, deve-lerin arasına bağlayıp vücutlarını parça parça ettiler.

3. Müslümanlar bu zulme 13 yıl sabrettiler. Bu mazlum insanlar, önce Habeşistan’a, sonra Taife, sonra da Medine’ye göç ettiler.

4. Müşrikler ne yaptıysa, müslümanları imanlarından döndürememişti. Aç susuz kalsalar da, kızgın kumların üzerinde ölüme terk edilseler de: “Allah bir, Allah bir” diyorlardı. Bir çıkış yolu için sabrediyorlardı.

5. Hz. Peygamberi, hiçbir şey, hak davasından vazgeçirememişti. Nihayet, her çareye başvurdular, olmadı. Mal, servet, reislik, kadın vaad ettiler gene olmadı. Artık öldüreceklerdi, öldürme kararı aldılar, öldürene yüzlerce deve, mal, mülk vereceklerdi. Müşrikler, putperestler, Dar’un-Nedve’de toplandılar. Her kabileden birer güçlü genç seçtiler, bunlar Hz. Peygambere saldıracaklar. Bir anda öldürecekler, kimin öldürdüğü belli olmayacaktı. Böylece ondan kurtulacaklardı.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:48 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.