bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-03-2014, 08:30   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Okulun görevleri nelerdir

Okulun görevleri nelerdir - Okulun görevleri nelerdir vikipediİnsanlığın doğuşundan beri gereksinimlere göre farklı kurumlar oluşturulmuştur. Toplum halinde yaşayan bireylerin gereksinimleri farklı olarak gelişmiştir. Bireyler kendilerini yönetecek şef başkan muhtar reis seçmişler ya da atamışlardır. Sistemlere göre yöneticiler padişah kral olmuştur. Sonraları bakan başbakan olmuştur. Sağlık gereksinimleri için hastahaneler haberleşme için postahaneler yapmışlardır. Her bir kurumun bağlı olduğu sağlık bakanlığı ulaştırma bakanlığı oluşturulmuştur. 10. Yüzyıldan sonra da ülkeler eğitim sistemlerini kurmaya başlamışlardır.


Bireyin eğitiminden sorumlu ve bu amaçla oluşturulmuş kurumlara "Ecole" adı verilmiştir. Bu sözcük değiştirilerek Türkçe'de okul adını almıştır. Okullar da zamanla ilk orta yüksek gibi bir takım . kademelere ayrılmıştır. Bu kademeler de ortaeğitimde genel ve mesleki olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Yüksekeğitim alanlara göre çeşitlenmiştir.

Okul iyi ve mutlu bir toplum yaratmak için oluşturulmuştur. Bilimsel gelişmelere göre işlevi de değişmiştir. Okul toplumun aynasıdır. Bir ülkede okullara bakarak toplum hakkında fikirler edinilebilir.


Bireyler okullarda eğitilir ve gerekli davranışları kazanırdı. 15. Yüzyıldan itibaren ülkeler eğitim sistemlerini oluşturmaya başladı. Bilginin artması nedeniyle bireylere kazandırılacak farklı davranışlar için okullar genel ve meslek okulları olarak çeşitlendi. Üst düzeyde bilgi verilmesi gereği duyulunca okullara "Yüksekokul" "Enstitü" "Akademi" ve "Üniversite" adlı kurumlar eklenmiştir. Okul toplumun bir parçasıdır. Okul ve toplum karşılıklı konulmuş iki ayna gibidir.Sosyal görevi çocuğa kültürü aşılamaktır. Okul bu görevini yaparken kültürü hem korur hem geliştirir. Politik görevi yetiştirdiği kuşağın toplumdaki devlet sistemine bağlılık göstermesini liderlik yeteneği olan öğrencilerin seçilmesini eğitilmesini gerçekleştirmektir. Ekonomik görevi ise ekonominin beyin gücü ve insan gücü gereksinmesini karşılamaktır. Okullar toplumun bir parçasıdır; ayrı düşünülemez. Okullar toplumun tarihin ve uygarlıkların aşamalarına göre değişirler gelişirler. Her uygarlık okullarını kurar karşıtı olarak her okul yeni uygarlıklar yaratır. Çağımızda bilgi patlaması ve iletişimin gelişmesi okulların işlevi konusunda tartışmalara neden olmaktadır. Okulun rolü yüklenmektedir. Her kurum gibi okul da günün gereksinimlerini karşılamadığı zaman yenilenme sorunlarıyla uğraşmaktadır.Eğitimin amaç ve süreçlerinin çeşitlenmesi eğitime olan ilginin ve isteğin artması eğitim mesleğinde daha çok uzmanlaşılması okulun yeni işlevleridir. Bilgi patlaması sonucu bireyin öğrenmesi gereken bilgi ve becerilerde artış oldu. Okulların tüm bilgileri vermesi olanaksızdır. Bu nedenle okul "ne öğretelim?" sorusuna yanıt aramaktadır. Bir kısım eğitimci bilginin yapısal özelliği ve düzenlemesi öğretilmeli derken bir kısım eğitimci de temel eğitim dışında bilginin nerede bulunacağı nasıl öğrenileceğinin öğretilmesini savunmaktadır. Ülkemizde hangi bilginin gerekli hangi bilginin gereksiz olduğu konusunda objektif ölçütler geliştirilemediğinden öğrencilere her tür bilgi bilinçsizce yerilmektedir.


Okulun yeni bir toplum yaratma işlevi de vardır. Cumhuriyet sonrası ülkemizde Atatürk ilkeleri doğrultusunda çağdaşlaşma amacını güden bir toplumda okul (eğitim) bir lokomatif olarak görülmüştür. Atatürk eğitimde yenileşmeyi ulusal birliğin ve laik toplumun temeli olarak görmüştür. Modernleşmenin ve uygarlığın etkili aracı olarak eğitime Önem vermiştir. Yaptığı tüm düzenlemeler yeni bir anlayışın ürünüdür. Bu anlayış Türk Milletinde düşünce ve davranış yenilenmesini amaçlamıştır. Tüm karşı çıkmalara ve sorunlara rağmen Atatürkçü eğitim okul aracılığıyla gerçekleşebilmiştir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Okulun görevleri nelerdir

Okulun görevleri nelerdir konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: okulun görevleri, okulun görevleri nelerdir, okulun gorevleri, okulların görevleri, okulun görev alanları, okulun görevi nedir, okulun görevi, okulun görevleri işlevleri nelerdir, okulun görev ve sorumlulukları, okul nedir görevleri nelerdir, okulun ekonomik görevleri, okulun görevleri işlevleri, okuldaki görevlerimiz, okulun görevleri nedir, okulun işlevi nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
çocuk eğitiminde okulun önemi Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 27-03-2013 08:22
okulun önemi ile ilgili yazı Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 24-03-2013 05:22
Kaymakamın Görevleri Nelerdir? Kaymakamların Görevleri elif Soru Cevap 0 10-03-2013 05:47
Okulun Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir? elif Öğretmenler Forumu 0 13-06-2011 02:23
Özel okulla normal okulun farkı :) Я Karikatürler 1 01-04-2010 11:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats