bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-07-2014, 11:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cenazede Yapılması Gerekenler

Cenazede Yapılması Gerekenler-Cenazede Yapılması Gerekenler Nelerdir

Evde vefat edenler için:
Vefat eden kişi için öncelikle ölüm raporu hazırlanır. Bu rapor bağlı bulunduğu belediyenin kurum tabibinden sağlık ocağı doktorundan resmi ve özel hastanelerden tıp merkezlerinden polikliniklerden Alo 188 Cenaze biriminden veya herhangi bir doktordan resmi mühürlü ve doktor kaşeli olarak tanzim edilir. Eğer bu rapor bağlı bulunduğu belediyenin kurum tabibi haricindeki diğer belirtilen yerlerden alınmışsa gerekli görülmesi halinde belediye kurum tabibi tarafından onaylanır.
Hazırlanan ölüm raporu ve vefat edenin nüfus cüzdanı ile ilçe belediyesi sağlık işleri müdürlüğüne müracat edilir. Burada görevliler tarafından defin ruhsatı (gömme izin belgesi) ve (cenaze başka bir yere nakledilecekse) nakil belgesi hazırlanır. Eğer ölen kişinin nüfus cüzdanı yoksa bu durumda ilçe Nüfus Müdürlüğü’nden vukuatlı nüfus kağıdı örneği getirilerek işleminizi yaptırabilirsiniz.

Hastanede vefat edenler için :
Hastanede vefat olduğunda gömme izin belgesi hastane tarafından düzenlenir. Hastanedeki işlemlerin yapılabilmesi için vefat edenin nüfus cüzdanı istenir.
Hastane yetkilisinden alınan onaylı defin izin belgesi ile belediyeye müracaat edildiği zaman işlemler belediye görevlisi tarafından yapılır.
Hastanede yatışı yapılmadan (Acil servis) vefat edenler için doktor raporu ve nüfus cüzdanı aslı ile müracaat edildiği zaman işlemler belediye görevlisi tarafından yapılır.

Adli tıp vakaları için;
Belediyeler sınırları içerisinde meydana gelmiş olan doğal (kalp krizi kanser yaşlılık v.b) ölümlere defin ruhsatı vermek zorundadırlar. Ancak trafik kazası zehirlenme intihar gibi adli olaylarda ise savcılık tarafından gerekli araştırmaların yapılıp ondan sonra defin ruhsatı verilmesi gerekmektedir.
Tabibin cenazeyi gördüğü anda şüpheli bir durumla karşılaşması halinde olayı savcılığa sevketme yetkisi bulunmaktadır.
Cenazenin işlemleri yapıldıktan sonra savcılık geçici defin ruhsatı hazırlar. Hazırlanan bu geçici defin ruhsatını görevli belediye yasal defin ruhsatına çevirir daha sonra defin işlemleri yapılır.
Adli Tıp kurumunun işlem yaptığı cenazelerin belediyeyle ilgili işlemleri Adli Tıp kurumu Keçiören ilçesi sınırlarında olduğundan Keçiören Belediyesi Cenaze İşleri Birimi tarafından yapılır.

Kimsesiz ve yoksullar için;
Cenaze ve gömü işlemleri için gerekli ücretleri ödeyemeyecek olanlar muhtardan "fakir ilmühaberi" getirdikleri takdirde tüm işlemleri ücretsiz yapılır. Bu cenazeler Cimşit (Sincan) Mezarlığına defnedilir.
Güçsüz ve bakımevlerinden (Resmi) gelen cenazelerin kaldığı kurumdan resmi belge getirildiği taktirde cenaze masraflarının yarısı tahsil edilir.

Şehirdışı nakil:
Cenazenin başka bir şehire nakli gerekiyorsa ilgili ilçe sağlık işleri müdürlüğünden yol nakil belgesi alındıktan sonra nakli yapılabilir.
Hastanede vefat eden kişinin hastane tarafından evde vefat eden kişinin ise Belediye Tabibi tarafından düzenlenen defin ruhsatı ile Belediyelerin Cenaze İşleri Servislerine müracaat edilir.
Cenaze sahibinden cenazenin hangi il ilçe kaza belde veya köye götürüleceğine dair “nakil dilekçesi” alınır ve bu dilekçeye istinaden “yol izin belgesi” düzenlenir.
Cenaze sahibi tarafından temin edilen tabut mühürlendikten sonra cenazenin yola çıkması sağlanır.
Belediyeler hudutları içerisindeki mezarlıklara cenaze nakli ile mükelleftirler. Hudutları dışındaki mezarlıklara nakil ise belediyelerin sorumluluğunda değildir. Ancak cenazenin tabutlanıp tabutun mühürlenmesini sağlarlar.Bundan sonra yol izin belgesini verirler ve cenaze sahibi kendi imkanlarıyla cenazeyi nakleder.
Ankara için Karşıyaka veya Cebeci mezarlığına nakil de belediyelerin sorumluluğu altındadır.

Yurtdışı nakil:
Cenaze sahibi gömülmek üzere yurtdışına çıkacak veya yurtdışından yurda girecek cenaze için Belediye Cenaze İşleri’ne müracaat eder.
Yurtdışına gidecek cenaze için gideceği Ülkenin Konsolosluğu’ndan yurtdışına çıkması için izin verildiğini gösteren resmi bir belge alınıp Belediye Cenaze İşleri Servisine başvurulur.
Cenaze İşleri Servisi tarafından “yol izin belgesi” ve “defin ruhsatı” düzenlenerek tabut mühürlenir ve cenaze sahibine teslim edilir. Bu belgelerle Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne müracaat edilir ve bu Kurum tarafından “izin belgesi” düzenlenir.
Yurtdışından yurda girecek cenaze için Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nce ve havaalanı yetkilileri tarafından düzenlenen “izin belgesi” ile başvuran cenaze sahibine elindeki izin belgesi Belediye Tabibi tarafından gömme izin belgesine çevrildikten sonra para irsaliyesi ölüm beyan kağıdı ve mezar sözleşmesi düzenlenerek defin işlemleri uygulanır.

Kütükten düşme (mernis ölüm formu) işlemi:
Nüfus Düşüm İşlemleri Defin ruhsatının doldurulduğu mercii tarafından yapılır.
1-Hastanede vefat edenler içinhastane yetkilileri tarafından yapılır. Hastanede yatışı yapılmadan (Acil servis) vefat edenler için nüfus düşüm işlemi ilgili belediye tarafından yapılır.
2-Evde vefat edenler için Belediyelerin cenaze servisleri tarafından yapılır.
3-Adli vakalarda savcılık tarafından yapılır.
Nüfus müdürlüklerinden vefatı müteakip en geç 15 gün içerisinde Vukuatlı Ölüm Kağıdı alınır. Adliyeden en geç bir ay içerisinde veraset ilamı çıkartılır. En geç dört ay içerisinde Veraset Ve Harçlar Vergi Dairesine veraset intikal vergisi için başvurulur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cenazede Yapılması Gerekenler

Cenazede Yapılması Gerekenler konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: keçiören belediyesi kurum tabibi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bodrumda Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-07-2014 06:17
Ateşlenince Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-07-2014 06:06
Nişanda Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-07-2014 05:58
Kavgada Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-07-2014 05:52
Şok durumunda yapılması gerekenler Я İlkyardım 0 31-10-2013 06:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats