bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-07-2014, 11:55   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Camide Yapılması Gerekenler

Camide Yapılması Gerekenler-Camide Yapılması Gerekenler Nelerdir

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

Bazı aksi ters inatçı kendini ve dinini bilmez kimselerin camide çıkardıkları sorunlardan birisi imamların yetiştirdikleri küçük çocukların ezan okuyup müezzinlik yapmasından rahatsızlık duymaları ve onları engellemeye çalışmalarıdır. Maalesef küçük çocukların camilerde müezzinlik yapma arzularından tedirgin olanların ve bazı küçük yavruların gürültü yaptıklarından bahisle imamlara ve bu küçük çocuklara sataşanların İslami noktada yeteri kadar bilinç ve duyarlılığa ulaşamamış şekilci Müslümanlar oldukları açıktır.

Şimdiden geleceğin cemaati olacak bu küçük çocukları camiden soğutmak ve onları camiye ve dine küstürmek talebe yetiştirmek isteyen imamların aşkını ve şevkini yok etmeye çalışmak yanlış olup böyle davranan tiplerin ahirette büyük bir manevi mes’uliyetle karşılaşacakları muhakkaktır.

Uyarılmalarına rağmen ısrarla bu yanlış tavırlarını sürdüren ve tövbe etmeyen kimi ihtiyar ya da gönlü ihtiyarlamış kimselerin bu inatlarından ve huysuzluklarından bir an önce vazgeçmeleri gerekmektedir. Cami onların babalarının malı değildir. Cami tüm ümmetin ortak malıdır ve kullanımı herkese aittir. Bu camide çocukların kadınların ve engelli olanların da ibadet etme ve ilim öğrenme hakkı vardır. Onlara olmadık engeller çıkartanlar haddi aşanlardır. Bunlara gereken cevabı vererek susturması ve etkisiz hale getirmesi gerekenler ise imamlar değil cemaatin aklı başında olanlarıdır. Camilerde yaşanan bu sorunun da bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Cami sevgisiyle dolu nesillerin yetiştirilmesi ancak cami içinde olabilecek ve bu da ancak gönlü insan sevgisiyle dolu samimi mü’minlerin sayılarının artırılması ve fedakar çalışmalarıyla başarılabilecektir.

Diğer konu ise kadın cemaatin de camiye gelmeleri gerektiğini söyleyen ehliyet ve liyakat sahibi imamlara karşı gösterilen olumsuz tavırlardır. Hz. Peygamber döneminde kadınların beş vakit namazı camide kıldıkları Cuma ve bayram namazlarına katıldıklarına dair bilgiler kaynaklarımızda yer almaktadır. Hz. Ömer zamanında Cuma hutbesi esnasında ona soru soran kadının durumu ise zaten herkesin malumudur.

Ancak ilerleyen yıllarda Hz. Ömer’in Hz. Osman’ın ve Hz. Ali’nin şehit edilmesiyle başlayan fitne ve karışıklık dönemlerinde can güvenliği olmadığı gerekçesiyle o dönemin şartlarında verilen fetvalar nedeniyle kadınların namazlarını evde dört duvarları arasında kılmalarının daha uygun olacağı sonucuna varıldığı da bilinmektedir. Fakat ne gariptir ki o dönemde ve o dönemin şartları gereği alınan bu yasak kararı halen çoğu İslam toplumunda uygulanmakta ve kadınların ramazan ayında teravih namazı hariç camiye gelerek cemaate katılmalarına kesinlikle sıcak bakılmamaktadır. Bu bir çelişkidir. O dönemin karışıklıkları ve çalkantıları arasında alınmak zorunda kalınmış böyle bir kararı halen devam ettirmek doğru olmasa gerektir. Dolayısıyla Hz. Peygamber’in bu uygulamasının doğru anlaşılması ve verilen bu yasak kararının yeniden gözden geçirilip düzeltilmesi gerekmektedir.

Ayrıca yeri gelmişken belirtelim ki hayatın her anında çarşıda pazarda markette alış veriş merkezlerinde hep beraber olan toplu taşıma araçlarını birlikte kullanan kadın ve erkeklerin camiye geldiklerinde bir anda birbirlerine mahrem olduklarını hatırlamaları camide birbirlerine karşı son derece katı ve sert tavırlar takınmaları ve bir takım aşırı önlemlere başvurmaları da oldukça düşündürücüdür. Arka saflarda kendileri için ayrılmış bölümde cemaatle namazlarını kılarak ayrılıp evlerine gidecek kadınlara karşı bu kadar sert yaklaşımların nedeninin din değil gelenekler ve yanlış din yorumları olduğu anlaşılmaktadır. Ka’beyi hep birlikte yanyana tavaf eden kadın ve erkeklerin camide kendilerine ait bölümlerde namaz kılmalarından rahatsızlık duyarak kadınları hala camiden kaçırtmak ve bu konuda cemaate doğru bilgi veren imamları da cahilce tavırlarla suçlamak son derece yanlıştır.

Elbette imamlar müftüler ve vaizler işin doğrusunu söyleyecektir ve söylemelidirler. Bunu uygulayıp uygulamamak ise Müslümanların kendilerine kalmıştır. Ancak bunun ifade edilmesinden bile rahatsızlık duyulması ve bu gerçekleri anlatan ve hatırlatan imamlara cephe alınması ancak cahillikle ve art niyetle izah edilebilecektir.

Dolayısıyla Hz. Peygamber’in zamanında camide kadınların da bulunduklarına namaz kıldıklarına sohbet dinlediklerine sorular sorduklarına bazı hususlara itiraz ettiklerine dair uygulamaların örneklerini anlatan imamlara karşı “biz atalarımızdan böyle gördük” diyerek onları dinlememek namazı cemaatle kılmak isteyen kadınları camiden kaçırtmaya çalışmak ve özellikle müezzinlik yapmaya hevesli küçük çocukları küstürmek kesinlikle doğru değildir.

Din Kurulunu Tebrik Ediyorum DİYANET İşleri Başkanlığı "Din İşleri Yüksek Kurulunun" camilerdeki sandalyelere sıralara taburelere karşı aldığı kararı alkışlıyorum. Birileri camilerimizi kiliselere benzetmek istiyordu. Birileri imamlara baskı yaparak onları tehdit ederek camilere daha fazla sandalye daha fazla tabure yerleştirmelerini istiyordu. Birileri şer'an özrü olmayan kişilerin namazlarını sandalyeler üzerinde kılmasını ve secde yapmamasını istiyordu. Böylece Hıristiyan kardeşlerine "İşte bakınız ibadet yerlerimizi sizin kiliselerinize benzetiyoruz" demek istiyorlardı.
Din İşleri Yüksek Kurulu sıra sandalye ve taburelerin cami dokusu ile bağdaşmadığını secde edemeyen kimselerin yere oturarak secdeyi ima ile yaparak namaz kılmalarının uygun olduğu kararını verdi.
Sonuç olarak Kur’an’ın ve Hz. Peygamber’in ortaya koyduğu ilkeleri öğrenip özümsemeden kulaktan dolma bilgilerle bu prensiplere karşı çıkmak yanlış gelenekleri savunmak zamanı geçmiş bazı uygulamaları şaşmaz doğrular olarak görüp sahiplenmek şartlar nedeniyle değişmesi gereken bazı ictihadları din zannedip bunları insanlara ısrarla dayatmaya devam etmek katiyetle doğru değildir. Böyle yapanlar bu tür sağlam temellere dayalı esasları reddettikleri bunları savunan din adamlarını zan ve töhmet altında bıraktıkları ve dünyada İslam’ın yanlış tanıtılmasına sebep oldukları için sorumludurlar. Bu tür kimselerin kendini bilmez bu tavırları aslında bu hakikatleri savunan gerçek İslam mütefekkirlerinin şahıslarına değil aksine İslam’adır. Eğer onlar hala İslam’ı doğru anlamaya karşı ilgisizliğe gevşekliğe bağnazlığa saygısızlığa ve körü körüne hatalarını savunma yanlışlarına devam edecek olurlarsa sonuçta kaybeden muhakkak surette hem kendileri hem de onlara aldanıp peşlerinden giden zavallılar olacaktır.Allah CC selamı bereketi rahmeti üzerinize olsun.

alıntıdır


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Camide Yapılması Gerekenler

Camide Yapılması Gerekenler konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.



Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bodrumda Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-07-2014 06:17
Gebelikte Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-07-2014 06:01
Kavgada Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-07-2014 05:52
iç kanamalarda yapılması gerekenler Я İlkyardım 0 31-10-2013 06:41
Kas Kasılmasında Yapılması Gerekenler elif Sağlığımız 0 21-06-2009 02:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats