bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-07-2014, 02:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Laboratuvarda Yapılması Gerekenler

Laboratuvarda Yapılması Gerekenler -Laboratuvarda Yapılması Gerekenler Nelerdir

Güvenlik Kuraları

Lütfen şu bilgilere dikkat ediniz: Aşağıda belirtilen güvenlik kurallarına uymamanız durumunda laboratuvar sorumlunuz alacağınız notu düşürebilir ya da laboratuvarı terketmenizi sizden isteyebilir.
1. Laboratuvara yiyecek ve içecekle gelmeyiniz.
2. Çalışmalarınız sırasında oluşabilecek kirlenmelerden dolayı ellerinizle yüzünüzü ellemeyiniz.
3. Laboratuvarı terketmeden önce veya sonrasında en kısa sürede ellerinizi yıkayınız.
4. Çalışma ortamınızı düzenli ve temiz tutunuz.
5. Laboratuvara çalışmalarınız ile ilgili hazırlıklı geliniz.
6. Acil bir durumda yapmanız gereken şeylerin bilincinde olunuz.


Laboratuvar çalışmalarına uygun giyim

Çalışmalarınız sırasında laboratuvar önlüğü giymek zorunludur. Aşağıdaki konulara da dikkat ediniz.
Laboratuvara uygun olmayan kıyafetle gelmeniz durumunda laboratuvar sorumlunuz sizden laboratuvarı terketmenizi isteyebilir. Bu durumda o günkü çalışmadan "0" not almış olacaksınız.
1. Koruyucu gözlük takınız.
Laboratuvarda koruyucu gözlük kullanımı zorunludur. Bu gözlükleri laboratuvar cihazları satan firmalardan temin ederek laboratuvara geliniz.
2. Uzun saçlarınızı arkadan bağlayınız.
Uzun saçların arkada toplanması gereklidir. Uzun saçlar kimyasallara girebilir veya bazı ekipmanların hareketli parçalarına dolanarak kazalara neden olabilir. Ayrıca uzun saçlar görüş alanınızı daraltarak olumsuzluklar yaratabilir.
3. Laboratuvar çalışma ortamınızda bulunan ve kimyasal maddelerle dolu olan cam malzemelerin devrilmesi ya da bu malzemelerin içine girmesi gibi olumsuzluklara karşı üzerinize bol ve kol kısımları sarkan kontrolü zor kıyafetler giymeyiniz.
4. Göğüs bel sırt ve kolları kapatacak kıyafetler giyerek laboratuvara geliniz.
5. Bel ve ayak arası bölgenin kapatılmasına olanak sağlayacak uzun pantolon ya da benzeri kıyafetler giyiniz.
6. Ayaklarınızı tamamen kapatacak ayakkabılar giyiniz.
Sandalet parmakları açıkta bırakan ayakkabılar veya terlikle laboratuvara gelmeyiniz. Ayaklarınızın üst kısmı tamamen kapalı ve korumalı olmalıdır.


Kıyafet Önerileri
1. Rahat ayakabılar giyiniz.
Laboratuvar süresince iki saat veya daha fazla süre (Kimya Mühendisliği Laboratuvarı için 6 saat) ayakta kalacağınız için giyeceğiniz rahat olmayan ayakkabılar yorulmanıza ve ayak ağrılarına neden olabilir.
2. Çorap giyiniz.
Giyeceğiniz çorap ayaklarınıza ilave koruma sağlayacaktır.
3. Sizin için daha az değerli olduğunu düşündüğünüz kıyafetler giyiniz.
Çalışmalarınız sırasında kıyafetlerinize kimyasal maddeler bulaşabilir. Hatta bu maddelerin üzerinize bulaştığını anlayamayabilirsiniz. Ancak bu maddeler kıyafetleriniz renginin açılmasına ya da delinmesine neden olabilir. Bu nedenle olası bir duruma karşı sizin için daha az değerli olduğunu düşündüğünüz daha eski kıyafetler giyerek laboratuvara geliniz.
4. Laboratuvara değerli takı ve mücevherler getirmeyiniz ve üzerinizde bulundurmayınız.
Kimyasal maddeler kıyafetlerinize olduğu kadar değerli takı ve mücevherlerinize de zarar verebilir. Bu tür eşyalarınızı deneyler başlamadan önce çantanıza koyunuz veya laboratuvara hiç getirmeyiniz.


Güvenlik Malzemelerinin Kullanımı


1. İlk Yardım Kutusu:
Her laboratuvarda ilk yardım kutusu vardır. Bu kutuda gazlı bez yara bandı ve mikrop öldürücü madde bulunmaktadır. Herhangi bir yaralanma durumunda bu malzemeleri kullanabilir veya kullandırabilirsiniz. Eğer yaralanma durumunuz bu malzemelerle tedavi edilemeyecek kadar ciddi ise bu durumda kampüs içindeki sağlık kurumunuza (MEDİKO) götürülür ya da Üniversite hastanesinden çağırılacak olan acil yardım ekibinin gelmesi için binanız içinde uygun bir yerde bekletilirsiniz.
2.Süpürge ve faraş:
Kimya laboratuvarında çok sayıda cam malzeme mevcuttur. Cam malzemeler çoğu zaman dönem boyunca değişik nedenlerle kırılabilir ve güvensiz ortamların oluşmasına neden olabilir. Bu durumda yapılacak şey size zarar verebilecek bu cam malzemeleri ellerinizle kesinlikle toplamamak süpürge ve faraş kullanarak cam kırıklarını toplamak ve kırık cam parçalarını bu iş için temin edilmiş olan cam malzeme kutularına boşaltmaktır.
3.Çeker ocak:
Çeker ocaklar ön kısımı sürgülü cam ile kapatılabilen odacıklardır. Bu odacıklar sizlerin zararlı olabilecek gaz ve koku veren maddelerden korunmanız için kullanılır. Odacıkların tavan kısmında bir baca çıkışı ve bu bölüme monte edilmiş bir fan bulunmaktadır. Fan çalıştırıldığında gerekli emişi sağlar ve zararlı gazlar veya tozlar ile kirlenmiş havanın dışarı atılmasına olanak sağlar. Zararlı ya da kötü kokulu gazlar oluşturabilecek deneysel çalışmalar çeker ocak bölmelerinde gerçekleştirilir. Çeker ocaklar herzaman kullanıma hazır olup ve yetkili kişilerce ya da önceden sorularak çalıştırılabilir.
4.Lavabo:
Lavabo temizleme veya başka amaçlarla kulanılabileceği gibi aynı zamanda güvenlik malzemelerinizin de bir parçasıdır. Eğer bir şekilde elleriniz kollarınız ya da vücudunuzun herhangi bir kısmı kimyasal maddelerce kirlendiyse vakit kaybetmeden sözkonusu kimyasalı uzaklaştırmak amacıyla su ile yıkayınız. Herhangi bir kimyasalın vücudunuzdan temizlenmesi için çoğu zaman 15 dakika soğuk su ile yıkamak yeterli olabilir. Ancak eğer dayanabiliyorsanız bundan uzun süreli bir temizleme daha yararlı olacaktır. Laboratuvar çalışmalarınız sırasında el ya da kollarınıza ne olduğunu tanımlayamadığınız bir madde bulaşabilir. Bu durumda bunun kimyasal bir madde olduğu varsayımıyla bol su ve sabun ile temizliğini yapınız.
Eğer yüzünüze kimyasal bir madde sıçradıysa büyük bir olasılıkla koruyucu gözlüğünüz nedeniyle bu madde gözlerine ulaşamayacaktır. Eğer bu tür bir kaza olursa yüzünüzü tamamen temizleyebileceğiniz uygun bir süre ellerinizle su çarparak yıkayınız ve kimyasalın yüzünüzden temizlenmesini sağlayınız.
Eğer giysinize kimyasal bir madde bulaştıysa hemen sözkonusu giysiyi çıkarınız ve ilgili bölgeyi su ile yıkayınız.
5. Yangın söndürücü:
Her laboratuvarda yangın söndürücü bulunmaktadır. Laboratuvara geldiğinizde yangın söndürücünün yerini tespit ediniz. Duvara nasıl monte edildiğini ve duvardan nasıl çıkarabileceğinizi inceleyiniz. Yangın söndürücünün kullanımı ile ilgili talimatı dikkatlice okuyunuz. Eğer herhangi bir nedenle kullanmanız gerekirse şunlara dikkat ediniz. (A) emniyet pimini çekiniz. (B) yandan kavrayınız (C) mandala basınız (D) yangın söndürücünün içerdiği maddeyi yanan madde ile teması kesebilmek için alevin dibine doğru tutunuz. Alevin üst kısmına tutmayınız. Yangın söndürüldüğünde etrafı uygun malzemeler kullanarak temizleyiniz.
Note: Yangın söndürücüdeki kimyasallar insan için zararlı olabilir. Bu nedenle insan üzerinde kullanmayınız.
6. Yangın alarmı:
Eğeyangın alarmını duyarsanız hemen binayı terketmeniz gerektiğini hatırlayın.
Her katta yangın alarm düğmesi bulunmaktadır. Her ne kadar kullanma ihtimaliniz oldukça düşükse de bu düğmelerin nerede bulunduğu ve nasıl çalıştığını öğreniniz.
Not: Yanlış olarak verilen alarmın cezai yaptırımı vardır!
7.Telefon
Eğer herhangi birisi sizden yardım isterse bu durumda derhal laboratuvar sorumlunuza öğretim üyesi ya da personele bilgi veriniz. Bilgi verdiğiniz kişiler yardım çağırmak için sağlık kurumlarıyla (MEDİKO veya Ege Üniversitesi Hastanesi) gerekli telefon görüşmesini yapacaklardır. Yardıma ihtiyacı olan kişi ile ilgili tüm bilgilerin doğru aktarıldığından emin olunuz (bina oda numarası acil durumun ne ile ilgili olduğu vs.)

Kaza durumunda yapılacaklar

Kaza durumunda derhal laboratuvar sorumlunuza bilgi veriniz!
1. Kırılmış cam.
Kırık camları kesinlikle ellerinizi kullanarak toplamayınız! Bu iş için süpürge ve faraş kullanınız ve kırık camları atık cam malzemeler için ayrılmış bidonlara boşaltınız.
2. Küçük çapta kimyasal madde dökülmeleri
Kağıt havlu kullanınız ve laboratuvar sorumlunuzun belirttiği şekilde kullanılmış havluyu atınız. Katı maddeler su ile temizlenebilir ya da süpürge ve faraş kullanarak laboratuvar sorumlunuzun belirttiği yere atılabilir. Kimyasal kirlenmeye maruz kalmış yerler tüm kimyasal madde temizleninceye kadar su ile yıkanır.
3. Büyük çapta kimyasal madde dökülmeleri.
Kimyasal maddenin döküldüğü alandan uzaklaşınız. Yüksek sesle diğer insanları da uyarınız. Laboratuvar sorumlusuna haber vererek gerekli temizliğin uzman personel tarafında yapılmasını sağlayınız.
4. Yüzünüze veya koruyucu gözlüğünüze kimyasal madde bulaşması durumu.
Derhal bol su ile yıkayınız.
5.Yüzünüze büyük miktarda kimyasal madde bulaşması veya yüzünüze cam kırığı gelmesi durumu.
Bu tür bir kaza meydana geldiğinde belkide tek başınıza yüzünüzü yıkamanız görüş alanınızın daralma ihtimali nedeniyle mümkün olamayabilir. Bu durumda yüksek sesle yardım çağırınız.
6. Tehlikeli bir kimyasalın elbisenize veya vücudunuza bulaşması durumu.
Aşağıdaki belirtilenleri uygulayın ve sürekli olarak yardım çağırısında bulunun.
A. Derhal kimyasalın bulunduğu yerden uzaklaşın böylece daha fazla kimyasal maddenin size bulaşmasına engel olun.
B. Yüksek sesle yardım çağırın ve diğer insanları da mevcut duruma karşı uyarın.
C. Kimyasal madde bulaşmış olan giysilerinizi hemen çıkarın.
D. Vücudunuzun kimyasal maddeye maruz kalmış yerini bol su ile en az 15 dakika ya da dayanabileceğiniz daha uzun bir süre yıkayın.
7. Küçük çapta kapalı yangın.
Eğer bir kapta küçük çapta bir yangın başladıysa (örneğin alkol dolu küçük bir beherde) hava ile temasını kesebilecek bir kapak ile kabın üzerini kapatın. Kapağı kapatır kapatmaz yangın kendiliğinden sönecektr. Laboratuvar sorumlunuzdan hemen yardım istemeyi unutmayınız.
8. Küçük çapta açık yangın.
Eğer açık alanda küçük çapta bir yangın başladıysa hemen sözkonusu yerden uzaklaşın ve derhal yardım çağırın. Yangını söndürmek için yangın söndürücüyü kullanabilirsiniz. Bu durumda aşağıda belirtilenleri hatırlayın: (A) Emniyet pimini çekiniz. (B) yandan kavrayınız (C) mandala basınız (D) yangın söndürücünün içerdiği maddeyi yanan madde ile teması kesebilmek için alevin dibine doğru tutunuz. Alevin üst kısmına tutmayınız. Yangın söndürüldüğünde etrafı uygun malzemeler kullanarak temizleyiniz.
9. Büyük çapta açık yangın.
Yüksek sesle derhal yardım isteyiniz ve sözkonusu alanı terkediniz. Muhtemelen yangın alarmı çalışacaktır. Bu durumda binayı terkediniz ve karşılaştığınız kişilere yangın ile ilgili bilgi veriniz.
10. Kıyafetiniz tutuşursa yapılması gerekenler.
Asla koşmayınız. Bu sadece yangının daha fazla hava ile temasını arttıracak ve daha da büyümesine neden olacaktır. Kontrolsüz hareket etmeyiniz ve yere uzanınız. Yerde yuvarlanarak alevleri bastırmaya çalışınız ve bu esnada yüksek sesle yardım çağırınız.
Not: Bu durumla karşı karşıya kalmış bir kişi gördüğünüzde yardım etmek için asla yangın söndürücü kullanmayınız. Yangın söndürücü içinde bulunan kimyasallar zararlı olabilir.
11. Yangın alarmı
Yangın alarmını duyduğunuzda derhal binayı terkediniz.
Binayı düzenli ve soğukkanlı bir şekilde binayı terketmek için aşağıda belirtilenlere dikkat ediniz:
A. Kullanmakta olduğunuz tüm yanar durumdaki ocakları ısıtıcı ve elektrikli aletleri kapatınız.
B. Gerekli eşyalarınızı alınız.
Kitap ve para çantası araba anahtarı vb. eşyalarınızı yanınıza alınız. Binaya tekrar girebilmeniz için gereken sürenin ne olacağını önceden bilemezsiniz. Bu nedenle hazırlıklı olmalısınız.
C. Koridorlardan sakin bir şekilde merdivenleri kullanarak binanın dışında açık bir alana gidiniz. Özürlü olmanız durumu dışında asansörü asla kullanmayınız.
Laboratuvar sorumlunuz ya da bina personeli sizin bina dışına çıkarılmanızla ilgili olarak gereken yardımı yapacaklardır. Kendi sınıf arkadaşlarınızla bir arada olmaya özen gösteriniz. Eğer binaya tekrar girmenize izin verildiyse bu durumda deneysel çalışmanızı bitirebilir ya da çalışma ortamınızın temizliğini yapabilirsiniz. Eğer binayı tereketmenize neden olacak olay günün son dersine denk geldiyse bu durumda eve gitmekte serbestsiniz.
Yaralanma durumunda yapılacaklar

1. Küçük kesikler.
Laboratuvar sorumlunuza haber veriniz ve yaralanan yerinizi gösteriniz. Yaralanan yerinizi bol su ile yıkayınız. Eğer küçük bir yaralanma sözkonusu ise bu durumda ilk yardım kutusundaki malzemelerden yararlanabilirsiniz. (İlk yardım kutusunda mikrop öldürücü madde gazlı bez ve yara bandı mevcuttur.) Eğer yaranız deneyinizi tamamlayamayacağınız kadar büyük ise bu durumda kampüs içi sağlık kurumu (MEDİKO) veya Ege Üniversitesi hastanesine tedavi için götürülürsünüz.
2. Büyük kesikler.
Laboratuvar sorumlunuza haber veriniz ve yaralanan yerinizi gösteriniz. Kanamayı durdurmak için kesiğin üzerine basınç uygulayın. Eğer kesik çok derin ise veya kesikte cam ya da yabancı bir madde bulunuyorsa bu durumda kesiğin üzerine değil kesiğe kan gelişini engelleyebileceğiniz bir bölgeye basınç uygulayınız. Bu kanamanızın yavaşlamasına neden olacaktır. Her durumda mutlaka kampüs sağlık kurumu (MEDİKO) veya Ege Üniversitesi Hastanesine uzman kişilerce tedavinizin yapılması için götürüleceksiniz. Eğer yürüyemeyecek durumda olursanız kanamayı durdurmaya yönelik ilk önlemler alınırken aynı zamanda acil servise haber verilecek ve hastaneye götürüleceksiniz.
3. Küçük yanıklar
Laboratuvar sorumlunuza haber veriniz ve yaralanan yerinizi gösteriniz. Kimyasal madde ve sıcak yanıkları bol su ile tedavi edilebilir. Yanık üzerine soğuk su ile yıkamak dışında dışında herhangi bir şey koymayınız. Yaraya tatbik edeceğiniz merhem türü ilaçların doctor tarafından temizlenmesi tedavinizin gecikmesine neden olabilir. Eğer soğuk su ile tedavi yeterli olmadıysa ve deneyinizi tamamlayamayacağınız kadar şiddetli ağrınız varsa bu durumda kampüs sağlık kurumuna (MEDİKO) tedaviniz için götürülürsünüz.
4. Büyük yanıklar
Büyük çapta yanıklar uzman müdahalesini gerektirir. Bu durumda laboratuvar sorumlunuza haber veriniz ve yaralanan yerinizi gösteriniz. Daha sonra tedaviniz için kampüs sağlık kurumunuza (MEDİKO) ya da Ege Üniversitesi hastanesine götürülürsünüz.
5. Bayılma
Bu durumda hemen kampüs içi sağlık kurumuna (MEDİKO) ya da Ege Üniversitesi Hastanesine haber verilecek ve tedaviniz yaptırılacaktır. Eğer kendinizi kaybedeceğiniz hissine kapılıyorsanız mümkünse bayılmadan önce vakit geçirmeden yardım isteminde bulununuz. Acil servise haber vermeye çalışarak vakit kaybetmeyiniz ve en yakınınızda bulunan kişilere durumunuzla ilgili bilgi veriniz.
6. Nefes almada güçlük çekmek
Bu durumda hemen kampüs içi sağlık kurumuna (MEDİKO) ya da Ege Üniversitesi Hastanesine haber verilecek ve tedaviniz yaptırılacaktır.
Laboratuvar Güvenlik Kurallarının Özeti

1. Laboratuvara gelmeden önce "laboratuvar güvenlik sınavı" sorularına uygun cevapları vermiş olmanız gerektiğini hatırlayınız. Laboratuvara gelmeden önce yapmanız gerekenleri öğreniniz ve tüm yazılı bilgileri dikkatlice okuyunuz. Anlamadığınız yerleri laboratuvar sorumlunuza sorunuz.
2. Asla tek başınıza çalışmayınız. Hiçbir öğrenci laboratuvar sorumlusu olmaksızın laboratuvarda çalışamaz.
3. Laboratuvara ilk gelişinizde herhangi bir kimyasal cihaz veya diğer malzemelere gerekli açıklamalar yapılana kadar dokunmayınız.
4. Laboratuvarda kesinlikle yiyecek ve içecek tüketmeyiniz. Sakız çiğnemeyiniz. Laboratuvarda bulunan cam malzemeleri yiyecek ve içecek tüketmek için kullanmayınız.
5. Laboratuvar sorumlunuz eşliğinde deneyinizi gerçekleştiriniz. Laboratuvar kitapçığında belirtilmeyen ya da laboratuvar sorulunuzun bilgisi haricinde herhangi bir deneysel çalışma yapmayınız. Tüm yazılı bilgiler ve sözel uyarıları dikkate alınız. Sadece laboratuvar kitapçığında belirtilen deneyleri uygun bir şekilde gerçekleştimede yetkilisiniz. Bunun dışında laboratuvarda yetkili olmadığınız türden deneyler yapmayınız.
6. Laboratuvar içinde koruyucu gözlük ve laboratuvar önlüğü kullanımı zorunludur. Vücudunuzu mümkün olduğunca koruyan ancak daha az değerli olduğunu düşündüğünüz türden eski kıyafetler giymenizde yarar vardır.
8. Düzenli çalışmalısınız. Çalışma ortamınız her zaman temiz ve düzenli olmalıdır. Yanınızda sadece laboratuvar kitapçığınız ve çalışmanız için gerekli malzemeler bulunmalıdır. Diğer eşyalarınızı (başka kitaplar para çantası vs.) laboratuvar dışında güvenli bir yere koyunuz.
9. Güvenlik malzemelerinin yerini (ilk yardım kutusu yangın söndürücü battaniye) çalışma şeklini iyice öğreniniz. Yangın alarmının ve binadan acil çıkışlarının bulunduğu yerleri öğreniniz.
10. Laboratuvarda bulunduğunuz sürece çok dikkatli ve tedbirli olunuz. Eğer güvenli olmadığını düşündüğünüz bir durum tespit ederseniz derhal laboratuvar sorumlunuza bildiriniz.
11. Atık kimyasalları uygun şekilde depolayınız. Kimyasalları birbirine karıştırmayınız ve lavaboya dökmeyiniz. Lavabo sadece su veya laboratuvar sorumlunuzun dökmeyi uygun göreceği çözeltiler içindir. Katı kimyasallar metaller kibrit filtre kağıdı ve diğer benzeri malzemeler uygun bir şekilde bu malzemeler için ayrılmış bidonlara atılmalıdır. Bu amaçla lavabo kesinlikle kullanılmamalıdır. Tüm atık toplama bidonları üzerindeki etiketleri hangi bidonu kulanacağınıza doğru karar vermek amacıyla için iki defa okuyunuz. Kırılmış veya çatlamış cam malzemeler bu malzemeler için ayrılmış özel bidonlara atılmalıdır.
12. Kimyasal malzemeler üzerinde bulunan etiketler ve cihazların kullanım bilgileri dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Laboratuvar sorumlunuz tarafından kullanımınıza sunulmuş cihazları uygun şekilde kurunuz ve/veya kullanınız.
13. Laboratuada kimyasallarla çalışırken ellerinizle yüzünüzü gözünüzü ağzınızı veya vücudunuzun diğer yerlerini ellemeyiniz. Deneysel çalışmaların sonunda ellerinizi su ve sabunla iyice temizleyiniz. Çalışma ortamınız temiz düzenli ve kuru bir şekilde bırakılmalıdır.
14. Deneyler bireysel olarak yapılacak olup grup arkadaşlarınızın yapmakta olduğu çalışmaları da gözlemleyiniz. Laboratuvardaki çalışmalarınız performans notu ile derecelendirilecektir. Ortalıkta gereksiz yere dolaşmayınız diğer deney gruplarını rahatsız etmeyiniz başka grupların yapmakta olduğu ve sizinle ilgili olmayan deneylere müdahelede bulunmayınız ve karışmayınız.
15. Herhangi bir yangın durumunda yapmanız gereken şeyleri hatırlayınız. Kimyasal madde içeren kaplar kapalı olmalı gaz valfleri çeker ocak ısıtıcılar ve diğer elektrikli aletler kapatılmalıdır.
16. Eğer çalışmalarınız sırasında vücudunuz ya da kıyafetiniz asit veya başka kimyasalların bulaşması nedeniyle kirlendiyse hemen ilgili kısmı bol su ile yıkayınız. Kirlenmiş kıyafetinizi üzerinizden çıkarınız. Daha sonra laboratuvar sorumlunuza bilgi veriniz. Temizleme malzemeleri kimyasalların yarattığı kirliliğin giderilmesinde kullanılabilir.
17. Haftalık laboratuvar çalışmanızın bitiminde şunlar dikkat ediniz: a) Musluklar kapalı olmalı. b) Çalışma ortamınız temiz ve düzenli olmalıdır. c) Tüm cihazlar soğuk temiz ve düzenli olarak bırakılmalıdır. Isıtıcıların sıcak kısımlarına elektrik kablolarının temas etmemesine dikkat ediniz.

Giyim
18. Laboratuvarda gerçekleştireceğiniz tüm çalışmalar sırasında koruyucu gözlüğünüzü takınız. Kontak lensler laboratuvar sorumlunuz izin vermediği sürece kullanılmamalıdır.
19. Laboratuvar çalışmalarına uygun şekilde giyininiz. Uzun saçlar sallanan uzun takılar bol giysiler laboratuvara uygun kıyafetler değildir. Uzun saçlar arkadan bağlanmalı uzun ve sallanan takılar bol kıyafetler laboratuvar çalışmalarının güvenliği bakımından tercih edilmemelidir. Ayağı tümüyle korumaya alan ayakkabılar giyilmelidir. Laboratuvarda sandalet terlik giyilmesine izn verilmez.
Kaza ve Yaralanma
20. Herhangi bir kazayı (kimyasal dökülmesi cam kırılması vs.) veya yaralanmayı (kesik yanma vs.) derhal laboratuvar sorumlunuza rapor ediniz.
21. Eğer grup arkadaşınız rahatsızlanırsa hemen laboratuvar sorumlunuza haber veriniz.
22. Eğer yüzünüze gözünüze kimyasal madde sıçrarsa derhal en az 15 dakika bol su ile yıkayınız. Hemen laboratuvar sorumlunuza bilgi veriniz.
Kimyasal maddelerin kullanımı
23. Laboratuvarda bulunan tüm kimyasal maddelerin tehlikeli olduğunu varsayınız. Asla tatmayınız koklamayınız. Bir kimyasal maddeyi koklamanın en uygun yöntemi (eğer laboratuvar sorumlunuz tarafından size gösterildiyse yapınız) kimyasalın bulunduğu şişenin ağız kısmında hafif el hareketleri ile bir hava akımı yaratmak ve çıkacak kokuyu normal nefes alarak algılamaya çalışmaktır. Asla doğrudan şişenin içindeki kimyasalı burnunuza tutarak koklamayınız.
24. İhtiyacınız olan kimyasalı almadan önce kimyasal madde şişeleri üzerindeki etiketleri iki defa okuyunuz. İhtiyacınız kadar olan miktarı alınız. Kullanmak amacıyla aldığınız ve içinde kimyasal madde bulunan tüm cam kaplarınızı etiketleyiniz ve katı kimyasalları tarttığınız kağıtların ağırlıklarını ölçmeyi unutmayınız.
25. Kullanmadığınız kimyasal maddeyi asla aldığınız şişeye geri boşaltmayınız.
26. Kimyasal maddeyi şişeden alırken temiz bir pipet kullanınız. Asla ağzınızı kullanarak emiş yapmayınız. Daima üç yollu puar kullanınız.
27. Asit ile çalışmak çok daha dikkatli olayı gerektirir. Daima asidi yavaş bir şekilde suya ilave ediniz ve yavaş yavaş karıştırınız. Özellikle sülfirik asit çözeltisi hazırlarken oluşacak olan reaksiyon ısısına dikkate ediniz.
28. Zararlı kimyasallar ile çalışırken dökülme veya saçılmayı önleyecek bir kap kullanılması faydalı olacaktır. Alev alabilecek kimyasalları daima ısı ve alev kaynaklarından uzak tutunuz.
29. Laboratuvar çalışma ortamından asla herhangi bir kimyasal ya da herhangi bir malzeme almayınız veya laboratuvar dışına çıkarmayınız.
30. Asit ya da başka kimyasalları laboratuvarda bir yerden diğer bir yere taşırken çok dikkatli olunuz. Sağlam ve güvenli bir şekilde taşıyınız. Uygun taşıma şekli ile ilgili olarak laboratuvar sorumlunuzdan bilgi alabilirsiniz.
Cam malzeme ve diğer laboratuvar gereçleri
31. Kauçuk tıpalara cam tüpleri geçirmek her zaman yaralanmalara neden olabilecek tehlikeli durumlar yaratabilir. Cam malzemelerin (cam tüpler termometre vs.) yüzeyine önce vazelin sürünüz ve daha sonra kauçuk tıpaya geçirmeyi deneyiniz. Cam bir malzemeyi bir tıpadan çıkartırken ya da takarken ellerinizle doğrudan temastan kaçınınız ve bir havlu kullanarak ellerinizi korumaya alınız. Eğer cam malzeme tıpa içinde sıkışmış durumda ise zorlamayınız ve durumu laboratuvar sorumlunuza bildiriniz.
32. Elektrik fişini prizden çekerken kablosundan değil fişten tutarak çekiniz. Bu esnada prizin dış kısmına ters basınç uygulayarak yerinden oynaması engellenebilir. Elektrik düğmesi fiş ya da prizi ellenmeden önce elleriniz kesinlikle kuru olmalıdır.
33. Kullanmadan önce cam malzemelerinizi kontrol ediniz. Çizik ya da çatlak cam malzemeleri kullanmayınız. Asla kirli cam malzemeler kullanmayınız. Asla sıcak bir cam malzemeyi soğuk suya daldırmayınız bu durumda cam malzeme kırılabilir.
34. Hasarlı elektrikli aletleri derhal rapor ediniz. Bu aletlerin yıpranmış çıplak kalmış kabloya ya da gevşek fiş bağlantısına sahip olup olmadıklarını kontrol ediniz. Hasarlı elektrikli aletleri asla kullanmayınız.
35. Herhangi bir cihazı kullanmayı bilmiyorsanız önce laboratuvar sorumlunuza danışınız.

Isıtma elemanları
36. Kullanmadığınız ısıtıcıları kapalı durumda tutunuz.
37. Deney tüpünde bulunan bir maddenin ısıtılması ya da kaynatılması için izlenecek yol size laboratuvar sorumlunuz tarafından öğretilecektir. Deney tüpünün açık ucunu asla kendinize veya başkalarına doğru tutmayınız.
38. Isınmış metaller cam ve seramik parçalar uzun süre sıcaklığını koruyabilir. Soğumaları için uygun bir yerde bekletiniz. Daha sonra dikkatlice taşıyınız. Gerekirse maşa ya da ısıya dayanıklı koruyucu eldiven kullanınız. Bir cismin sıcak olup olmadığını doğrudan elleyerek anlamaya çalışmayınız. Cismi doğrudan kavramadan önce elinizi dikkatlice yaklaştırıp değirmeden sıcak olup olmadığını algılamaya çalışınız.
Referanslar:

Safety in the Chemistry Laboratory
http://www.ar.cc.mn.us/Chemistry/LabSafetyRules.html
http://www.cofc.edu/~chem/hbook/safety.html
Safety Quiz for the Chemistry Laboratory
http://www.delmar.edu/nsci/cgambill/labsafe2.html
Safety in the Chemistry Laboratory.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Laboratuvarda Yapılması Gerekenler

Laboratuvarda Yapılması Gerekenler konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Havaalanında Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 13-07-2014 02:22
Gripken Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 13-07-2014 02:20
Depresyonda Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 13-07-2014 01:52
Kavgada Yapılması Gerekenler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-07-2014 04:52
Kas Kasılmasında Yapılması Gerekenler elif Sağlığımız 0 21-06-2009 01:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats