bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-07-2014, 03:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hemşire ile İlgili Yazı

Hemşire ile İlgili Yazı-Hemşire ile İlgili Yazılar

Genel Tanım: Birey aile ve toplum sağlığının korunması hasta bakımının planlanması hekim tarafından saptanan tedavinin yapılması konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür. Faaliyet Alanları: Hemşireler özel ya da resmi tüm sağlık kuruluşlarında servis hemşiresi servis başhemşiresi klinik hemşiresi ve hastane başhemşiresi olarak görev alırlar. İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu: Hemşirelik temel eğitimine ek olarak öğretmenlik sertifikası alan hemşireler; sağlık meslek liselerinde ve hemşirelik yüksekokullarında çalışabilir eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerine katkıda bulunabilirler. Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu: Hemşirelerin ülke genelindeki dağılımı dengeli olmadığı için hemşirelere duyulan ihtiyaç sanıldığından fazla olacaktır. Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı: Biyolojiye ilgi duyması ve bu alanda başarılı olması İnsanlara yardım etmekten hoşlanması Sorumluluk duygusunun yüksek olması Çabuk ve doğru karar verebilmesi Temiz dikkatli ve titiz olması Tedbirli ve düzenli olması Şefkatli ve sevecen olması Bedence sağlıklı dayanıklı ve soğukkanlı olması Düzensiz mesai saatlerinden etkilenmemesi gerekir.

Kaynak Linki : Hemşirelik Mesleği Hakkında Bilgiler

Tarihi çok eski olan hemşirelik mesleği; Eski Mısır Hindistan Yunanistan ve Roma’da ilk çağlarda bugünkü biçimde olmasa bile yapılmaktaydı.

Dünyada modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale (Florans Naytingel) olup ilk hemşirelik okulunu da 1962 yılında Londra’da açmıştır.

Ülkemizde ilk olarak "Hilal-i Ahmer Cemiyeti" (Kızılay) 1911 yılında hemşirelik kursları açmıştır. Bu kursları bitiren hemşireler; 1912–1914 Balkan Savaşları ile 1914–1918 Birinci Dünya Savaşı’nda hasta ve yaralı askerlere bakmışlardır. Cumhuriyet sonrası ilk Hemşirelik Okulu İstanbul’da açıldı.

Bunu 1939 yılında Ankara’da açılan Askeri Hemşirelik Okulu izledi.

1943’te Verem Savaş Derneği 1946’da Sağlık Bakanlığı İstanbul’da birer Hemşirelik Okulu açtılar. Daha sonra diğer illerde bu tip okullar açıldı. Bu okullar ortaokul düzeyinde üç yıl lise düzeyinde dört yıl eğitim vermekteydi. Günümüzde 4 yıllık Sağlık Kolejlerine dönüştürülmüşlerdir. Kolej ve lise mezunlarına eğitim veren 4 yıllık Yüksek Hemşirelik Okulları da halen faaliyettedir. Bu okullardan en ünlüsü İstanbul’daki Florance Nightingale Yüksek Hemşirelik Okulu’dur. Çeşitli üniversitelere bağlı hemşirelik okulları da vardır.

12 Mayıs’ta hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale doğduğu için ona izafeten "Hemşirelik Haftası"nın başlangıç günü olmuştur.
12–18 Mayıs tarihleri arasında başta hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale (1820–1910)’in özverili sevecen gece ve gündüz hizmetleri saygıyla anlatılırken hemşirelik mesleğinin de kutsallığını vurgulamak gerekir.

Hemşirelik; insan sevgisiyle dolu şefkatle sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir.

Bu hafta değerlendirilirken hemşirelik mesleğinin sorunları ortaya konur ve çözümler üretilir. Mesleğin önemine toplumun dikkati çekti.

Nightingale Kırım Savaşı sırasında İngiltere’den gelerek Üsküdar’daki Selimiye Kışlası’nda hemşirelik yapmış ve büyük ün kazanmıştır. 1964 yılından itibaren ülkemizde de her 12 Mayıs Günü "Hemşireler Günü" olarak kutlanmaktadır.

Sağlık bireylerde zorunlu vazgeçilmez ve hayatın her döneminde aynı önemi koruyan temel ihtiyaçlardan biridir. Bu ihtiyaca cevap veren personel içinde en önemli meslek grubu ise hemşirelerdir.

Hemşirelik güç çalışma şartlarını gerektiren özveri sabır hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran zor bir meslektir. Hemşirelik diğer mesleklerde olduğu gibi toplumsal ihtiyaçlardan doğan insan hayatıyla yakında ilgili bir meslektir; ekip çalışmasını bilen el becerisi olan hızlı çalışan hünerli eller ister; temelinde sevgi saygı yatar. Hemşire din dil ırk ayrımı gözetmeksizin birey aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalışır. Bu nedenle sevgiden şefkatten disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin bu mesleği icra etmesi mümkün değildir; çünkü hemşire sağlığı yerinde olmayan yardıma muhtaç insanlara hizmet vermektedir. Bu yönü düşünüldüğünde hemşirelerin hem eğitim açısından hem de psikolojik sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmesi gereken bir meslek grubu olduğu ortaya çıkmaktadır.

İnternetten alıntıdır.Genel Tanım: Birey aile ve toplum sağlığının korunması hasta bakımının planlanması hekim tarafından saptanan tedavinin yapılması konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür. Faaliyet Alanları: Hemşireler özel ya da resmi tüm sağlık kuruluşlarında servis hemşiresi servis başhemşiresi klinik hemşiresi ve hastane başhemşiresi olarak görev alırlar. İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu: Hemşirelik temel eğitimine ek olarak öğretmenlik sertifikası alan hemşireler; sağlık meslek liselerinde ve hemşirelik yüksekokullarında çalışabilir eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerine katkıda bulunabilirler. Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu: Hemşirelerin ülke genelindeki dağılımı dengeli olmadığı için hemşirelere duyulan ihtiyaç sanıldığından fazla olacaktır. Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı: Biyolojiye ilgi duyması ve bu alanda başarılı olması İnsanlara yardım etmekten hoşlanması Sorumluluk duygusunun yüksek olması Çabuk ve doğru karar verebilmesi Temiz dikkatli ve titiz olması Tedbirli ve düzenli olması Şefkatli ve sevecen olması Bedence sağlıklı dayanıklı ve soğukkanlı olması Düzensiz mesai saatlerinden etkilenmemesi gerekir.

Kaynak Linki : Hemşirelik Mesleği Hakkında Bilgiler


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hemşire ile İlgili Yazı

Hemşire ile İlgili Yazı konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Korkmak - Korkmak İle İlgili Yazı - Korku İle İlgili Yazı elif Soru Cevap 4 20-05-2015 07:35
Folklor ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-07-2014 01:00
Su ile İlgili Edebi Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 14-07-2014 11:31
Sevgi ile İlgili Düz Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 14-07-2014 06:15
Ay ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 14-07-2014 05:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats