Bakimliyiz.Com

-   Genel Kültür Paylaşımlarınız (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Orman ile İlgili Yazı (http://www.bakimliyiz.com/genel-kultur-paylasimlariniz/142632-orman-ile-ilgili-yazi.html)

elif 16-07-2014 03:49

Orman ile İlgili Yazı
 
Orman ile İlgili Yazı-Orman ile İlgili Yazılar


Orman; Ağaçların çeşitli çiçeklerin, bitkilerin hayvanların yaşadığı, toprakla bütünleşen bir ekosistemdir. Ağaçlar, insanların diktiği fidanlarla yetişir ya da doğada kendiliğinden meydana gelir. Ormanları korumak, fidan dikimini yaygınlaştırmak, doğayı sevmek adına her yıl 21 Mart günü ile başlayan hafta Orman Haftası olarak kabul edilir. Ülkemizde ormanlarla ilgili faaliyetlerin yürütülmesi işlemleri, Cumhuriyet ilan edildikten sonra başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı kuruldu. Her ilin valiliğinde ormanla ilgili kurul oluşturuldu. Ve böylece ormanların durumu, korunması hakkında daha anlaşılır bilgiler edinilmeye başlandı.

Ormanların sayısı eski dönemlerde daha fazla idi. Ancak insanların bu konuda bilinçsiz ve dikkatsiz davranmaları, duyarsız olmaları ormanların sayısı gün geçtikçe artan bir hızla azaldı. Halen çıkan orman yangınlarının ilk nedenleri arasında söndürülmeyen sigara izmariti ve piknik amaçlı yakılan ateşin, söndürüldüğünden emin olunmadan piknik alanından ayrılmak gibi nedenler yer alır. Oysa televizyon ve gazetelerde sürekli çağrı yapılmasına rağmen devam etmektedir. Temiz hava almak ve stresin olumsuz etkilerden kurtulmak için yakında gidilecek huzur dolu bir ortam bulamamak çok olası bir ihtimal.

Ormanların Faydaları
Maddi olarak ele alındığında, sanayi, madencilik, kimya, ekonomik faaliyet alanlarında odunun ham madde olarak kullanılır. Odundan sağlanan bir diğer fayda yakacak olarak kullanılması, birçok ülkede halen önemli bir yakacak maddesi olarak kullanılır. Yine ormandan elde edilen ürünler, boya, ilaç, parfümeri gibi, maddeler de elde edilmektedir. Türkiye'de ormandan elde edilen başlıca ürünler; reçine, sığla yağı, palamut, mazı, defneyaprağı, çam fıstığı, sumak, kestane, ıhlamur çiçeği, mahlep, meyan kökü ve keçiboynuzudur. Ormanların iklimler üzerine de etkisi vardır. Bulunduğu yerin iklimini, kara iklimden ılıman iklime çevirir. Don, kuraklık, aşırı sıcaklık, fırtına gibi durumları önlemede faydalıdır. Ormanlar, havaya saf oksijen verdiğinden, gürültüyü ve hava kirliliğini önleyerek insan sağlığına katkıda bulunur.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:25 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.