bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Genel Kültür Paylaşımlarınız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-07-2014, 02:44   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Orman Yangınları ile İlgili Yazı

Orman Yangınları ile İlgili Yazı -Orman Yangınları ile İlgili Yazılar

Genel tanımıyla ifade edecek olursak; serbest yayılma eğiliminde olan ve ormanda yaşama birliğine katılan canlı ve cansız bütün yanabilir varlıkları yakıp yok edebilen ateşe "orman yangını" denmektedir...


Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de orman varlığını tehdit eden faktörlerin başında orman yangınları gelmektedir. Orman yangınlarının çıkış sebeplerine baktığımızda yıldırım gibi doğal nedenlerin % 5-6 oranında kaldığını diğer bütün yangınların çıkış sebebinin insan olduğunu görmekteyiz... Dolayısıyla ülkemiz ormanları için en tehlikeli varlığın "İNSAN" olduğunu söylemek yanlış olmaz.. Bu nedenle orman yangının çıkmasına engel olmak veya çıkacak yangınların sayılarını olabildiğince azaltmak için insanlarımızı bilgilendirmek ve eğitmek zorundayız..


Bu bölümde; orman yangınlarıyla ilgili olarak herkes tarafından bilinmesi gereken konulara yer verdik..

- Orman Yangını Tanım ve Terimler Sözlüğü
- Yanma olayı ve Yangın Üçgeni
- Orman Yangını ve Yol Açtığı Zararlar
- Yangın Çıkış Sebepleri
- Orman Yangını Türleri
- Yangın yayılış modeli ve yanma tipleri
- Orman yangınlarını etkileyen faktörler
- Orman yangınlarıyla ilgili yasal mevzuat
- Orman yangınlarında meteorolojik faktörler
- Yangın söndürme malzemeleri el aletleri
- Yangın söndürme araçları iş makineleri
- Yangın söndürmede kullanılan kimyasal maddeler
- Yangın Söndürme Metodları
- Orman Yangınlarında Telsiz Haberleşmesi
- Orman Yangınlarında Uçak ve Helikopter Kullanımı

YANGIN ÇIKIŞ SEBEPLERİ
Dikkatsizlik ve ihmal örnekleri; Ormana sönmemiş sigara kibrit atılması
Anız yakılması zeytin altındaki otların yakılması gibi tarım alanlarında istenmeyen otların yakılarak temizlenmesi sırasında
Çocukların ormanda ateşle oynamaları
Orman içinde ve kenarında çöplerin yakılarak imha edilmesi sırasında
Ormana sönmemiş sigara kibrit atılması
Arı kovanlarının tütsülenmesinde kullanılan ateşin ormana söndürülmeden atılması
Piknik amacıyla yemek pişirmek su ısıtmak amacıyla yakılan ve terk edilen ateşlerden
PVC boruların ateş yakılarak ısıtılması sırasında
Ateşli silah tatbikatları sırasında havai fişeklerin ormana düşmesiyle
Elektrik tellerinin kopmasıyla bakımsız trafoların çıkardığı kıvılcımlardan
Yol ve benzeri inşaatlarda patlayıcı maddeleri ateşleyecek fitilin otları tutuşturmasıyla
Kireç ve kömür ocaklarının yakılması sırasında
Trafik kazalarında yanan araçlardan

Kasıt Örnekleri;
Terör amacıyla ormanların yakılması
Yerleşim yeri tarla otlak kazanmak gayesiyle
Orman idaresine kızgınlık
Ormanda yapılan kanunsuz işleri ört bas etmek
Başka tarla sahibini zor durumda bırakmak
Yabani hayvanları uzaklaştırmak
İş temin etmek amacıyla (üretim ağaçlandırma)
Yol Yaptırmak amacıyla


Orman yangınlarına ilişkin istatistlikler Orman Kanunu'nun kabul edildiği 1937'de başlıyor. O tarihten günümüze 74.294 orman yangını çıktı ve 1.630.046 hektar alan yandı. Sadece 2003 yılında 1978 yangın yaşadık ve 6246 hektar -Büyükada yüzölçümünün 12 katı- ormanlık alanımızı yitirdik.


Aşağı Kayı tipik bir orman köyüydü. Ilgaz Dağları'nın karşı yamaçlarında ahşap iskeletleri balıksırtı şeklinde ker*** veya tuğlalarla örülü genellikle iki katlı 500 kadar şirin evin bir arada bulunduğu binlerce orman köyünden biri. Devrez Çayı boyunca uzanan çeltik tarlaları ile dar vadilerin dibindeki dere boylarına sıkışıp kalmış mütevazı bağ ve bahçeler köylüleri beslemeye ancak yeterdi. Orman içinde açılmış tarlalarda ekilen buğday dağlardan akan köpüklü derelerin döndürdüğü değirmenlerde un olur köylülerin işten arta kalan günlerde ormandan topladıkları bir eşek yükü odun soğuk kış gecelerini ısıtırdı. 1960'ların sonlarında gelen elektrik ile canlanan doğramacılık kısa sürede yaygınlaştı ve köyde oturan üç aileden birinin ana geçim kaynağı oldu. Kısacası orman Anadolu'nun 17 bin orman köyünde yaşayan 75 milyon insan için olduğu gibi Kayılılar için de barınma beslenme ısınma; yani her şey demekti.

Çocukluğumda yaz tatillerini geçirmekten büyük zevk aldığım bu köy içimde taşıdığım doğa aşkının ilk tohumlarının atıldığı yerdi. Ormanları dağları ovaları ve çayları ile doğa benim ilk ekoloji okulum oldu. Çekirgelerin yaşamını tarlalarda koşarken gözledim. Reçinenin dayanılmaz kokusunu marangoz atölyelerinin talaş yığınlarında hissettim. Yüzmeyi öğrendiğim Devrez Çayı aynı zamanda ilk tuttuğum balığı söğüt çubuğuna taktığım yerdi.

Orman köylüleri için yangın özellikle yaz aylarında günlük yaşamın bir parçası gibiydi. Kimi gün bir sap yığını ardında gizlenerek içtiği sigarayı unutan yaramaz bir çocuğun marifetiydi. Bir başka gün anızların ya da biçilmiş tarlalara gelişigüzel boşaltılarak yakılan talaşların sıçramasıyla ahşap ev ve samanlıklar kolayca tutuşurdu. Ancak ormanın içlerine doğru ilerlemeden kısa zamanda dayanışma içinde söndürülmesi yangınları sıradanlaştırırdı. Cami hoparlöründen sık sık “Dikkat dikkaaat! Duyduk duymadık demeyiiiin. Yangın vaaaar. Bütün komşular kazma kürekleriyle hemen köy meydanında toplansııın!” uyarısı gelirdi. Orman İdaresi'ne ya da köylülerin deyişiyle “ormancı”ya kendince bir nedenden kaynaklanan öfkesi ile söndürmekten kaçınan birkaç kişi dışında tüm köy ortak düşmana karşı kahramanca bir dayanışma sergilerdi.2.15. Orman Yangınları
Orman yangınlarının etkileri orman örtüsünün tabiatına ve yangının şiddetine bağlıdır. Orman yangınları küçük zararlardan tutun da ormanın hem koruyucu ve hem de iktisadi faydalarını gelecek nesillere taşıyacak şekilde tamamen tahribine kadar büyük zararlar meydana getirebilir. Orman yangınlarının çoğuna insanlar bilerek veya bilmeyerek neden olur: Hava şartları ise yangınlarda önemli bir çevre ve tetik faktörüdür. Her yıl yıldırımların sebep olduğu yangınlar Türkiye’de yaklaşık olarak 140 hektarlık ormanı tahrip eder.
Nedenleri %98.8 gibi büyük bir oranda kasıtlı veya kasıtsız insan etkisine bağlı olsa da orman yangınlarının oluşum yerlerine dikkat edecek olursak meteorolojik şartların etkisini açıkça görebiliriz. Meteoroloji parametrelerinin yanıcı madde (yakıt) üzerinde meydana getirdiği nem değişimleri hem yangın riski açısından hem de yangın çıktıktan sonra hareket yönünün belirlenmesinde çok büyük bir öneme sahiptir. Yakıt nemi havanın bağıl nemi ve sıcaklığına bağlı olarak gün içerisinde değişim göstermektedir. Ülkemizdeki yangınların %83.3’ü Haziran - Ekim ayları arasında meydana gelmekte ayrıca çıkan yangınların %32 gibi önemli bir kısmı 12:00 - 15:00 saatleri arasında yani yakıt nem kapsamının en düşük olduğu dönemde meydana gelmektedir.

Öneriler:
Yangın tehlike sistemleri uygulanarak bulunan yangın tehlike riskinin bilinmesi yangınla savaşta büyük bir yardımcıdır. Fakat bugüne dek yurdumuzda bu konuda ciddi bir çalışma yapılmamıştır. Bunun en önemli nedenleri ülkemiz şartlarına uygun hassas bir sistemin oluşturulması ve uygulanması aşamalarında indeks değerlerini hesaplamada ve kalibre etmede kullanılabilecek verilerin yetersizliğidir. Orman yangınlarının genellikle dağlık ve kırsal alanlarda ortaya çıkması ve mevcut meteoroloji şebekesinin bu alanları temsil edebilecek yeterlikte olmaması ayrıca çok önemli bir veri olan yakıt nemi ölçümlerinin yapılmayışı da bu konuda çok büyük eksikliklerdir. Oysa gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yangınla mücadele çalışmaları çerçevesinde dağlık alanlardaki meteorolojik verileri de yansıtacak biçimde sabit ve seyyar meteorolojik gözlem ağlarını geliştirmeliyiz.
Orman yangınları ile mücadelede erken müdahale esastır. Bunun için güvenilir ve uzun vadeli özel hava tahminleri ile değişik bölgelerdeki yangın söndürme ekiplerinin özel meteorolojik indeksler ile belirlenecek olan yangın potansiyeli ve olasılığının yüksek olduğu yerlere önceden gönderilebilmesi ve bazı önlemlerin alınması yoluna gidilmelidir. Orman yangını esnasında rüzgarın yönü ve şiddetindeki anlık değişimlerin meteorologlar tarafından tespit edilmesi yangın söndürme çalışmalarını yönlendirmede hayati önem taşır. Bu nedenle noktasal rüzgar tahminleri için bilinen yangın bölgelerinin kompleks arazi simülasyon ve model çalışmalarına da önem verilmelidir.
Ayrıca orman yangınları ile erken mücadele edebilmek için ormanlara yaklaşan yıldırımlı fırtınaları takip edebilen bunların ormanlarda çarptığı noktaları otomatik olarak belirleyip gösterebilen “Yıldırım Detektörleri” ağının Türkiye’de de en azından Ege ve Akdeniz Bölgelerinde kurulup işletilmesi gerekir.
Meteorolojik teknoloji ve bilginin en etkili bir şekilde kullanılabilmesi için itfaiyeciler ormancılar ile meteoroloji mühendislerinin daha yakın bir işbirliğine girmesi gereklidir. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin orman teşkilatlarında olduğu gibi T.C. Orman Genel Müdürlüğü’nde de meteoroloji mühendislerinden oluşan özel bir meteoroloji analiz ve değerlendirme biriminin kurulup işletilmesi şarttır.
Ülkemizde bu konuda bilimsel çalışmaların yapılabilmesi için DMİ ve Orman Genel Müdürlüğü bir “Orman Yangınları Veri Tabanı” oluşturulup tüm araştırmacılara ücretsiz sunmalıdır.
Gelişmiş ülkelerdeki gibi ülkemizde de gerektiğinde 2-aşamalı ve yerel Orman Yangını Bülteni ve İhbarları (sırasıyla “Yangın Gözetleme ve Yangın Uyarısı”) ile insanlarımız bilgilendirilme yoluna gidilebilmesi için gerekli kadro ve teknoloji temin edilmeli organizasyon ve hazırlıklar bir an önce yapılmalıdır.
Ayrıca günümüzde süre giden küresel ısınma ile birlikte ülkemizin kuru kesimlerde yüksek sıcaklıklar ile birlikte orman yangını mevsimi ve sayısında artışlar olabilecektir. Kuru kesimlerde yüksek sıcaklıklar ile birlikte orman yangınları ve tarımsal hastalık ve böcek zararlılarında büyük artışlar görülür. Bu nedenle muhtemel iklim değişikliği ve ozon gazı seyrelmesinin ormanlarımıza olası etkileri de bilimsel olarak araştırılmalıdır.
Modern Hava Durumu programları ile orman yangınları mevsimlerinde yüksek sıcaklık ve düşük nemin bir arada yaşandığı yerler hakkında orman köylüsüne de sürekli olarak bilgi verilmelidir.


Böylece dünya genelinde konu ele alınınca doğal afetlerin büyük bir kısmını meteorolojik afetlerin oluşturduğu görülür. Yine bu tabloya göre dünyadaki doğal afetlerin en önemli üçünü de meteorolojik afetlerin oluşturduğu görülmektedir. Doğal afetlerin çeşitleri ve önem sıraları ülkeden ülkeye de değişmektedir. Örneğin Güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde doğal afetlerin önem sırası Tablo 2’de olduğu gibidir.

Tablo 2. Akdeniz ülkelerinde doğal afetlerin önem sırası (DeParatesi 1989).

Hızlı Gelişen Yavaş Gelişen

Deprem 1. Ormansızlaşma
Seller ve Taşkınlar 2. Kuraklık
Orman Yangınları 3. Heyelan
Dolu Fırtınaları
Çığlar
Donlar


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Orman Yangınları ile İlgili Yazı

Orman Yangınları ile İlgili Yazı konusu, GENEL KÜLTÜR / Genel Kültür Paylaşımlarınız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: orman yangını ile ilgili yazı, orman yangını ile ilgili kısa yazı, orman yangınları ile ilgili yazı, orman yanginlari ile ilgili yazi, orman yangınlarıyla ilgili yazı, orman yangınları ile ilgili kısa yazı, orman yangınları hakkında bilgi, orman yangınları ile ilgili kısaca yazı, orman yanginlari ile ilgilu bilgiler, orman yangınları çevrede ne gibi değişikliklere neden olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Orman Haftası ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 26-03-2015 10:49
Orman ile İlgili Yazı elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 16-07-2014 03:49
Yangın neden çıkar?-Orman yangınları hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 09-06-2013 12:13
Orman Yangınları Kimleri Nasıl Etkiler? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 09:16
orman yangınları çevrede ne gibi değişikliklere neden olur? Я Soru Cevap 0 24-11-2012 12:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats